ŠTÍTEK: režisér

Loutkář Richard Pickersgill.
Spolupráci s věhlasnými režiséry jako jsou Tim Burton, Benicio del Toro nebo Wes Anderson má za sebou Richard Pickersgill. Jako vedoucí dílny a technologií v britské společnosti Mackinnon and Saunders se podílel na vzniku slavných filmů, mezi něž patří Mrtvá nevěsta, Frankenweenie nebo Fantastický pan Lišák. Některé z loutek, na jejichž vývoji se podílel, přivezl na západ Čech na festival Skupova Plzeň.
15 fotografií

Práce pro Tima Burtona bývá výzva. Do Plzně přivezl loutkář Sparkyho i Pinocchia

Plzeňsko
Carey Mulliganová a Leonardo DiCaprio ve Velkém Gatsbym.
Víkendovou obrazovku obsadí mocná esa: Velký Gatsby, proslulý gangster Dillinger a také Karel IV. v legendárním muzikálu Noc na Karlštejně. Výročí Franze Kafky připomene Proces s Orsonem Wellsem, nedožité 90. narozeniny Věry Plívové-Šimkové zase rodinná komedie Lišáci, Myšáci a Šibeničák. A dojde i na zvířátka. Tentokrát na psa Gumpa, který naučil lidi žít. Tak si je všechny užijte. 
6 fotografií

Gatsby, Dillinger i Karel IV. Co uvidíte o víkendu v televizi

Film a televize
Jacob Elordi a Cailee Spaney jako manželé Presleyovi
Americká letecká základna, západní Německo, rok 1959. U baru tiše sedí dívka a píše úkoly. Je jí čtrnáct a už jen pár dnů ji dělí od setkání s Elvisem Presleym. „Musím se zeptat našich,“ odtuší, když ji neznámý mladík zve na párty s ikonou rokenrolu. Tak začíná film Priscilla, příběh ženy, jež si vzala Presleyho a šest let se s ním a s jeho slávou snažila žít. Než to vzdala.

Musíš tu být, když volám, kotě. Film Priscilla ukazuje Presleyho jinak

Film a televize
Režisér Fero Fenič je ve Starých Splavech jako doma.
/VIDEO/ Režiséru Fero Feničovi, který má ve Starých Splavech chalupu, není budoucnost okolí Máchova jezera lhostejná. „Zajímá mě, jaké jsou plány a perspektiva splavské pláže. Často se měnila v camping a turisté si přímo na ní rozkládali stany a opékali buřty, jejich auta parkovala hned na břehu,“ posteskl si známý filmař v rozhovoru pro Českolipský deník. 

Režisér Fero Fenič a jeho vize pro Máchovo jezero: Promenáda by mu pomohla

Českolipsko
Zlatou palmu v Cannes získal film Anora
Zlatou palmu, hlavní cenu na filmovém festivalu v Cannes, v sobotu večer získalo komediální drama o mladé sexuální pracovnici Anora amerického režiséra Seana Bakera. Zvláštní cenu poroty si ze 77. ročníku přehlídky odnesl íránský režisér Mohammad Rasúlof, který nedávno uprchl ze své vlasti, kde dostal několikaletý trest vězení.

Zlatou palmu na festivalu v Cannes získalo drama Anora

Film a televize
Režisér a herec Jan Kačer zemřel ve věku 87 let.
Smutná zpráva dnes zasáhla český divadelní a filmový svět. Ve věku 87 let zemřel v dopoledních hodinách herec a režisér Jan Kačer. Minulý týden opustil na vlastní žádost nemocnici v pražském Motole, kde se léčil se zápalem plic. Jan Kačer patřil k nejvýznamnějším osobnostem československého a později českého divadla druhé poloviny minulého století. Své jméno spojil od 60. let s ostravským Divadlem Petra Bezruče. 

