ŠTÍTEK: Zoologická zahrada Ostrava

Zoo Ostrava v sobotu 1. června přivítala čtvrtmiliontého návštěvníka. Proběhl tu také Den dětí.
Předpověď počasí byla na sobotu celkem nejistá, nakonec ale ranní vydatný déšť vystřídalo krásné slunečné počasí, které vydrželo až do odpoledne. Program u příležitosti Dne dětí tak proběhl v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava bez omezení a přilákal bezmála šest tisíc lidí. A byl mezi nimi i letošní čtvrtmiliontý návštěvník. Zoo přivítala jubilejního návštěvníka o téměř tři týdny dříve než v loňském roce.
3 fotografie

Zoo Ostrava přivítala na Den dětí čtvrtmiliontého návštěvníka

Ostravsko
 Jana Ulbrichová
Historie 1. Hradecké zemědělské sahá do roku 1995, kdy si tehdejší zakladatelé vybrali pro jednu z prvních zemědělských akciových společností v okrese Opava do názvu právě číslici jedna. Výraz „Hradecká“ pak odkazuje na původní sídlo společnosti ve městě Hradec nad Moravicí. Dnes hospodaří na necelých 1900 ha zemědělské půdy, prioritou je pak chov krav s tržní produkcí mléka, který čítá 540 kusů dojnic.

Ke krajině přistupujeme s plnou zodpovědností, říká Jana Ulbrichová

Podnikání
Předávání ocenění Zoo Ostrava.
Ve středu 15. května proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže o odchov a stavbu v zoologických zahradách sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad - Bílý slon 2023. Zoo Ostrava do ní přihlásila celkem devět odchovů vzácných druhů a dvě stavby. Z přihlášených odchovů byli do užšího hodnocení nominováni outloni malí v kategorii Savci a krokodýlovci čínští v kategorii Ostatní. 

Mláďata krokodýlovců ze Zoo Ostrava bodovala v Bílém slonovi

Ostravsko
Jaguarundi.
Jaguarundi je malá kočka, přesto svým vzhledem spíše připomíná lasicovitou šelmu. V Zoo Ostrava je tento druh chován už od 90. let 20. století. Začátkem května přivezli chovatelé novou samici, která by měla vytvořit pár s tamním samcem a oživit chov této kočkovité šelmy příbuzné gepardovi a pumě.

Nová partnerka pro samce jaguarundi v Zoo Ostrava

Ostravsko
Gibon bělolící.
/FOTOGALERIE/ Vietnamazing je název nové kampaně Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, která se věnuje ochraně unikátní přírody ve Vietnamu. Jsou do ní zapojeny i zoologické zahrady z České republiky a Slovenska, včetně Zoo Ostrava. Již ve středu 1. května se zde můžete o fauně Vietnamu dozvědět více během speciálního programu. A co více - v areálu zoo mohou také zamilované páry využít některý z rozkvetlých stromů k prvomájovému políbení.
54 fotografií

1. máj v Zoo Ostrava: Vietnamazing aneb Poznejte unikátní přírodu Vietnamu

Ostravsko
Vstup do Zoo Olomouc. Ilustrační foto
Návštěva Zoo Olomouc se od 1. března prodraží. Cena základního vstupného v hlavní sezoně se podle nového ceníku navyšuje o 20 korun na 160. O dvacku jde nahoru i vstupenka pro děti od 3 do 14 let a studenty. Mění se zároveň formát rodinného vstupného, zavádí se nové rodinné vstupenky odstupňované podle počtu doprovázených dětí. 
64 fotografií

Vstupné do olomoucké zoo zdražuje. Kolik se platí jinde?

Olomoucko
Knižní festival na Černé louce, ilustrační foto.
Jak si užít nastávající víkend? Na Ostravsku si můžete zajít na Knižní festival konaný v areálu výstaviště na Černé louce společně s výstavou Dovolená 2024. S dětmi se pobavíte v Zoo Ostrava nebo na výstavě SvětLEGO kostek. A to zdaleka není vše. Bohatý kulturní program proběhne i v dalších regionech Moravskoslezského kraje. Zde je naše nabídka.

Víkendové tipy: v Ostravě na Knižní festival, Svět lega, ochutnávku vína a hokej

Ostravsko
Nový lev indický je v Ostravě.
Před časem avizovaná výměna samců lvů indických mezi Krakovem a Ostravou proběhla. V úterý 20. února před polednem dovezli krakovští kolegové svého samce a zpátky do Krakova si zase odvezli toho ostravského. Nakládání a vykládání obou lvů proběhlo bez komplikací.

