Magazín-NGRoku 1997 zachytili vědci z úřadu NOAA na svých přístrojích podivný zvuk. Podle všeho pocházel od nějakého zvířete – ale ten tvor by musel být dlouhý stovky metrů. Záhada není dodnes vyřešená.
Magazín-NGFrancouzský škuner ze 30. let naváděný moderními satelity brzy vyrazí objevovat "sedmý kontinent", obrovskou hromadu plastového odpadu v Tichém oceánu, která je šestkrát větší než Francie. Píše o tom agentura AFP.
ČlánkyPřinášíme vám další z úžasných videí National Geographic Wild. Poznáte na něm fascinující život lachtanů šedých, kteří mezi své oblíbené pochoutky počítají například nebezpečné chobotnice.
ČlánkyKokosové ostrovy by se měly jmenovat spíše Žraločí. Oceán omývající jejich břehy patří k místům, kde žije nejvíce těchto predátorů. Právě tady ale začali svůj boj prohrávat. Kvůli ploutvím.
7 fotografií
ČlánkyBioložka a expertka na kosatky Tiu Similä popisuje metodu lovu, při které kosatky u norských břehů navzájem spolupracují s keporkaky. Zajímavé reportáže o kytovcích vyšly v červnovém a květnovém čísle.
0 fotografií
VideoTisíce delfínů žijí v zajetí a účinkují při představeních v mořských parcích a akváriích. V poslední době se však někteří učí, jak se vrátit domů. Tento nelehký proces zachycuje v červnovém čísle National Geographic reportáž Tima Zimmermana, z níž vám přinášíme tuto ukázku.
9 fotografií
ČlánkyFlorida bude muset brzy zaplatit za náklady spojené se změnou klimatu – náklady, které narůstají na celém světě. Úpravami se získá čas, ale půjde zachránit Miami? - ptá se Laura Parkerová reportáži, která vyšla v českém dubnovém vydání časopisu Nationa Geographic. Součástí ochutnávky je i galerie fotografií George Steinmetze
7 fotografií
ČlánkyZpomalování hlubokomořského proudění, které funguje jako obrovský výměník tepla v planetárním měřítku, může vyvolat rozsáhlé změny podnebí. Nová studie dokazuje, že právě to už nyní probíhá.
ČlánkySurfing býval kdysi sportem ostrovních náčelníků, ale dnes spojuje Havajce s jejich kulturní identitou. John Lancaster s fotografem Paulem Nicklenem odhalují v únorovém čísle přetrvávajícího ducha oceánu místních lidí, který vzdoruje turistickému pozlátku.
14 fotografií
ČlánkyHlavní aktérkou je samice liškouna pelagického (Alopias pelagicus), kterou před dvěma lety zachytil fotograf Attila Kaszo během výzkumného ponoru poblíž Filipín. Nyní se vědecký tým rozhodl tuto pozoruhodnou fotografii ukázat světu – jedná se totiž pravděpodobně o první záznam obyvatele oceánu během porodu.
ČlánkyZajímavý obyvatel moří z rodu čtverzubců se v případě ohrožení dravcem nafoukne, aby nepřítele odradil svou velikostí. Dlouho se předpokládalo, že ryba v tu chvíli přestane skrz žábry přijímat kyslík, dvojice australských vědců však nyní objevila, že je to právě naopak.