ŠTÍTEK: svoboda

O svobodě, odvaze a ženách vám povypráví charismatický divadelní a filmový herec Hynek Čermák, fotografka Kata Sedlak zase o tom, jaké je to fotit emoce, zážitky a osobní vztahy ve své rodině. Podvečerní program bude patřit nejen sportovnímu fotografovi Romanu Vondroušovi, ale také portrétní fotografii napříč světovými náboženstvími v podání Vojtěcha Vlka. Světoznámý Robert Vano blíže představí svou tvorbu nejen v Raisově sále, ale také ho můžete „zažít" na jeho workshopu. Den ve velkém přednáškovém sále zakončí vyprávění Vojtěcha Duchoslava o tom, jaké je to mimo jiné fotit velké „trabantí" expedice.

Vyhrajte vstupenky na Fotoexpo 2016!

Soutěže
Sonia Rey Planellas z Univerzity ve Stirlingu zkoumala se svým týmem některé ryby a došli k závěru, že i obyvatelé vodní říše nejsou tak jednodušší tvorové, jak jsme si doposud mysleli.
Nad otázkou, zda zvířata, odlišná od člověka, mají schopnost myslet a mít emoce, se diskutuje celá staletí. Jeleni, psi nebo třeba medvědi podle mnoha expertů i laiků mají úroveň vědomí do jisté míry podobnou té lidské. Podobně se za emočně inteligentní považují třeba delfíni. Ale co třeba ryby, brouci nebo rostliny – mohou i tito tvorové prožívat emoce? A je to vůbec možné zjistit?

Jsou ryby vědomé bytosti? Mohou prožívat emoce a myslet?

Články
Obsah časopisu - listopad 2012
Listopadové číslo přináší působivé fotografie a fascinující články. "Nová současnost Kuby" - to je název i téma reportáže, která poodhaluje, jak lidé reagují na současné reformy ostrova svobody. Ve článku nazvaném "Plachtění nad dunami" se podíváte na to, jak se fotograf George Steinmetzna padákovém kluzáku při letu nad pouští řídí podle dun. Do světa nejrychlejších šelem světa vás pozveme v materiálu "Gepardi v povážlivé situaci." Tyto ohrožené kočkovité šelmy dokážou chytře přežívat všechny problémy, jimž jsou vystaveny. A vy se dozvíte, jak… Největší článek listopadového čísla se jmenuje "Vikingové a původní Američané." Uvidíte díky němu některé dlouho tradované pověsti úplně jinak. A nakonec, v materiálu nazvaném "Tajemství je v bublinách"  zjistíte, proč  mohou tučňáci císařští svištět pod vodou takovou rychlostí. Vědci nyní toto tajemství odhalili.

Obsah časopisu - listopad 2012

Časopis