Zemřel režisér a herec Jan Kačer. Byl celoživotně spjat s Ostravou

Ostravsko
Režisér Jan Kačer
V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním divadle. V roce 2016 obdržel od prezidenta republiky Řád Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
19 fotografií

Zemřel herec a režisér Jan Kačer, ikona nové vlny. Bylo mu 87 let

Film a televize
Tým Francise Forda Coppoly na červeném koberci
Filmový festival v Cannes pokračuje. Zažil další hvězdy: Richarda Gerea, Umu Thurmanovou, Willema Dafoea, Emmu Stoneovou, Nicolase Cage, Selenu Gomez a Zoe Saldanu. Hlavní soutěž je v polovině, nabídla témata hodně rozličná, od vyhrocené sexuality a zhoubného kultu krásy na sociálních sítích přes lesbické a pokrytecké vztahy až po originální muzikál ze světa drogových kartelů a vizi budoucího světa.
4 fotografie

Megalopolis zklamala, Emilia Perez nadchla. V Cannes pokračuje filmový festival

Film a televize
Anna-Taylor Joy jako Furiosa
Šílený Max si dojel v Cannes pro svou slávu na červeném koberci. Nebylo to sice na ostrých motorkách jako na plátně, ale přesto byla světová premiéra filmu Furiosa: Sága Šíleného Maxe velkolepá. Selfíčka, autogramy a jásot provázely tým režiséra George Millera od chvíle, kdy vystoupil z limuzíny. Největší ohlas si vysloužil Chris Hemsworth, jenž hraje Dementuse a který v duchu své divoké postavy narušil protokol a místo černého obleku zvolil bílý. Po slavnostní gala premiéře v kině pak přišel šestiminutový aplaus. Tleskali i ti, kteří se možná v Millerově dystopickém světě příliš neorientují. Kdo by to ale přiznával…
6 fotografií

Šílený Max je zpět. Furiose tleskali v Cannes šest minut

Film a televize
Slunce, seno, jahody. První z trilogie oblíbených komedií režisér Zdeňka Trošky slaví letos 40 let od své premiéry.
Slunce, seno, jahody, první z trilogie oblíbených komedií režiséra Zdeňka Trošky slaví letos 40 let od své premiéry. Všichni, kteří se natáčení zúčastnili, vzpomínají a na povrch vyplouvají zážitky, o kterých fanoušci filmu nemají mnohdy ani tušení. Věděli jste o tom, že hercům šlo při natáčení o život? Tedy přesněji při cestě na natáčení. A třeba taková Miluna, tedy Petra Pyšová, musela na plac s modřinou na oku.
7 fotografií

Drama při natáčení Slunce, seno, jahody. Troška svůj film málem nedokončil

Strakonicko
Ryan Gosling jako Kaskadér.
Jarní program kin bude často ve znamení návratů. Znovu dorazí šílený Max, planeta opic i Garfield. Nahlédneme do soukromí Elvise a Priscilly a v hospodě Starý dub si dáme trochu toho sociálního nářezu. Pro fanoušky akční podívané je tu Kaskadér, v němž Ryan Gosling dokazuje, že není jen uťápnutý Ken, kterého na prkně srazí první umakartová vlna, ale je i přesvědčivý akční hrdina. Deník přináší přehled nejzajímavějších novinek.

Na co vyrazit v květnu do kina: Přichází Kaskadér, divoká Furiosa i Priscilla

Film a televize
Zahájení výstavy Tim Burton - Návraty. Expozice potrvá od 1. května do 30. září a vidět ji můžete v Hollarově síni Obecního domu na pražském náměstí Republiky 5.
Více než padesátiletou uměleckou dráhu mistra příšerné krásy režiséra Tima Burtona rekapituluje výstava v pražském Obecním domě. Nese název Návraty a zahrnuje téměř šest stovek děl včetně storyboardů, skic, scénografií, loutek i fotografií. Pocházejí z filmových klasik jako Beetlejuice, Batman, Střihoruký Edward a Ukradené Vánoce Tima Burtona, ale i současných autorových snímků. Divákům bude výstava přístupná od 1. května do 30. září.
48 fotografií

Loutky i filmové dekorace. Dílo Tima Burtona je opět v Praze. A bere dech

Ostatní
Herečka Barbora Lukešová jako státní zástupkyně Alena Trpáková
/ROZHOVOR/ Herečka Barbora Lukešová začínala už ve třech letech jako tanečnice. Zajímavé příležitosti jí poskytuje televize, film i divadlo. Účinkovala také v mnoha seriálech - Dobrodružství kriminalistiky, Pomalé šípy, Motel Anathema nebo v Ordinace v růžové zahradě. Uplatnění našla ale i v zahraničních filmech. V seriálu Odznak Vysočina vystupuje jako státní zástupkyně Alena Trpáková.
2 fotografie

