ŠTÍTEK: tabák

Ilustrační foto
Zatímco z krabičky klasických cigaret zaplatí kuřák na spotřební dani a na DPH nějakých 115 korun, u náplní do nahřívaného tabáku je to pouze zhruba necelých 40 korun. Tyto náplně jsou i proto výrazně levnější oproti klasickým cigaretám, které jsou podle odborníků na závislosti podstatně škodlivější pro lidské zdraví.

Náhrady za kouření stát podporuje výhodnější daní

Podnikání
Sbírání cigaretových nedopalků. Ilustrační foto
Třídění odpadu se pomalu ale jistě dostalo v české společnosti lidem pod kůži. Dalším krokem v boji s netříděným odpadem jsou cigaretové nedopalky, lidově řečené vajgly. Jejich úklid a likvidace zatěžuje výrazně rozpočty obcí a Prostějov není výjimkou. Vedení města se rozhodlo uzavřít smlouvu se společností NEVAJGLUJ, která bude ročně hradit náklady za úklid ve výši přesahující 450 tisíc korun.
8 fotografií

Za sběr vajglů dostane Prostějov téměř půl milionu korun

Prostějovsko
Zahřívaný tabák - Ilustrační foto
V Česku dnes začíná platit zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi a aromaty, jak vyžaduje směrnice EU. Podle tabákových firem jsou tabákové produkty s příchutěmi mezi uživateli populární a zkušenost se zákazem z USA ukázala, že část lidí přešla zpět ke klasickým cigaretám. Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tak budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.

Od pondělí v Česku platí zákaz prodeje zahřívaného tabáku s příchutěmi

Ekonomika
Ilustrační snímek.
Ke Světovému dni bez tabáku se ve středu připojila také blanenská nemocnice. Pracovníci plicní ambulance nabídli v tento den možnost bezplatné konzultace všem, kdo by rádi přestali kouřit, ale potřebují s tím pomoci. „Kouření způsobuje třicet procent nádorových onemocnění, nejvýraznější je podíl na vzniku rakoviny plic – devadesát procent. Kromě nádorů dýchacích cest jsou to nádorová onemocnění slinivky, močového měchýře, hrtanu, jícnu, děložního čípku a další. Dále kouření způsobuje pětinu kardiovaskulárních onemocnění a tři čtvrtiny chronických onemocnění, například chronickou bronchitidu,“ vysvětlila vedoucí lékařka plicní ambulance Renata Rábová.

Blanenská nemocnice se zapojila do Světového dne bez tabáku. Pomáhá kuřákům

Blanensko
Nové zařízení produkuje místo nepříjemného kouře aerosol
Do Česka i dalších evropských zemí přichází nové zařízení na zahřívání tabáku s názvem PULZE 2.0, které navazuje na svého předchůdce a přináší kompaktnější design ve třech barevných provedeních. Inovací ve srovnání s předchozí generací představuje i větší kapacita baterie, která umožňuje na jedno nabití více než 25 pětiminutových použití.

Nahřívání tabáku: Nové zařízení produkuje místo nepříjemného kouře aerosol

Podnikání
lustrační foto.
I když se cena piva vlastně nezmění, vyšší DPH ho zdraží. Balíček vládních opatření totiž posunul točené pivo, které bylo původně v nejnižší desetiprocentní daňové sazbě, do sazby 21procentní. Restauratéři a hospodští na Ústecku neskrývají rozčarování. Současná drahota jim odvádí zákazníky a štamgasty do supermarketů, kde kupují levnější piva lahvová. Sami štamgasti pak doufají, že budou mít alespoň na desítku, když se sudové dvanáctky nebo jedenáctky změní v takřka nedostupný luxus.

