ŠTÍTEK: zahrada

Pohled do historie. Slavnosti pětilisté růže v roce 2010.
V pátek přes den bude nejprve horko k zalknutí, teploty vystoupají přes 31 °C. Tropy pak odpoledne utne studená fronta, která sebou na Krumlovsko přinese prudké bouřky s nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovými dešti. Na den, kdy začínají krumlovské Slavnosti pětilisté růže, Český hydrometeorologický ústav vyhlásil hned dvě výstrahy před nebezpečnými jevy. O víkendu počasí návštěvníkům Slavností ale ukáže mnohem přívětivější tvář.  
52 fotografií

Jako naschvál. V pátek, kdy v Krumlově začínají slavnosti, přijdou silné bouře

Českokrumlovsko
Černá vdova je jedním z nejjedovatějších pavouků světa.
Chorvatsko, známé svou bohatou historií, překrásnou přírodou a nádhernými plážemi, je také domovem rozmanité fauny a flóry, včetně pavouků. Většina z nich je pro člověka neškodná, avšak vyskytují se tu i druhy, které mohou lidem dovolenou znepříjemnit. Mezi nejznámější patří snovačka jedovatá alias černá vdova, slíďák či zápřednice jedovatá. Deník radí, jak je poznat a co dělat v případě kousnutí.

Černá vdova i slíďák. Toto jsou pavouci, kterým je lepší se v Chorvatsku vyhnout

Státy EU
Prosklená stěna na terasu celý dům prosvětlila.
Devadesátá léta byla obdobím převratných porevolučních změn, nových technických vymožeností i rozpadu Československa. Právě v tomto čase byl postaven dům v jihomoravských Ostrovačicích, který si jako svůj domov vybrala mladá rodina. Vzhledem ke stáří domu se rozhodla pro rekonstrukci. Ta se povedla náramně a může se tak stát vzorem pro ostatní, jak s podobným typem objektů naložit.
16 fotografií

Proměna domu v Ostrovačicích ukazuje, jak dosáhnout u bydlení puncu nadčasovosti

Architektura
Černá podlouhlá larva vzbuzuje v některých lidech strach. Přitom je v zahradě užitečná.
Mnoho lidí ji ze strachu hubí. Černá podlouhlá larva, která je asi půl centimetru dlouhá, na první pohled vypadá jako malý aligátor. Po bocích má oranžové skvrny či proužky a na tělíčku malé chloupky nebo ostny. Najdete ji prakticky na každé rostlině, kterou ale místo toho, aby ji ničila, chrání. Požírá totiž parazitující mšice. Jednoho dne se z ní vylíhne dospělec, kterého každý pozná podle červených krovek se sedmi tečkami.

Děsivá a nebezpečná? Larva, kterou bychom si měli hýčkat, vzbuzuje strach

Zvířecí deník a chovatelství
Slimáci ničí úrodu. Ilustrační snímek
V těchto dnech zahrádkáři urputně bojují s tím, aby do země zasazené sazenice a čerstvé saláty odolaly invazi slimáků. Někdo se snaží najít vajíčka a zničit je hned v zárodku, další klade lapače, pasti, jindy pořizují výdobytky moderní techniky a instalují měděné ohradníky. Další skrytě připravují sůl. Objevují se dokonce otravy psů, kteří pozřeli jed na plže. Slimáci na zahradě jsou z pohledu českých pěstitelů prostě katastrofa. V jiných zemích ale naopak vyzývají k jejich ochraně.
6 fotografií

Slimáky berou zahrádkáři v Evropě na milost. V Česku ničí zahrady a tráví se psi

Zvířecí deník a chovatelství
Ilustrační foto.
V rámci projektu Sdružení obcí Jablunkovska získalo město Jablunkov 60 kusů kompostérů o objemu 900 litrů, které jsou určeny pro nově vzniklé rodinné domy a zájemce, kteří ještě kompostér na zahradě nemají.

V Jablunkově rozdávají kompostéry

Frýdecko-Místecko
Na záchranu pískovcového sokola ze Zlonic byla vypsána sbírka. Vrátit na střechu by se mohla ještě letos.
/FOTO/ Kamenný sokol, který před více než 70 lety zdobil budovu Tělocvičné jednoty Sokol ve Zlonicích, má naději, že se po dlouhých desetiletích posadí opět nad portál. Sochu ležela roky v soukromé zahradě ukrytá před komunisty. Časem se na ni zapomnělo. Nyní v roce XVII. všesokolského sletu má naději na znovuvzkříšení. Jako symbol národní hrdosti, nezlomnosti, naděje a fyzické zdatnosti se snad vrátí, kam patří.

