ŠTÍTEK: Sasko

Ilustrační foto
Hrůzný zločin vyšetřují již několik dní kriminalisté v Sasku nedaleko hranic s Českem. V Döbeln na předměstí Drážďan byla po týdenním pátrání v lese nalezena zavražděná devítiletá dívka. Jedna ze stop by mohla vést i do Česka, jasnější podezření na vraha zatím policisté nemají. Matka a babička zavražděné dostaly policejní ochranu, která nepřetržitě hlídá jejich dům.

U Drážďan zavraždili devítiletou holčičku, jedna z možných stop vede do Čech

Krimi
Nachází se pod povrchem Česka a Německa magma? Podle expertů zřejmě ano. Ilustrační snímek
Vědce překvapil neobvyklý zemětřesný roj na hranicích České republiky a Německa. Podle výzkumů se jeho ohnisko přesunulo o několik kilometrů dál, než bylo dřív. Experti předpokládají, že důvodem může být pohyb magmatu pod povrchem, které se v oblasti může i hromadit, což v daleké budoucnosti může způsobit vznik sopky. Odborníci ale nemají jasno, odkud se roztavená hornina vzala. Pomoci jim mají další analýzy.

Pod povrchem ČR panuje skrytá síla. Z hromaděného magmatu může vzniknout sopka

Věda
Ministr vnitra Vít Rakušan, 18. října 2022, Praha.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po setkání se svým saským protějškem Arminem Schusterem uvedl, že migrační situace je pod kontrolou. Sasko požádalo Českou republiku o zintenzivnění spolupráce na česko-německých hranicích. Důvodem kontrol na hranicích podle saského ministra není jen omezení migrace, ale také bezpečnost nebo hybridní válka, kterou vede Rusko. Řekl to novinářům v Petrovicích na Ústecku. Politici spolu mluvili i o spolupráci Saska a Česka při různých katastrofách, například při požárech.

Sasko žádá ČR o zesílení spolupráce na hranicích. Kvůli migraci i hybridní válce

Česko a EU
Losa evropského chovají i v několika zoologických zahradách. Na snímku samice Johanka a Quanita ze Zooparku Chomutov
Na začátku týdne udělala zoologům a milovníkům zvířat radost zpráva, že se v Krkonoších objevil los evropský. Pokud se tu sudokopytník usadí, půjde o další živočišný druh, který se navzdory předchozímu vyhubení vrátí na další místo v české krajině. Přestože mají lidé losy spojené především se severními částmi evropského a amerického kontinentu a na jejich přítomnost v tuzemských lesích si odvykli, ve střední Evropě jde o staré známé. Několik staletí nazpátek totiž běžně žili ve velké části starého kontinentu.

Návrat losů do Česka? Kdysi tu žili i sobi, viděl je možná už Julius Caesar

Zvířecí deník a chovatelství
Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje k podepsání dohody o spolupráci s hospodářskými komorami v Bavorsku a Sasku.
Hospodářské komory na obou stranách hranice si budou ještě víc pomáhat. Na setkání v německém Bad Elsteru se na tom shodli jejich zástupci, kteří také podepsali dohodu o spolupráci. Ta má vést k užšímu propojení členských firem nejen navzájem, ale i s univerzitami v Česku, Bavorsku a Sasku. Komory tak chtějí společně a systematicky čelit novým výzvám, mezi které patří digitalizace, automatizace, transformace energetiky a další aktuální otázky.

Přeshraniční spolupráce: hospodářské komory se zaměří na školství

Chebsko
Ústecké číšky dvojstěnky.
Jako dvojstěnné sklo označujeme předměty složené ze dvou nebo více do sebe zapadajících skleněných částí jedné nádoby. U takto zhotovených skleněných číšek se vžilo označení „dvojstěnka“. V Muzeu města Ústí nad Labem se nachází soubor čtyř unikátních dvojstěnných číšek z 18. století. Nyní mají Ústečané nakrátko možnost si je prohlédnout.
6 fotografií

Unikátní vzácné sklenky dvojstěnky ze sbírky Schichtů vystavuje ústecké muzeum

Volný čas
Děti z Bad Gottleuby -Berggießhübel navštívily skalní město v Tisé  na Ústecku.
/FOTO/ "Paní učitelko, já vím, co je to Blumen!" hlásí pyšně šestiletý Honzík. Aby také ne, už nějakou dobu všichni trénovali písničku, kterou pak společně odprezentovali dětem z Německa. Příhraniční severočeská obec Tisá se totiž stala centrem setkání dětí místní mateřinky a mateřské školy v německé Bad Gottleubě - Berggießhübel. V pátek 26. dubna tak do Tisé dorazila zhruba dvacítka německy mluvících dětiček. Hned na úvod jim české děti zazpívaly českou jarní píseň Na jaře čáp jede v kočáře a pomocí obrázků se přidala i zahraniční návštěva.
10 fotografií

