Díky fosilním palivům se lidstvo dostalo ze středověku do moderní doby. Uhlí, ropa, zemní plyn – jsou dobrým sluhou, ale velmi snadno se mohou stát zlým pánem.
8 fotografií
ČlánkyNejmasovější "vraždou" na Zemi nebylo vyhynutí dinosaurů po dopadu asteroidu. O tu nejhorší apokalypsu se postarala Země sama před 252 miliony let, kdy jí otřásala dlouhá série sopečných erupcí.
Články„Sochy kráčely,“ říkají obyvatelé Velikonočního ostrova. Archeologové se dodnes snaží zjistit, jak – a jestli je jejich příběh varovnou legendou o ekologické katastrofě, nebo oslavou lidského důmyslu.
11 fotografií
Magazín-NGRoku 1997 zachytili vědci z úřadu NOAA na svých přístrojích podivný zvuk. Podle všeho pocházel od nějakého zvířete – ale ten tvor by musel být dlouhý stovky metrů. Záhada není dodnes vyřešená.
Magazín-NGVědci už mnoho let tušili, že „rudý příliv“ je pro život v oceánech nebezpečný. Teprve nová studie Univerzity of Connecticut ale ukázala, jak velké riziko znamená.
ČlánkyFrancouzský škuner ze 30. let naváděný moderními satelity brzy vyrazí objevovat "sedmý kontinent", obrovskou hromadu plastového odpadu v Tichém oceánu, která je šestkrát větší než Francie. Píše o tom agentura AFP.
ČlánkyK potopení Titaniku zřejmě přispělo i nezvyklé postavení Měsíce a Slunce vůči Zemi. K tomuto závěru došli vědci z Texaské státní univerzity, kteří zkoumali okolnosti patrně nejznámější lodní havárie.
5 fotografií
ČlánkyPřinášíme vám další z úžasných videí National Geographic Wild. Poznáte na něm fascinující život lachtanů šedých, kteří mezi své oblíbené pochoutky počítají například nebezpečné chobotnice.
ČlánkyKokosové ostrovy by se měly jmenovat spíše Žraločí. Oceán omývající jejich břehy patří k místům, kde žije nejvíce těchto predátorů. Právě tady ale začali svůj boj prohrávat. Kvůli ploutvím.
7 fotografií