Socha sokola ležela ukrytá v zahradě. I díky štědrému dárci má šanci na záchranu

Kladensko
Plzák španělský je nezvaným hostem českých zahrad
Narazíte na ně nyní všude, kde je nějaká vegetace. Česko zažívá v těchto dnech po delším deštivém období hotovou invazi slimáků, kteří trápí nejen profesionální zahradníky, ale i běžné občany. Invazivní plzák španělský je totiž natolik agresivní, že na zahradách sežere vše - od okrasných květin až po zeleninu. S chutí si pochopitelně zgustne i na řezaných květinách na hrobech.
6 fotografií

Invaze slimáků. Plzáci španělští sežerou i vzácné rostliny, obrana je slabá

Regiony
Výstava žáků Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně.
/FOTO/ Výstavou nazvanou Výtvarná zahrada se za právě končícím školním rokem ohlédli ve středu 5. června vpodvečer pedagogové a žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Františka Kmocha v Kolíně. Jejich především kresby a malby, ale i keramika zaplnily Galerii V Zahradě této školy, a to jak výstavní síň v podkroví, tak tu nalézající se opravdu přímo v její zahradě na dvoře.
31 fotografií

Výtvarný obor Základní umělecké školy bilancoval nejen výstavou Výtvarná zahrada

Kolínsko
Slezská muzejní noc. Ilustrační foto.
Jak si užít nastávající víkend? Na Opavsku se můžete zajít pokochat v netradiční noční dobu do Muzea a památníku Opava a národního památníku Hrabyně nebo do svatostánků otevřených v rámci Noci kostelů. V naší nabídce nechybí varhanní koncert, otevřené zahrady s motýli v Arboretu Nový Dvůr, sportovní či zábavné akce pro děti. Spoustu se toho ale děje i na jiných místech našeho kraje, více v tipech Deníku.
55 fotografií

Tipy na víkend: Na Opavsku muzejní či kostelní noc, nebo otevřené zahrady

Volný čas
Ozdobnice čínská patří  mezi nejoblíbenější okrasné trávy.
Okrasné trávy se hodí do všech typů zahrad. Pohled na elegantní traviny tančící a jemně šelestící ve větru je velmi uklidňující. V kombinaci s trvalkami tvoří zajímavý kontrast. Mezi nejoblíbenější okrasné trávy patří právem ozdobnice čínská. Vybrat si můžete z velkého množství odrůd lišících se výškou, barvou listů i květů. Ozdobnice vyžaduje minimální nároky na údržbu. Krásná bude i v zimě, až svázané trsy suchých trav pokryje sníh nebo jinovatka.
5 fotografií

Vlasy matky Země ozdobí každou zahradu. Dají se pěstovat i v květináči

Zahrada
Víkend otevřených zahrad na Kačině.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Jak naklepat kosu a jak se naučit kosit louky a zahrady tradičním způsobem? Jaké tajemství skrývají nádherné orchideje? A jakou historií oplývá zámecký park? Zavítejte na Víkend otevřených zahrad a kačinské kosení a všechny tyto a další otázky vám budou zodpovězeny. Pro děti i dospělé, babičky i dědy - o víkendu 8. a 9. června v Národním zemědělském muzeu na Kačině.
16 fotografií

Zemědělské muzeum láká na Víkend otevřených zahrad. I na školu ručního sečení

Volný čas
V Plzni o víkendu vyvrcholí další ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Plzeň.
O víkednu se chystá Noc kostelů, Víkend otevřených zahrad, Mezinárodní folklorní festival či Inovujeme Plzeň pro příznivce moderních technologií. Konají se i další festivaly věnované jídlu či hudbě různých žánrů. Začíná další Archeologické léto, které opět pozve do bývalé tajné vojenské základny u Mladotic, na rybníku v Blatnici se strhne bitva pirátů, Divadelní soubor Jezírko představí preméru své inscenace Vraždy v Orient expresu.

Tipy na víkend: Otevřou se kostely, zahrady i svět moderních technologií

Volný čas