Trochu se tak naplňuje sen o perpetu mobile, stroji, jehož fungování je samo zdrojem energie, kterou potřebuje. Korejští vědci vylepšili 200krát technologii založenou na konverzi energie běžně dostupné z okolního prostředí - například z pohybu lidského těla - na energii elektrickou.
ČlánkyPlachta o šířce 8 400 kilometrů by vygenerovala miliardu miliard gigawattů elektrické energie. Tedy 100 miliardkrát více než svět v současnosti potřebuje.
ČlánkyUž za svého života se Američan Thomas Alva Edison těšil pověsti jednoho z nejvýznamnějších vynálezců všech dob. "Kouzelník z Menlo Parku", jak se mu přezdívalo, získal více než tisíc patentů, mimo jiné na fonograf či žárovku.
ČlánkyElektřina by mohla být levnější - pokud vyjde projekt s elektrárnami ve vesmíru, mohla by přicházet téměř zdarma. Jen ty vstupní výdaje budou obrovské…
ČlánkyBez ropy si nejde náš svět ani představit. Máme ji v umělých vláknech oblečení, používá se na obaly i kosmetiku. Ale především na benzín jezdíme. Za kolik ujedeme sto kilometrů v nejbližší budoucnosti?
ČlánkyJejí výkon však ani zdaleka nedosahuje možností jaderných elektráren. Jediný blok našeho Temelína má větší výkon, než 70 takových elektráren.
19 fotografií