Děti z Bad Gottleuby navštívily skalní město na Ústecku. Za měsíc návštěva otočí

Ústecko
Hlubina - Vítkovice 3:0 (22. kolo divize F - 20. 4. 2024).
/FOTOGALERIE/ Pět zápasů trvala série neporazitelnosti divizních fotbalistů Vítkovic. Mužstvo kouče Martina Štverky padlo v sobotu na hřišti lídra čtvrté nejvyšší soutěže Hlubiny 0:3, k čemuž domácí Unie nakročila dvěma zásahy Milana Saska v prvním poločase. „Myslím si však, že jsme neodehráli vyloženě špatné utkání,“ řekl hlavní trenér Ostravanů, který už mohl využít navrátilce a kapitána po disciplinárním trestu Matyáše Richtára.
10 fotografií

Kapitán zpět, lídr však sérii Vítkovic ukončil: Hlubině jsme namazali, řekl kouč

Fortuna divize
Jelen evropský. Ilustrační snímek
Divoká zvířata státní hranice neznají. Právě to bude jeden z aspektů chystaného přeshraničního projektu mezi Českým a Saským Švýcarskem, který má za úkol zmapovat výskyt největší kopytníka na tomto území. Zahrne i vliv velkého požáru nebo návrat vlků, kteří se starají především o slabší kusy. Ulovit ale zvládnou i dospělou laň nebo jelena.

Jak se pohybují jeleni v Českém a Saském Švýcarsku? Vědci pátrají

Zvířecí deník a chovatelství
Kyjovské údolí zdobí trojice nových dřevěných soch, jsou součástí vznikající naučné stezky.
/FOTO, VIDEO/ Socha medvěda spojená s pověstí o lakomých pašerácích, pomník obětem pochodu smrti nebo sluchadlo vedoucí k říčce Křinici. V Kyjovském údolí vzniká nová interaktivní naučná stezka vedoucí od Kyjova do Zadní Doubice. Naplno vyzkoušet si ji budou moci návštěvníci Českého Švýcarska v prvních týdnech nové turistické sezóny. Pověst vztahující se k soše medvěda najdete v článku.
39 fotografií

V Kyjovském údolí ožila legenda o pašerácích, správa parku buduje novou stezku

Děčínsko
Studenti domažlického gymnázia strávili týden v Sasku.
Studenti s rozšířenou výukou němčiny, kteří se připravují na složení zkoušky Německého jazykového diplomu, mají každoročně možnost vyjet do Německa, a tak si vyzkoušet své jazykové kompetence. Letos zamířili do Saska. Skupina 16 žáků a 2 učitelky vyrazila 11. 3. 2023 na týdenní pobyt do Drážďan. Tato akce byla podpořena a financována programem Erasmus+.
3 fotografie

Domažličtí gymnazisté vyrazili na týden do Saska

Čtenář reportér
Nad Edmundovou soutěskou i Gabrielinou stezkou jsou tisíce popadaných stromů a nestabilních skalních bloků.
/FOTO, VIDEO/ Nejméně pět let od požáru bude kvůli ochraně přírody nepřístupná Gabrielina stezka a lodičky v Edmundově soutěsce. Tento týden to oznámila Správa Národního parku České Švýcarsko starostům a podnikatelům v regionu. Argumentuje tím, že vytěžit ohněm poškozené kmeny není bezpečně možné. Navíc by to podle správy ohrozilo nejcennější část přírody, která v národním parku je. Po třech letech správa parku situaci znovu posoudí. Za co nejrychlejší otevření obou stezek dlouhodobě lobují obce i podnikatelé z regionu.
18 fotografií

Gabrielina stezka i Edmundova soutěska zůstanou zavřené, nelze nad nimi kácet

Děčínsko
Dioráma s truckem propadajícím se pod led.
Pozor! Nedotýkat se! Děkujeme. Výstavu a soutěž plastikových modelů všeho druhu hostila o víkendu 9. a 10. března hala nábytkářské společnosti Mahler v saské obci Siebenlehn. Byla to v pořadí již čtvrtá Plastik Modell Show a opět se těšila obrovskému zájmu. Nechyběly na ní ani modeláři z Česka. K vidění bylo například Bugatti 35 Elišky Junkové.
37 fotografií

