ŠTÍTEK: země

Jedním z dinosaurů žijících v Kem Kem byl Carcharodontosaurus, obří dravý teropod, jehož fosilii poprvé objevil v roce 1912 rodák z Čech, rakouský amatérský paleontolog Richard Markgraf
Oblast Kem Kem ve východním Maroku je už dlouho známá jako bohaté naleziště fosilií dokládajících četnou přítomnost druhohorních dinosaurů. Nový výzkum však ukázal překvapivou věc: až hrůzostrašnou převahu dravých masožravých ještěrů. Podíl predátorů na celkové „populaci“ zde byl podle vědců tak velký, že to nemá v dějinách Země obdoby.
14 fotografií

Ve spárech dravců. Vědci našli zřejmě nejnebezpečnější místo v dějinách Země

Věda a technika
Den Země v Kolíně
/FOTOGALERIE/ Den Země. Pro někoho ekologická přednáška, pro jiné možnost poznat tradiční řemesla. Nebo se také povozit na koni. To byla hlavní lákadla pro účastníky setkání, ktere konalo před deseti lety v aleji v kolínských Borkách. Možná to bylo i jarní slunce, co vylákalo ohromné množství účastníků ven. Kolem žádaných atrakcí se kolikrát nedalo téměř ani projít.
42 fotografií

PŘED 10 LETY: Den Země přilákal do aleje v Borkách hlavně děti

Kolínsko
Ilustrační foto.
Česká republika se dnes pojedenácté zapojí do celosvětové akce Hodina Země za ochranu klimatu. Desítky obcí v 20.30 vypnou na hodinu veřejné osvětlení. Potemní i Praha, která bude postupně vypínat nasvícení svých pamětihodností. Podporu ochraně životního prostředí mohou zhasnutím světel vyjádřit i domácnosti nebo firmy. Ekologický institut Veronica, který akci koordinuje, očekává, že se do tmy ponoří na 150 obcí, desítky firem a tisícovky bytů.
25 fotografií

Během Hodiny Země se dnes ponoří do tmy deset pražských dominant

Praha
Ilustrační foto.
Věnujme si navzájem hodinu v sobotu 28. března mezi 20.30 a 21.30 hodin a třeba při svíčkách si zahrajme nějakou hru, něco si hezkého si vyprávějme nebo zazpívejme, Taková je výzva organizátorů letošní Hodiny Země.

Prachatičtí mohou s Hodinou Země vyhrát

Prachaticko
Vimperský zámek při nočním osvětlení.
Již podesáté se v sobotu 28. března od 20.30 hodin ponoří dvě vimperské památky do tmy a zhasne na nich noční nasvícení. Stane se tak u Vimperského zámku a Městské zvonice na Náměstí Svobody. Vimperk se tak opět po roce zapojí do celosvětové Hodiny Země 2020 a oslaví tak kulaté desáté jubileum v rámci této kampaně.

Vimperský zámek a zvonice zhasnou letos podesáté

Prachaticko
Dezinfikování prostor vlaku metra v čínském Wu-chanu 23. března 2020.
Pevninská Čína zaznamenala za pondělí 78 nově nakažených koronavirem, což je dvakrát více, než o den dříve. Podle Reuters o tom informovaly místní zdravotnické úřady. V dnes oznámené bilanci je rovněž vyšší počet případů, kdy se pacienti nakazili od nemocného na čínském území. Jeden z nich se přitom infikoval ve městě Wu-chan, kde se nákaza potvrdila koncem loňského roku poprvé. Místní úřady nicméně oznámily, že se v oblasti chystají uvolnit přísná karanténní opatření, jež platí od ledna. 
5 fotografií

V Číně roste počet nově nakažených koronavirem. V Íránu zemřelo přes 1900 lidí

Svět
Země medu
Makedonský kandidát na Oscara, film Země medu, ještě stihl v Česku otevřít festival Jeden svět. Pak už se tak jako jiné snímky přesunul na internetovou platformu DAFilms.cz, která momentálně supluje podívanou v kinech. Festivalu Jeden svět a nyní i zmíněné platformě vděčíme za to, že můžeme tento výjimečný snímek vůbec vidět. Pro širší distribuci se s ním nepočítalo.  

