ŠTÍTEK: Trója

Trojský kůň byla možná úplně jiná léčka, než si lidé představují.
Jak vypadal bájný Trojský kůň? S koněm možná neměl nic společného. Slavný Homérův epos, podle nějž staří Řekové dobyli dávnou Tróju díky obrovitému dutému dřevěnému koni, do jehož nitra lstivě ukryli své bojovníky, totiž můžeme znát v této podobě jen kvůli chybě v překladu. A žádný dřevěný kůň nikdy neexistoval.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Trojský kůň nebyl koněm

Tajemné dějiny
Lidé v Kamenné Horce čekají opakované komunální volby.
/ANKETA/ Troje komunální volby během jednoho roku je rarita. V Kamenné Horce však ani ty třetí nerozhodly o novém vedení obce. Opoziční zastupitelé znovu složili mandáty a obec s třemi stovkami obyvatel čekají na jaře další volby. Atmosféra ve vesnici u Svitav je vypjatá. Myslíte, že při čtvrtých volbách za rok a půl se již podaří dát dohromady fungující samosprávu? Hlasujte v anketě.

Kamennou Horku čekají čtvrté volby. Minule složila mandát starostka, teď opozice

Svitavsko
Mezzosopranistka Dagmar Pecková
Necelý měsíc zbývá do zahájení nového ročníku hudebního festivalu Zlatá Pecka, na němž tradičně nebude chybět přední česká mezzosopranistka Dagmar Pecková. Rozhovor s pěvkyní nabídne nové vydání magazínu Víkend, který vychází v sobotu 29. července. Příloha Deníku nahlédne také do Hollywoodu, kde se momentálně více stávkuje než točí, nebo do Černé Hory, aby čtenářům představila tamní lákadla. 

Sobotní magazín Víkend: Dagmar Pecková o Emě Destinnové i Járovi Cimrmanovi

O Deníku
Jiří Prskavec loni slavil titul mistra Evropy, na MS skončil pátý
Sedí pomyslně na dvou židlích. Mezi muži není příliš obvyklé, aby ve vodním slalomu se kajak kombinoval s kanoí. Jiří Prskavec se touto cestou vydal. Vedle kajaku, v němž vyhrál všechno, co se dá, pokouší štěstí i v druhé disciplíně. A ne špatně. Z prvního závodu Světového poháru v Augsburgu přivezl bronz a tvrdí, že mu jízdy na singlu přinášejí novou radost a posouvají ho.
9 fotografií

Zatím je kajak prioritou, ale je možné, že jednou budu singlíř, říká Prskavec

Ostatní sporty
Tereza Fišerová se ocitla v nesnázích, ale chybu dokázala napravit
Augsburg (od zvláštního zpravodaje Deníku v Německu) - „Tak jsem to udělala trochu napínavé,“ culila se po opravné kvalifikační jízdě kanoistek na mistrovství světa v Augsburgu Tereza Fišerová. Česká hvězda, která na šampionátu účinkuje i na kajaku a v disciplíně Extreme Kayak, obsadila až čtyřicáté místo a musela jít na reparát. V nepovedeném závěru první jízdy se totiž ocitla ve vlnách Eiskanalu, ale dokázala se dostat do cíle.
5 fotografií

Postup na druhý pokus. Fišerová: Chtěla jsem přehodit pádlo a najednou bylo pryč

Ostatní sporty
Tereza Fišerová získala v Troji zlato
„Pocity jsou neuvěřitelný,“ hlásila za cílem Tereza Fišerová. Jako jediná z českého týmu dosáhla při Světovém poháru ve vodním slalomu v Troji na zlatou medaili. „Vyhrát z poslední pozice se nestává často. Mně se to povedlo snad poprvé v životě. Kdo to zažil, tak ví, jak je to nádherný. Když dojedete do cíle, už víte, že vás nemůže nikdo přeskočit. Je to skoro jako pohádka,“ smála se kanoistka.
8 fotografií

Cítila jsem se, jako by mě přejel parní válec, smála se vítězka Fišerová

Ostatní sporty
Poslední socha, Afrodita, zatím není hotová. Pracuje na ní sochař Ondřej Olšiak.
/FOTO, VIDEO/ Když se sochař Ondřej Olšiak dozvěděl, že letošním tématem workshopu Sochy z písku v Lednici na Břeclavsku bude řecká mytologie, okamžitě mu blesklo hlavou, jakou postavu vytvoří. „Hned jsem věděl, že budu sochat krásnou Afroditu. Proč zrovna ji? Rád sochám ženské postavy. Baví mě to a docela mi to i jde,“ směje se umělec, který je bratrem tvůrce a autora projektu Michala Olšiaka. 
89 fotografií