V Zoo Ostrava se zabydluje nový samec lva indického

Ostravsko
Rodina jeřábů bělošíjích.
Historicky první mláďata jeřábů bělošíjích, která se podařilo v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava v loňském roce odchovat, jsou dva samci. V minulém týdnu byli oba v rámci Evropského chovného programu převezeni do zoo v Belgii. V celé Evropě byla mláďata tohoto vzácného ptačího druhu v uplynulé sezóně kromě Ostravy úspěšně odchována pouze ve třech dalších zoo.
3 fotografie

První odchovaní jeřábi bělošíjí v Zoo Ostrava odcestovali do zoo v Belgii

Čtenář reportér
Děti mohou během Vánoc zdarma do zoo v Ostravě
Pokud ještě nemáte vánoční program pro děti, možná vás potěší nabídka ostravské zoologické zahrady. Ta bude mít otevřeno i během svátků a pro děti připravila dárek v podobě volného vstupu. Využít ho mohou malí návštěvníci až do 15 let během Štědrého dne i obou vánočních svátků.
20 fotografií

Děti mohou během Vánoc zdarma do zoo v Ostravě

Ostravsko
Čája obojková.
Ostravská zoologická zahrada chová čáje obojkové od roku 2000. Poprvé chovný pár těchto jihoamerických ptáků úspěšně zahnízdil před deseti lety, kdy odchoval jednoho potomka. Od té doby se ptáci o hnízdění pokoušeli, ale nedařilo se jim. Až v letošním roce úspěšně odchovali další mládě. Nebylo ale jejich vlastní, nýbrž adoptované. Ptačí rodiče i chovatelé tak mohli získat další cenné zkušenosti.

Pár čájí obojkových v Zoo Ostrava po 10 letech odchoval adoptované mládě

Ostravsko
Karlos Vémola na křtu mláděte pumy v základně cirkusu JO-JOO na Nymbursku, 2021
Český zápasník a olomoucký rodák Karlos Vémola se bude muset rozloučit s tygřicí Antonií Rambou. MMA zápasník nemá k samici bílého tygra řádnou dokumentaci. Její chov je tak v Česku nelegální. Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) je pravomocné a šelma bude odvezena do Německa, kde na ni čeká její příbuzná. Za verdikt ministerstva se nyní postavily zoologické zahrady. Vémolovy tygřice se neujmou.

Odebraná Vémolova tygřice na Sv. Kopečku? Šéf zoo řekl, proč to nejde

Olomoucko
Karlos Vémola.
Kauza Karla Vémoly, českého zápasníka MMA, vyvolala reakce i mezi řediteli zoologických zahrad v republice. Milovník exotických zvířat přijde o samici bílého tygra, kterou podle úřadů chová nelegálně. K šelmě jménem Antonie Ramba totiž nemá řádnou dokumentaci. Její chov je tak v Česku nelegální. Rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) je pravomocné a šelma bude odvezena do Německa, kde na ni čeká její příbuzná. Za verdikt ministerstva se postavily zoologické zahrady, včetně té ostravské. 
6 fotografií

Kauza tygřice Karla Vémoly. Šéf Zoo Ostrava souhlasí s odebráním

Ostravsko
Africká savana.
Ostravská zoo zve ve středu 6. prosince všechny zájemce na poslední letošní přednášku z cyklu Zajímavosti ze světa zoologie. V tomto mrazivém období nás zavede do teplých krajů východní Afriky a představí několik národních parků. Těšit se můžete i na bonus v podobě adventního kalendáře zoo.

Přednáška v Zoo Ostrava: Národní parky východní Afriky

Čtenář reportér
Podzimní prázdniny s dětmi si můžete zpestřit výletem do Zoo Ostrava.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Areál Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava hýří zářivými podzimními barvami. Už jen do konce tohoto týdne si lidé mohou zpestřit prohlídku komentovaným setkáním u vybraných druhů zvířat nebo projížďkou safari expresem přímo mezi stády afrických a asijských kopytníků. Platí to jak o podzimních prázdninách, tak i o státním svátku - sobotě 28. října.
17 fotografií

Tip na podzimní prázdniny? Výlet do Zoo Ostrava, safari expres ukončí sezonu

Čtenář reportér
Běžci si akci maximálně užili.
V srpnu se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskutečnil již sedmý ročník charitativního běhu pořádaný ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice. Předešlých šest ročníků podpořilo záchranné programy pro outloně váhavé, langury indočínské, lemury Sclaterovy, gibony stříbrné, luskouny ostrovní a loskutáky niaské. Letošní ročník byl poprvé věnován zástupcům bezobratlých živočichů – korálům.
3 fotografie

Přes dvě stě tisíc korun pro korály. Charitativní běh v Zoo Ostrava splnil účel

Čtenář reportér