Půl vám, půl mně. Vítejte v Zemi medu

Film a televize
Zleva slovenský premiér Peter Pellegrini, polský premiér Mateusz Morawiecki, český premiér Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán vystoupili 4. března 2020 v Praze na tiskové konferenci po jednání lídrů zemí V4
Země visegrádské čtyřky (V4), tedy Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko, si budou vyměňovat informace ohledně nákazy novým typem koronaviru. V případě potřeby zváží i vzájemnou výpomoc u dodávek zdravotnických prostředků, řekl dnes po mimořádném summitu skupiny v Praze premiér Andrej Babiš (ANO). Česko zatím eviduje pět případů nákazy koronavirem, Polsko jeden. Ve zbývajících zemích V4 se nákaza neobjevila.
24 fotografií

Sdílení informací a vzájemná pomoc. Země V4 jednaly o řešení nákazy koronavirem

Česko
Šamanka Monika Michaelová.
Dne 5. února 2020 jsme mohli vyslechnout příběh Moniky Michaelové, šamanky, která je s rodinou kmene Kogi ze Severní Kolumbie napojená na celosvětovou myšlenku ostatních kmenů a ,,pomocníků" na planetu Zemi.

Přednáška o souznění se Zemí

Čtenář reportér
Globální oteplování.
Podle shromážděných dat se 64 procent českých občanů obává dopadů změny klimatu. 53 procent z nich si myslí, že dopad klimatické změny na Českou republiku bude špatný. O tom, že lidé vlastním chováním a aktivitami mohou přispět ke zmírnění změny klimatu, je přesvědčena nadpoloviční většina (54 procent) dotázaných. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které zveřejnilo aktuální postoje české veřejnosti ke změně klimatu na zemi.  
6 fotografií

Češi se bojí dopadů klimatických změn. Jsou ochotni přispět k jejich zmírnění

Věda a technika
Japonská sonda Hajabusa 2
Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do konce roku 2020 dopraví odebrané vzorky. Aparát dnes úspěšně opustil oběžnou dráhu kolem asteroidu, který je nyní vzdálen od Země přes 252 milionů kilometrů, a do pěti dní se vymaní z jeho gravitačního vlivu. Na twitteru o tom informovala japonská kosmická agentura JAXA.
5 fotografií

Úspěšná mise. Japonská sonda Hajabusa se vrací se vzorky na Zemi

Věda a technika
Evropský soudní dvůr v Lucemburku
Česko, Polsko a Maďarsko podle generální advokátky Soudního dvora Evropské unie nesplnily povinnosti plynoucí z unijních právních předpisů, když se odmítly zapojit do systému přerozdělování uprchlíků. Vyplývá to z jejího dnes zveřejněného stanoviska, které nyní Česká republika podle premiéra Andreje Babiše analyzuje. Ministerský předseda také řekl, že je nutné vyčkat na rozhodnutí soudu, které je na rozdíl od posudku generálního advokáta závazné. Podle Polska díky tvrdému postoji trojice středoevropských zemí Evropská unie změnila svoji migrační politiku a od povinných kvót upustila. Maďarská reakce na vyjádření advokátky unijního soudu zatím není k dispozici.
11 fotografií

Česko a další země odmítly uprchlické kvóty. Advokátka EU: Nesplnily povinnost

Evropa pro Čechy
Hranické Divadlo Stará Střelnice.
Interaktivní divadelní představení plné originálního černého divadla, tance a pantomimy čeká na návštěvníky představení Malý princ na Zemi. 

Malý princ na Zemi

Volný čas
Souostroví Nová země (Novaja Zemlja)
Klimatické změny s sebou přináší celou řadu negativních důsledků, které mohou život na Zemi výrazně ovlivnit. V určitých momentech však může být přínosem alespoň pro vědce a pomoci jim s dalším poznáváním naší planety. Příkladem je tající arktický led, který v souostroví Nová země (Novaja Zemlja) na severu Ruska odhalil neznámé ostrovy.
16 fotografií

Arktida odhalila další tajemství. Pod ledem se ukrývaly dosud neznámé ostrovy

Věda a technika
Hranické Divadlo Stará Střelnice.
 Na příběh, který už řadu let oslovuje všechny generace, je vhodný jak pro děti tak i pro dospělé, můžete zavítat do Divadla Stará Střelnice.

Malý princ na Zemi

Volný čas
Kometa - ilustrační foto.
Astronomové na celém světě mají opět důvod k radosti. Po objevení komety Oumuamua, která se v roce 2017 stala prvním známým mezihvězdným tělesem, jež zavítalo do naší sluneční soustavy, je tu zřejmě další mezihvězdný návštěvník. A vypadá to, že jde opět o kometu. Na noční obloze bude lépe vidět přímo v symbolický čas: letos o Vánocích.
9 fotografií

Do sluneční soustavy zavítala další mezihvězdná kometa. Uvidíme ji o Vánocích

Věda a technika