Severní Chile: V kraji divokých lam

Pláně chilského Altiplana a národního parku Lauca obývají stáda lam. Jsou neuvěřitelně zvědavé.

Zdroj: archiv

Národní park Lauca se nachází na samém severu Chile, blízko hranice s Bolívií. Rozkládá se na 138 tisíc hektarech Antiplana. Krajině dominuje dvojitá nečinná bolívijská sopka Payachata. Vrchol Pomerape dosahuje 6 282 metrů nad mořem, vrchol Parinacota měří 6 342 m.Na bažinatých loukách se pasou stáda divokých vikuní a domácích lam.

 

 

Život na pláních Altiplana

Divoké vikuně jsou ze všech čtyř druhů lam nejmenší. Jejich mimořádně jemná srst je velmi ceněná. V parku žije také horská viskača - divoký druh činčily. Po mrazivých nocích se velmi ráda se vyhřívá v ranním slunci.

Indiánský kmen Aymara se zabývá hlavně chovem lam a alpak, které se s oblibou pasou na svěže zelených bofedales - bažinatých pastvinách. Alpaky jsou menší, huňaté a hodně barevné lamy. Z jejich jemné srsti se vyrábí pestré vlněné svetry, ponča, čepice, šály, rukavice, ponožky.

 

Kousek dále najdeme téměř vylidněnou osadu Parinacota, které dominuje bíle nalíčený koloniální kostel ze 17. století. Kousek dále na jih od parku Lauca se v úplné pustině zrcadlí hladina jezera Salar de Surire a  zlozvěstně tu dýmá aktivní sopka Guallatire.

 

Manželé Kateřina a Miloš MOTANI, oba narození v České republice, žijí od roku 1989 v Rakousku. O 2 roky později začali spolu cestovat a fotografovat. Jejich tvorba je zaměřena především na detailní vystižení různých podob, forem, tvarů a barev přírody. Soustředí se hlavně na atmosférou krajiny, pomíjivé okamžiky hry světel a stínů, které příroda nabízí. Nádherné fotky můžete vidět na jejich promítacím diashow turné. Více o programu promítání na www.motani.eu.

 

 

 

HedvabnaStezka.cz – nejčtenější cestovatelský portál plný exotiky a dobrodružství. Živé diskuse, tajné tipy, zajímavé příběhy a historky z cest.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články