ŠTÍTEK: spolek

Poničený dům Tomáše Ratiborského ve Stebně.
K nejpostiženějším domům, které minulý týden poničila bouře ve Stebně na Podbořansku, patří ten Tomáše Ratiborského. Střecha s fotovoltaickými panely skončila na poli. Když se živel přehnal, na sedačce v obýváku ležela vrstva krup. Přes starosti s vlastním domem, který je neobyvatelný, se Tomáš Ratiborský zapojil do pomoci ostatním. Okrašlovací spolek Stebno 2020, jehož je předsedou, zatím na transparentním účtu shromáždil téměř dva miliony korun od dárců, organizuje i materiální pomoc.
16 fotografií

Na účtu pro Stebno jsou dva miliony. Lidé nabízejí i slepice nebo nové stromy

Regiony
Ombudsman Stanislav Křeček a jeho zástupkyně Monika Šimůnková.
Neoprávněné poskytování ubytování a sociálních či zdravotních služeb pro důchodce vyčetla Spolku pro seniory Mír Práče zástupkyně ombudsmana Momika Šimůnková. Spolek využívá nově zrekonstruované plně bezbariérové prostory v obci Práče na Znojemsku, ubytovaní důchodci jsou také jeho členy. S touto interpretací nesouhlasila viceprezidentka Asociace péče o seniory Kristýna Hypšová.

Spolek Mír Práče odmítá registraci sociálních služeb, viní ho z porušení zákona

Znojemsko
Ilustrační foto.
Je chladné pozdní ráno na počátku března 1420. Slunce ještě nemá sílu včas roztrhat chuchvalce mlhy. Rukojeti zbraní studí v dlaních. Muži jsou ale za mlhu rádi. Skryjí se v ní, než projdou k hradnímu příkopu. Na hradě zůstala jen hrstka zbrojnošů. Naštěstí! Muži pod hradem nejsou vojáci. Jsou měšťané z blízkého Sezimova Ústí. Do boje je vede víra a naděje. Jsou to husité!

Husité v sobotu dobyjí Hradiště

Táborsko
Ilustrační snímek. Skauti
Zhruba sedm stovek nových členů uvítají každoročně jihomoravští skauti, kterých je už přes deset tisíc. Narážejí ale na nedostatek místa v klubovnách, které navíc bývají zastaralé. Díky penězům od kraje, města i dárců se proto ve Vyškově nastěhují po prázdninách do nového Skautského domu. Jinde však takové štěstí nemají. Například v Boskovicích řeší nedostatek kluboven dlouhodobě.
7 fotografií

Boom skautingu na jihu Moravy: ve Vyškově se nastěhují do nového domu

Vyškovsko
Milion chvilek pro demokracii uspořádal na pražském Václavském náměstí 20. května 2021 předvolební demonstraci proti vládě Andreje Babiše (ANO).
Několik tisíc lidí se během parného nedělního odpoledne sešlo, aby vyjádřilo názor na současné politické dění. Spolek Milion chvilek pro demokracii uspořádal v centru Prahy demonstraci s názvem „Jdeme do finále!“. Organizátoři nejprve symbolicky „zúčtovali“ s menšinovou vládou premiéra Andreje Babiše (ANO). Pořádající spolek v touze po změně v říjnových volbách do Sněmovny shání dobrovolníky pro kontaktní předvolební kampaň.
7 fotografií

Babiše do koše! Milion chvilek hřímal proti vládě a poradí, koho mají lidé volit

Volby 2021
Sokolovna v Křelově
Pravidelné sportovní aktivity, společenské a volnočasové akce, ale i vyhlášené přídědinské letní tábory nebo víkendové brigády v přírodě. To je jen malá část aktivit, které v obci zajišťují členové Tělocvičné jednoty Sokol Křelov. Sokolové jsou jedním z několika spolků a sdružení, které v obci fungují. Tělovýchovná jednota Sokol Křelov v letošním roce slaví už 112 let od založení a zájem o ni mezi místními občany každoročně roste. V současné době má 175 členů, z toho je 110 dospělých a zbytek děti a mládež.
6 fotografií

Sokol v Křelově táhne, členové přibývají. Pořádá akce i "přídědinský" tábor

Zprávy z Česka
Ilustrační foto.
Apatické nebo agresivní lišky v drátěných klecích, jejich souboje s loveckými psy a zardoušená liščata, zvěř postřelená šípem prožívající své poslední okamžiky v bolestech. Takový pohled se naskytne divákům videí, které v tomto týdnu zveřejnil spolek OBRAZ – Obránci zvířat. Už v pátek 18. června budou totiž poslanci v rámci novely mysliveckého zákona rozhodovat o třech pozměňovacích návrzích, které se zásadním způsobem dotýkají ochrany zvířat.
30 fotografií

Agresivní lišky a zápasy se psy. Videa upozorňují na návrhy v myslivecké novele

Českobudějovicko
Starosta Nemojan Dalibor Hlavsa na novém multifunkčním hřišti.
/ROZHOVOR/ Pro asi 780 obyvatel jsou domovem Nemojany, které se nachází necelých sedm kilometrů jihozápadně od Vyškova. Podle starosty Dalibora Hlavsy obec pracuje na řadě projektů díky čerpání dotací. „Měli jsme u nás nedávno ve spolupráci s Tělovýchovnou jednotou Sokol Nemojany akci zaměřenou na propagaci sportu a tělesných aktivit „NowWeMove“. Na novém hřišti u obecního úřadu se nám podařilo „rozhýbat“ děti ze Základní školy a Mateřské školy Nemojany, paní učitelky, místní děti a jejich rodiče,“ říká v rozhovoru pro Vyškovský deník.
17 fotografií

Dopravní obslužnost je dlouhodobý problém, říká starosta Nemojan

Vyškovsko