Ve sklepních prostorách hotelu Burdž al-Arab, symbolu moderní Dubaje, se pod sedmdesáti patry plnými zlata a luxusu skrývá Dubajské rehabilitační centrum pro ohrožené želvy.
8 fotografií
ČlánkyCílem projektu NGS „Pristine Seas“ (Nedotčená moře) je probádat, zhodnotit a pomoci ochránit poslední části divočiny v oceánu. Taková místa jsou živými studnicemi informací o tom, jak se propojují různé části zdravého mořského ekosystému. Jejich počet se však snižuje s tím, jak se rozšiřuje oblast působení rybářských flotil.
12 fotografií
ČlánkyPonorky jsou obávanými zbraněmi, skryté v hlubinách oceánu mohly vypustit rakety i s jadernou náloží. Ovšem na druhou stranu ploužily se pod hladinou nanejvýš rychlostí povolenou pro obec. To však chtějí rázně změnit konstruktéři z čínského Charbinu.
ČlánkyNové důkazy na povídají, že na Zemi je až čtyřikrát více vody než ve všech jejích oceánech dohromady. Ta voda ovšem většinou není k pití a ze tří čtvrtin se ukrývá v hloubce 660 kilometrů pod povrchem.
ČlánkyVypadala, jako obyčejná láhev od piva, která se připletla v březnu do sítě a kapitán rybářského škuneru Maria I Konrad Fischer ji chtěl hodit zpátky do vln. Jeden z členů posádky ho zastavil, protože si všiml něčeho uvnitř. Nejstarší vzkaz v láhvi byl zachráněn.
ČlánkyPřímo v nádrži s palivem budou plout válečné lodě budoucnosti. Podle odborníků pracujících pro americké námořnictvo potrvá ak ještě deset let, než vypluje první válečná loď poháněná jen mořskou vodou.
SPECIÁL: Armáda třetího tisíciletíRychlí a robustní tuňáci obecní, jejichž maso je oblíbenou surovinou při přípravě suši, se stávají obětí nadměrného rybolovu. Zde vám nabízíme úryvek z reportáže Kennetha Browera s fotografiemi Briana Skerryho, která vyšla v březnovém čísle našeho časopisu.
ČlánkyArtefakty staré 11 000 let dokládají existenci poměrně velké osady na švédském pobřeží, kterou pohltilo Baltské moře. Média objev označila jako švédskou Atlantidu s odkazem na Platóna, který kolem roku 9600 př. n. l. situoval zánik dávné civilizace, která chtěla ovládnout svět.
ČlánkyPlaval jsem s vodotěsným fotoaparátem nade dnem u pobřeží dalmatského ostrova Vis. Pode mnou se táhl jen písek místy přerušovaný loukami mořské trávy, nic co by stálo za snímek. Pak se ale přece jen ukázalo něco zajímavého: v jednom místě zel otvor, který zřejmě sloužil nějakému živočichovi jako bydliště.
ČlánkyJeskynní potápění je po base-divingu a paraglidingu třetím nejnebezpečnějším sportem na světě. Pokud máte rádi lehkou dávku adrenalinu a plánujete jeskynní potápění vyzkoušet, nebo se o něm jen dozvědět více, jsou následující řádky právě pro vás.
ČlánkyZemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály vytvořilo v úterý na pobřeží u pákistánského Gvadáru nový ostrov. Seismologové se domnívají, že jde o bahenní sopku.
ČlánkyStrašení vyčerpáním zásob ropy sice v poslední době zesláblo, ale poptávka po zdrojích energie zřejmě poroste do budoucna a žádný zdroj není nekonečný. Nicméně některé jsou větší než jiné. Představte si například jako obrovskou palivovou nádrž světový oceán. Hned dva různé výzkumy k tomu otevírají cestu.