Plná DPH na pivo? Je to nespravedlnost, ale nevzdáme to, říkají hospodští

Ústecko
Kartony s nahřívaným tabákem, stejně i cigarety cizinec důmyslně schoval pod předními sedadly i v dutinách auta.
/FOTO, VIDEO/ Skutečně zajímavý úlovek se podařil hlídce Celního úřadu pro Kraj Vysočina, kdy si během své noční směny vytipovala ke kontrole osobní dodávkové auto s ukrajinskou registrační značkou. V autě cestoval řidič turkmenské národnosti a tři ukrajinské spolujezdkyně. Celníci objevili v zavazadlovém prostoru zajímavě zabalenou papírovou krabici a v ní několik kartonů zahřívaného tabáku.
3 fotografie

Celníci z Vysočiny zabavili 40 kartonů tabáku, řidič je nacpal i pod sedadla

Zločiny a soudy
Mladistvý odsouzený. Ilustrační foto.
Chuť na tabák a bezdůvodně se rvát dostal sedmnáctiletý mladík z Jihlavy, který kvůli tomu minulý týden skončil před soudem. Za loupež, výtržnictví a pokus o těžkou újmu na zdraví, což jsou jedny z nejzávažnějších násilných trestných činů na okrese, odešel pouze s výchovným trestem. Mimo jiné mu pomohlo přiznání viny a dosavadní trestní bezúhonnost. Za opakované údery kolenem do obličeje své oběti a snahu vzít násilím tabák jinému mladíkovi mohl jako mladistvý vyfasovat až pět let vězení.

Děti řádí v ulicích Jihlavy: kradou, loupí a perou se

Zločiny a soudy
Mladistvý odsouzený. Ilustrační snímek
Chuť na tabák a bezdůvodně se rvát dostal sedmnáctiletý mladík z Jihlavy, který kvůli tomu minulý týden skončil před soudem. Za loupež, výtržnictví a pokus o těžkou újmu na zdraví, což jsou jedny z nejzávažnějších násilných trestných činů na okrese, odešel pouze s výchovným trestem. Mimo jiné mu pomohlo přiznání viny a dosavadní trestní bezúhonnost. Za opakované údery kolenem do obličeje své oběti a snahu vzít násilím tabák jinému mladíkovi mohl jako mladistvý vyfasovat až pět let vězení.

Kradou, loupí a perou se. V ulicích Jihlavy řádí děti

Krimi
Andrea Gontkovičová
/ROZHOVOR/ Když společnost Philip Morris, světový lídr v prodeji tabáku, před časem vyhlásila boj klasickým cigaretám, znělo to, jako kdyby se kanadští hokejisté rozhodli, že nechají zakázat bruslení. Jenže, všechno má své souvislosti. Dnes je situace na trhu opravdu výrazně odlišná a počet lidí, kteří cigaretu vyměnili za alternativní výrobek se zahřívaným tabákem, se u nás blíží číslovce šest set tisíc. Šéfka středoevropské filiálky Philip Morris Andrea Gontkovičová, která má na starosti kromě Česka také Slovensko a Maďarsko, patří mezi vůdčí postavy současné změny.

Ředitelka Philip Morris: Měníme svět kuřáků a čeká nás báječná jízda

Podnikání
Leon Miko, který dle obžaloby oloupil dva nováčky ve věznici, u plzeňského městského soudu
Když přišli letos v lednu Leoš Š. (46) a Karel Ž. (46) coby nováčci do cely číslo 2 v nástupním oddíle Věznice Plzeň, vzal si je podle obžaloby, která v úterý zazněla u plzeňského městského soudu, do parády Leon Miko z Plzně, přes svůj nízký věk zkušený recidivista. Tvrdil jim, že je ve věznici pánem, že má všude známé a že když mu nedají, co chce, nechá je zmlátit, zlikvidovat a podobně. 
3 fotografie

Teror na cele 2. Vězeň si v Plzni hrál na kápa, děsil a obíral nováčky

Krimi
Jeden z prvních sommeliérů chleba.
32letý pekařský mistr Harald Stefan Erbler z Pfarrkirchenu u Bad Hallu dokončil vzdělávání a je jedním z osmnácti expertů posuzování chleba - sommeliérů - v Rakousku. Pracuje v rodinném podniku Zöhrmühle, který chce jednou převzít. Část jejich školení vedl také špičkový kuchař Johann Lafer, který frekventanty pozval k oslavě titulů do svého podniku. 

Od sousedů: Mají už i sommeliéry chleba

Z okolí