ŠTÍTEK: Temelín

Celkem 27 učňů z celé republiky soutěžilo v JE Temelín ve svařování.
Zvýšit zájem mladých lidí o svářečské obory. Takový je jeden z motivů unikátní svářečské soutěže pro středoškoláky z celé republiky. V Jaderné elektrárně Temelín své dovednosti ve specifickém oboru změřilo 27 učňů. Podle energetiků mají takto vyučení lidé velkou šanci u nich najít uplatnění.

V Temelíně soutěžili o kuklu a novou svářečku

Čtenář reportér
Exšéf ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl
Už za dva týdny vláda posoudí nabídky dodavatelů na dostavbu jaderných bloků v Česku. Ve finále zůstali jen dva zájemci, francouzská EdF a jihokorejská KHNP. Budou ve hře Dukovany i Temelín? „Rozhodne se podle toho, jak byl vypsán tendr. Navíc stát nemůže rozhodnout o čtyřech blocích, protože nemá dořešenou organizační strukturu, notifikaci ani financování. Nezávazná nabídka není totéž co vypsaný tendr. Oba finalisté znají lokalitu Dukovany a nabídku zpracovávali rok. Na Temelín dostali měsíc, takže těžko mohou předložit sofistikovanou nabídku. Bude obsahovat nemálo výjimek ze závaznosti,“ říká exšéf ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl.
13 fotografií

Ani nové jaderné bloky nezajistí, že cena elektřiny bude nízká, říká expert Míl

Energie
Nový parovod bude zásobovat jindřichohradecký závod Madety. Smlouvu o jeho vybodování v pátek podepsaly všechny zúčastněné strany.
Po spojení Temelína a Českých Budějovic vznikne na jihu Čech další významný energetický napaječ. Nový parovod bude dodávat páru z Energetického centra v Otíně do Madety v Jindřichově Hradci. Jeden z nejvýznamnějších výrobních závodů ve městě bude vytápět ekologická pára získaná ze spalování přírodní biomasy. V pátek všechny zúčastněné strany společně podepsaly smlouvu o zahájení výstavby nového parovodu. Tendr na jeho vybudování vyhrála firma Uchytil.
6 fotografií

V Jindřichově Hradci začne stavba parovodu za 100 milionů. Bude zásobovat Madetu

Jindřichohradecko
Na náměstí Republiky v Soběslavi na Táborsku v sobotu 9. září v poledne startoval 12. ročník závodu veteránů O pohár města Soběslav.
Fantomas, křižník, brouk, prasátko i bizon. Náměstí Republiky v Soběslavi v sobotu hostilo další ročník srazu veteránů. Setkání a orientační závody s úkoly O pohár města Soběslav se tu konaly podvanácté. Přijely desítky řidičů automobilů a motocyklů starší roku výroby 1993. Účast i díky pěknému počasí byla  nadprůměrná.
97 fotografií

Soběslavské náměstí obsadily historické skvosty. Podívejte se

Zprávy
Tropické teploty v Praze. Ilustrační snímek
Čtvrtý den v řadě padly v Česku teplotní rekordy. V úterý ale pouze na třech ze zhruba 160 dlouhodobě měřících stanic, jedna další pak dosavadní maximum pro 11. červenec vyrovnala. Nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde naměřili 34,7 stupně Celsia. Pro tuto stanici to ale rekord nebyl. ČTK to sdělila Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
11 fotografií

V Česku znovu padaly teplotní rekordy. Nejvíce stupňů naměřili v Plzni

Česko
Výhled z Jarníku.
/TIP NA VÝLET/ Když pohlédneme na svět kolem nás z výšky, dostává vše najednou úplně jiný rozměr. A kdy jindy máme více času užívat si kouzelné chvíle, než právě o prázdninách. Za zážitky nemusíte daleko. Některé rozhledny můžete najít přímo na Strakonicku a v blízkém okolí. Možná o některých z nich vůbec nevíte a nebo jste je ještě nenavštívili. A možná je na ně právě teď ten správný čas. Přejeme vám příjemné zážitky!
8 fotografií

Poznejte jižní Čechy z výšky. Rozhledny a vyhlídky, které možná ještě neznáte

Zprávy
Den IZS v Táboře.
V sobotu 17. června 2023 se konal v areálu odpočinkové zóny Komora v Táboře Den s integrovaným záchranným systémem (IZS). Jak shrnula mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů, k vidění byla nejen ta nejlepší hasičská, policejní a záchranářská technika, ale aktéři předvedli, jak zasahují u dopravní nehody, bylo možné si prohlédnout policejní vrtulník, lidé viděli policisty na koních a mnohé další.
56 fotografií

Na Komoře přistál policejní vrtulník, lidé viděli i ukázky nasazení psů či koní

Táborsko
Den s IZS přilákal loni do táborského areálu Komora davy lidí.
Táborský areál Komora se v sobotu stane dějištěm již pátého ročníku Dne s integrovaným záchranným systémem. Připraveny jsou akční ukázky v podání policistů, hasičů i zdravotnických záchranářů, jako například koordinovaný zásah všech složek Integrovaného záchranného systému (IZS) při dopravní nehodě. Profesionální zásah proti nebezpečným pachatelům předvede Speciální jednotka Temelín.
50 fotografií

Komoru v sobotu obsadí policisté, hasiči a záchranáři. Koná se už pátý Den s IZS

Táborsko
Cvičení Safeguard 2023 prověřilo součinnost Armády ČR, Policie ČR a specialistů společnosti ČEZ při případné ochraně Jaderné elektrárny Temelín.
Bezpečnostní zátarasy, kulometná hnízda nebo speciální monitorovací vozidla a drony. To všechno rámovalo společné cvičení vojáků, policistů a specialistů ČEZ při cvičení Safeguard 2023. Trvalo tři dny a do středy 14. června prověřovalo součinnost bezpečnostních složek při možném ohrožení temelínské elektrárny. Samozřejmě nechyběl ani cvičný útok na elektrárnu.
23 fotografií

U Temelína rachotily kulomety. Na dvě stě lidí trénovalo obranu elektrárny

Českobudějovicko
Cvičení Safeguard 2023 prověřilo součinnost Armády ČR, Policie ČR a specialistů společnosti ČEZ při případné ochraně Jaderné elektrárny Temelín.
/FOTOGALERIE/ Bezpečnostní zátarasy, kulometná hnízda nebo speciální monitorovací vozidla a drony. To všechno rámovalo společné cvičení vojáků, policistů a specialistů ČEZ při cvičení Safeguard 2023. Trvalo tři dny a do středy 14. června prověřovalo součinnost bezpečnostních složek při možném ohrožení temelínské elektrárny. Samozřejmě nechyběl ani cvičný útok na elektrárnu.
23 fotografií

U Temelína rachotily kulomety. Na dvě stě lidí trénovalo obranu elektrárny

Regiony
Oprava vozovky v Branišovské ulici v Českých Budějovicích.
/VIDEO/ Střídavě na semafory se od pondělí 5. června projíždí krátkým úsekem Branišovské ulice v Českých Budějovicích. Opravuje se tu silnice. V blízkém okolí Českých Budějovic je nutné počítat také s uzavírkou mostu v Hrdějovicích kvůli generální opravě mostku přes potok Kyselá voda. Nebo s rekonstrukcí křižovatky v obci Temelín. Ještě v létě chce například město České Budějovice zahájit rekonstrukci silnice v ulici J. Opletala.
6 fotografií

V Branišovské ulici v Budějovicích mizí houpačka pro auta

Českobudějovicko