Bugatti Elišky Junkové nebo truck pod ledem. Show v Sasku nabídla tisíce modelů

Automagazín
příprava, fotbal, FK Duchcov - Roten Stern Leipzig
Zajímavé zkušenosti během zimní přípravy získali fotbalisté Duchcova. Po podzimu šestý tým B skupiny I. B třídy Ústeckého kraje změřil v sobotu síly s celkem Roten Stern Leipzig, účastníkem německé soutěže Sachsen Landeklasse Nord. Padl 2:3, ale trenér František Macháček byl spokojený. „Zaběhali jsme si. A kdybychom nedostali dva hloupé góly během minuty, z nichž jeden byl vlastní, tak by výsledek byl ještě lepší."
34 fotografií

FOTO: Freundschaft s Lipskem si Duchcov chválí. Kouč jásá i nad třemi posilami

Kraje
Ilustrační foto
Němečtí farmáři dnes na protest proti chystaným vládním škrtům v zemědělství zablokovali po celé zemi řadu dálničních nájezdů a silnic. Velkou blokádu uspořádali zemědělci podle deníku Passauer Neue Presse v bavorské obci Philippsreut na hranicích s Českou republikou. Portál iRozhlas informoval o problémech na krušnohorských hraničních přechodech mezi Českem a Saskem, mimo jiné o neprůjezdné silnici mezi Božím Darem a Oberwiesenthalem.

Němečtí zemědělci protestují proti vládním škrtům, blokády jsou v okolí Drážďan

Ústecko
Ilustrační foto
Rakouské ministerstvo zdravotnictví vypsalo startovní bonus až 100 000 eur lékařům, kteří uzavřou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Nově pro ně budou vytvořena volná místa v řadě oborů. Dotace má podpořit prvotní vybavení jejich ordinací.

Od sousedů: Bonus 100 000 eur za smlouvu s pojišťovnou

Z okolí
Silvestr v Německu byl velmi bouřlivý. Policie zatkla stovky lidí, dva lidé kvůli explozi pyrotechniky zemřeli
Tři lidé na různých místech Německa zemřeli při silvestrovských oslavách kvůli výbuchu zábavní pyrotechniky. Podle německých médií o tom informovala policie. Jeden smrtelný případ je hlášen z města Koblenz v Porýní, druhý z bavorské obce Eschlkam nedaleko hranic s Českem a třetí z východního Saska. V německé metropoli policisté v noci na pondělí zadrželi 390 lidí, uvedla mluvčí berlínské policie; více než 50 jejích členů při potyčkách utrpělo zranění.
4 fotografie

Silvestrovské nepokoje v Německu: Při explozích pyrotechniky zemřeli tři lidé

Státy EU
Advent v německém Krušnohoří a Schwarzenbergu.
Krásným předvánočním obdobím žije v německém Krušnohoří každá vesnice, téměř každý dům. Advent je tam zcela jiný než na druhé straně hranic v Čechách. Vloni přinesla redakce Deníku článek o trzích v Annabergu, letos se redaktoři vydali o pár kilometrů jinam, do o něco menšího historického města Schwarzenberg, nad nimž se tyčí krásný zámek.
48 fotografií

Jako v pohádce. Sousední německý Schwarzenberg během adventu nadchne i dospělé

Karlovarsko
Proti rostoucímu antisemitismu v Německu demonstrovaly 19. listopadu v Berlíně stovky lidí
Stovky antisemitských útoků, které mají přímou návaznost na válku na Blízkém východě, vyšetřovali němečtí kriminalisté od 7. října, kdy palestinský Hamás provedl svůj teroristický úder na Izrael. Velkou část výpadů proti Židům zaznamenali v Durynsku, Sasku–Anhaltsku i v Sasku. S projevy nenávisti se setkává židovská menšina v restauracích i ve veřejné dopravě.

Hajlování v tramvaji, útoky ve školách. Sasko čelí nenávisti k Židům

Státy EU
Olomouc Mighty Ducks vs. MF Baník Ostrava
Olomouc se v domácím utkání dostala do třígólového trháku, jenže za Baník do přestávky snížil Tomáš Bělíček. Milan Sasko krátce po pauze dotáhl Ostravu na rozdíl jediné branky. Ovšem Mocní Kačeři pak v rozmezí třinácti minut nastříleli pět branek a nakonec slavili ve čtvrtém kole vítězství 9:4. Dva góly a jednu asistenci zaznamenal Ondřej Buček. Hanáci v tabulce východní skupiny ztrácí ze druhé pozice dva body na vedoucí Pardubice.
58 fotografií

FOTO: Olomouc v Superlize rozstřílela Baník a je druhá

Fotbal