Zeus nebo krásná Afrodita. Umělci tvořili v Lednici mytologické sochy z písku

Regiony
Poslední socha, Afrodita, zatím není hotová. Pracuje na ní sochař Ondřej Olšiak.
/FOTO, VIDEO/ Když se sochař Ondřej Olšiak dozvěděl, že letošním tématem workshopu Sochy z písku v Lednici na Břeclavsku bude řecká mytologie, okamžitě mu blesklo hlavou, jakou postavu vytvoří. „Hned jsem věděl, že budu sochat krásnou Afroditu. Proč zrovna ji? Rád sochám ženské postavy. Baví mě to a docela mi to i jde,“ směje se umělec, který je bratrem tvůrce a autora projektu Michala Olšiaka. 
89 fotografií

Zeus nebo krásná Afrodita: umělci tvořili v Lednici sochy z písku. Podívejte se

Břeclavsko
Radim Pfeifer (vlevo) nasázel o víkendu do sítě Lipenců šest gólů.
Máte rádi útočný fotbal? Běžte se podívat na zápasy Tempa. A je jedno, jestli jde o áčko nebo béčko. Minulý týden A tým deklasoval Troju 13:0, o tomto víkendu porazila rezerva Tempa 11:2 Lipence. „Není to poprvé co jsme v letošní sezóně dali soupeři podobný příděl gólů,“ usmívá se Radim Pfeifer, Kanonýr víkendu, který vstřelil Lipencům šest gólů!

Na Tempu chceme slavit dva postupy, říká šestigólový střelec Pfeifer

Fotbal
Mateřská škola Chotětov přivítala návštěvu ze zahraničí
Mateřská škola Chotětov již třetím rokem spolupracuje s mateřskými školami v estonském Tallinnu, lotyšském Rẽzekne, bulharském Ruse a španělském I´Alcora v rámci projektu s názvem „STEAM in early childhood – simple and fun!“. Covidová doba však v roce 2020 neplánovaně zasáhla do spolupráce a vzájemných setkání, která se mohla uskutečňovat pouze prostřednictvím online přenosů. Školy si vzájemně sdílely aktivity dětí z různých oblastí, připravovaly prezentace a zajímavosti z předškolního vzdělávání. Po rozvolnění omezení byly opět umožněny návštěvy škol.

Mateřská škola Chotětov přivítala návštěvu ze zahraničí

Čtenář reportér
Jaroslav Klouček se raduje z jednoho ze svých gólů.
Přesto, že je mu teprve 24, patří k nejzkušenějším hráčům týmu Petra Vanka. O kom je řeč? O útočníkovi Tempa Jaroslavu Kloučkovi. Ten si do začátku jara přinesl dobrou formu, na demolici Troji 13:0 se podílel hattrickem za 21 minut. A nemuselo skončit jen u tří gólů. "Za tři určitě nenadávám, ale dvě tři šance jsem ještě zazdil. Jsem hladový po gólech, mohlo to být ještě lepší," řekl.

Jdeme tvrdě za postupem. Chci vyhrát i pohár, hlásí kanonýr Tempa Klouček

Fotbal
Zřícená Trojská lávka.
Soud v kauze zřícení pražské Trojské lávky osvobodil v úterý 8. března jak projektanta Jiřího Stráského, tak i šéfa oddělení mostů Technické správy komunikací (TSK) Antonína Semeckého. Verdikt není pravomocný, státní zástupce pro oba muže žádal podmíněné tresty a ponechal si lhůtu pro případné odvolání. Lávka spadla v prosinci roku 2017, čtyři chodci při neštěstí utrpěli vážná zranění.
9 fotografií

Pád trojské lávky: Soud osvobodil projektanta i šéfa oddělení mostů

Krimi
Vydejte se poznávat flóru Kypru v nové knize Botanické zahrady hlavního města Prahy.
Nabídku publikací Botanické zahrady hlavního města Prahy doplnila ještě před Vánoci nová kniha Botanická putování Kyprem. Autorem je kurátor Petr Hanzelka, který vychází ze svých expedic na tento středomořský ostrov a představuje jej čtenáři především jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými, a často velmi vzácnými druhy rostlin, které se jinde nevyskytují. Knihu Botanická putování Kyprem a další publikace je možné zakoupit na eshopu botanické zahrady. Její cena je 349 korun.

Užijte si cestu za krásami Kypru. V nové knize od botanické zahrady

Čtenář reportér
Vydejte se poznávat flóru Kypru v nové knize Botanické zahrady hlavního města Prahy.
Nabídku publikací Botanické zahrady hl. m. Prahy doplnila ještě před Vánoci nová kniha Botanická putování Kyprem. Autorem je kurátor Petr Hanzelka, který vychází ze svých expedic na tento středomořský ostrov a představuje jej čtenáři především jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými, a často velmi vzácnými druhy rostlin, které se jinde nevyskytují. Knihu Botanická putování Kyprem a další publikace je možné zakoupit na eshopu botanické zahrady. Její cena je 349 korun.

Vydejte se na Kypr. V nové knize od botanické zahrady

Čtenář reportér