ŠTÍTEK: University of Toronto

Lidské srdce je zázrak přírody, zapumpuje dohromady až 3,3miliardykrát za život. Vědci přesto dokázali vypěstovat jeho nápodobu, která bije také
Třebaže výzkum léčby kardiovaskulárních onemocnění urazil v posledních desetiletích dlouhou cestu, stále platí, že na problémy spojené se srdcem umírá ročně po celém světě téměř 18 milionů lidí. Teď vědci udělali ve výzkumu srdečních stavů další krok: podařilo se jim vypěstovat miniaturní funkční model lidské srdeční komory.

Vědci uměle vypěstovali miniaturní lidské srdce. Bije a pumpuje jako skutečné

Věda
Vítězný tým: Tomáš Pikous, Barbara Suchanová a Marek Novák
Studenti z pražského ČVUT zvítězili vůbec poprvé v prestižní mezinárodní soutěži Imagine Cup, kterou pořádá společnost Microsoft. Zde se svým projektem, který pomáhá dětem s cukrovkou, porazili 54 týmů z celého světa a získali peněžní ocenění v hodnotě 250 tisíc dolarů, tedy zhruba 5,5 milionů korun.

Studenti ČVUT vyhráli prestižní mezinárodní soutěž Microsoftu

Svět
Ilustrační foto.
Řím - Staří lidé, kteří kolem sebe mají alespoň tři rodinné příslušníky kromě partnera a pravidelně se s nimi stýkají, žijí déle než ti, kdo jsou sami. Přátelé naopak nemají na délku života žádný vliv, píše italský deník Corriere della Sera.

Rodinná pouta pomáhají žít déle a lépe

Zdraví
Phil Kessel se o radost ze Stanley Cupu se podělil s dětmi z nemocnice SickKids v Torontu.
Phil Kessel je nejen vynikající hokejista, ale i skvělý člověk. O svou radost ze Stanley Cupu se podělil s dětmi z nemocnice SickKids v Torontu, kterým přivezl nejcennější hokejovou trofej planety ukázat. Vždyť co potěší více než dětská radost.

Kessel vzal Stanley Cup do dětské nemocnice

Hokej
Snímek je z jeho poslední návštěvy Náchoda v roce 2004, kdy mu byl v rámci konference věnované jeho životu a literárnímu dílu udělen čestný doktorát literární akademie Josefa Škvoreckého.
Praha, Náchod - Spisovatel, snílek a zároveň skeptik Josef Škvorecký si nesmrtelnost zajistil již svou románovou prvotinou Zbabělci. Rodák z východočeského Náchoda, kde přišel na svět 27. září 1924, se již za svého života se zařadil mezi klasiky české literatury.

Spisovatel Josef Škvorecký byl snílek i skeptik

Náchodsko
Ilustrační fotografie.
Ottawa – Původ člověka a dalších obratlovců vystopovali paleontologové k obyčejnému červu, který žil v oceánech před půl miliardou let. Uvádí to studie, kterou v pondělí zveřejnil britský vědecký časopis Biological Reviews a o níž informovala agentura AFP.

Vědci vystopovali původ člověka k fosilnímu červu

Zlínsko
Josef Škvorecký
Praha – Spisovatel, snílek a zároveň skeptik Josef Škvorecký si nesmrtelnost zajistil svou románovou prvotinou Zbabělci a již za svého života se zařadil mezi klasiky české literatury. Někdejší exulant, který poslední čtyři dekády strávil hlavně v Kanadě, napsal úctyhodnou řadu próz, několik filmových scénářů, nepočítaně článků, studií či esejů. V úterý v kanadském Torontu zemřel, bylo mu 87 let. Byl to slavný český rodák. Zanechal po sobě nesmazatelnou stopu…

Spisovatel Josef Škvorecký byl snílek i moudrý skeptik

Knihy
Ilustrační obrázek
Washington -Mimořádně rozvětvenou špionážní síť, založenou na infiltraci stovek důležitých počítačů ve 103 zemích světa, odhalili kanadští počítačoví specialisté z Torontské univerzity.

Špionážní síť infiltrovala přes sto zemí

Svět
Ilustrační foto
Washington - Dostal jméno Titanoboa cerrejonensis a žil před 58 až 60 miliony let. Byl největším hadem všech dob, ale svět se o něm dověděl až ve středu, kdy tým vědců z University of Toronto uveřejnil v časopise Nature výsledky svého výzkumu zabývajícího se fosilizovanými pozůstatky obřích plazů z kolumbijského Correjonu.

Na Zemi žil kdysi obří had dlouhý jako Tyrannosaurus rex

Svět