ŠTÍTEK: životní prostředí

Bavlna se ve světě pěstuje pouze na 2,4 % orné půdy, přesto má na svědomí 24 % celosvětové spotřeby insekticidů a 11 % spotřeby pesticidů.
Celosvětově se přibližně polovina našeho oblečení vyrábí z bavlny, ale konvenční způsob pěstování bavlny nenapravitelně poškozuje naši planetu. National Geographic věří, že věda, bádání a příběhy mají sílu změnit svět. Způsob výroby oblečení má dopad na naše životní prostředí, ale jen málo lidí o tomto problému přemýšlí den co den. Dokument „Z lásky k módě" na tuto problematiku upozorňuje a přichází i s možnými řešeními, do kterých se mohou zapojit diváci z celého světa.

Trvalá udržitelnost rozvoje v módním průmyslu: Bavlna v hledáčku odborníků

Články
Obsah časopisu – březen 2012
Také v březnovém vydání jsme pro čtenáře připravili články, které je zaujmou, vzruší a i poučí. Hlavním tématem čísla jsou tentokrát nosorožci. V článku Války o nosorožce do dočtete, co všechno pytláci udělají, aby získali rohy nosorožců i jaké je řešení tohoto problému. V článku Putující apoštolovése dozvíte o mužích, kteří šířili svou víru na tisíce kilometrů daleko a dodnes inspirují poutníky. Zajímají vás Arabská moře? Pak si přečtěte stejnojmenný článek. Můžete také poznat Marseilleský zázrak. Zdá se, že přistěhovalci téměř odevšad v tomto městě spolu vycházejí dobře. Může taková harmonie vydržet? V článku Cíl Evropa vám prozradíme, odkud pocházejí pracovníci ze zahraničí, kteří jsou hybnou silou populačního růstu. Ledovce odnášely balvany stovky kilometrů daleko a někdy je zanechaly i na místech, kde bychom je nečekali. Jejích příběh najdete v článku Kameny v pohybu. 

Obsah časopisu – březen 2012

Časopis
Obsah časopisu – leden 2012
Lednové vydání je zasvěceno několika zajímavým tématům. V článku "Něco málo o dvojčatech" vám prozradí, jak nás utvářejí geny a prostředí. "Velký archeologický průzkum" vám ukáže zlatý poklad nalezený na starověkém hřbitově v Panamě, v článku "Mrazivá hlídka" se dozvíte, jak vypadá služba dánských vojenských psů za polárním kruhem. „O jednu nášlapnou minu méně, o jedno dítě bez nohy méně - to je motto článku o Kambodži a jejím sisyfosském boji s nášlapnými minami. A v "Hyperaktivní zóně" najdete spoustu informací a fotek z africké Danakilské pánve, která nejen spolkla velbloudy, vyplivla lávové jezero, ale také také stvořila cennou sůl. 

Obsah časopisu – leden 2012

Časopis
National Geographic - prosinec 2011
Prosincové vydání je zasvěceno kočkovitým šelmám. V článku Pláč pro tygra se dozvíte, proč těmto kočkovitým šelmám hrozí vyhynutí, v článku Politika a kočkovité šelmy vás překvapí, co pro záchranu tygrů doporučuje slavný biolog. Bible krále Jakuba – to je další velké téma tohoto čísla. Jak ovlivnila angličtinu? Kromě dalších témat najdete v prosincovém vydání National Geographic také články o Magellanově oblacích a perspektivě měst ve 21. století. 

National Geographic - prosinec 2011

Časopis