VIDEO: Natáčení na Vysočině bylo moc fajn, vzpomíná herečka Barbora Lukešová

Havlíčkobrodsko
Zpěvák a herec Josef Laufer
Ve věku 84 let zemřel zpěvák a herec Josef Laufer. Informaci webu Blesk.cz o zpěvákovu úmrtí potvrdil ČTK producent Oldřich Lichtenberg, kterému ji sdělila zpěvákova dcera Ester. Osudnou se mu stala operace srdeční chlopně v roce 2020, při níž mu selhalo srdce a následně byl uveden do umělého spánku. Až do své smrti zůstal ve vegetativním stavu.
17 fotografií

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer. Bylo mu 84 let

Hudba
Činohra Divadla J. K. Tyla v Plzni uvede v sobotu 20. dubna premiéru hry Požár německého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.
Kolem dvou potokem oddělených vesnic, z nichž jednu stíhají různé pohromy, zatímco té druhé se neštěstí vyhýbají, se točí příběh inscenace Požár, jejíž premiéru připravila činohra Divadla J. K. Tyla. Poprvé na české scéně uvede příběh o zkáze světa, potřebě lidské solidarity i o uprchlictví, který se souborem nastudoval mladý režisér Josef Doležal, v sobotu 20. dubna na Malé scéně.
9 fotografií

Plzeňské divadlo uvede českou premiéru hry Požár slavného německého dramatika

Volný čas
Ilustrační snímek ze 70. ročníku filmového festivalu České vize v Červeném Kostelci.
V sobotu 20. dubna se v kině Luník v Červeném Kostelci uskuteční krajské kolo celostátní filmové přehlídky České vize. Tato soutěž je určená neprofesionálním filmovým tvůrcům starším osmnácti let. Ke dni uzávěrky se do červenokosteleckého kola přihlásilo 19 snímků různých žánrů od dokumentu po filmy experimentální. Na celodenní přehlídku zve diváky pořádající Centrum uměleckých aktivit. Dostaví se i Superžena.
4 fotografie

Filmový festival v Červeném Kostelci přivítá soutěžní filmy i Superženu

Volný čas
Dlouhá karavana obytných vozů se zapsala do české knihy rekordů.
Téměř šedesátka obytných vozů vyrazila v sobotu 13. dubna na třicetikilometrovou trasu z Heřmanova Městce. Jednalo se o nejdelší karavanu karavanů v historii a tento počin byl zapsán do České knihy rekordů. V čele spanilé jízdy jel veterán z filmu Prázdniny s Broučkem, kterého řídil sám režisér filmu Jiří Matoušek. Doprovázela ho herečka Bára Poláková a producent Pavel Vácha.

Viděli jste na Chrudimsku obytňáky? Karavanu vedl Brouček, hrdina nového filmu

Čtenář reportér
Rudolf Hrušínský před Národním divadlem, kde strávil krásné i neveselé chvíle
Komisař, lékař, světoběžník, prezident, psychopat. Nenapodobitelný glosátor života. Tím vším uměl být Rudolf Hrušínský. Mnoho toho nenamluvil, o to větší emoce ale budil na scéně, obrazovce, na filmovém plátně i na rozhlasových vlnách. K tomu, aby zahrál rozličné lidské typy, mu stačilo málo. Šetřil gesty i mimikou, pozoruhodným způsobem ale pracoval s výrazem tváře, očima, hlasem a intonací. V sobotu uplyne třicet let od chvíle, kdy všestranný herec, režisér a velký milovník života zemřel.

KVÍZ: Zasloužila byste pětadvacet. Poznejte sedm tváří Rudolfa Hrušínského

Film a televize
Z filmu Tady Havel, slyšíte mě?
Poslední tři roky života bývalého prezidenta Václava Havla (1936-2011) zachytil režisér, scenárista a kameraman Petr Jančárek (64). Po letech nyní časosběrný dokumentární film s názvem Tady Havel, slyšíte mě? přichází do kin. V rámci festivalu Jeden svět ho již viděli diváci v budějovickém Biografu Kotva. Po projekci následovala on-line beseda s autorem.
10 fotografií

Tady Havel, slyšíte mě? Poslední roky prezidenta uvidíte v Cinestaru a Kotvě

Českobudějovicko