více >>

Čtyřicetimetrové zrcadlo nahlédne až k černým dírám

Dalekohled European Southern Observatory bude zaznamenávat snímky planet podobných Zemi mimo sluneční soustavu. Podívejte se, jak bude vypadat.

Největší dalekohled světa je čtyřikrát větší než současné teleskopy.

Jak vypadají planety podobné Zemi mimo sluneční soustavu? ESO, jedna z nejvýznamnějších světových institucí v oblasti astronomického výzkumu, v současné době dokončuje návrh mohutného evropského dalekohledu E-ELT (European Extremely Large Telescope), který má být uveden do provozu začátkem příštího desetiletí. Jádrem E-ELT je zrcadlo o průměru téměř 40 metrů. Zrcadlo je tvořeno téměř 800 segmenty, z nichž každý má průměr 1,4 metru a je silný 50 milimetrů. Hlavní konstrukce dalekohledu váží zhruba 2 700 tun. E-ELT bude schopen zachytit 15krát více světla než nejlepší současné teleskopy. Ten dosud největší a současně nejmodernější nejnovější spatřil první světlo v roce 2009. Má průměr 10,4 metrů; přesto je schopen zachytit 100miliónkrát víc světla než lidské oko.

Černé díry i základy života

Konstrukční vylepšení nového dalekohledu umožní astronomům přesněji studovat prapůvodní galaxie a černé díry. Účinné nástroje E-ELT rovněž pomohou vědcům hlouběji sondovat přítomnost organických molekul a vody, tedy základních znaků života, v planetárních prstencích, jež obklopují vzdálené hvězdy. 

Zajištění přesnosti a funkčnosti dalekohledu E-ELT je pro ESO naprosto zásadní výzvou. V příštích několika letech si vyžádá koordinované úsilí vědců, konstruktérů, dodavatelů a dalších profesionálů. Dalekohled se bude nacházet na Cerro Armazones, nedaleko Paranalu.

 

Podívejte se na animaci dalekohledu E-ELT:

 

„Veškeré světlo, které k zemi putuje 13 miliónů světelných let, se v okamžiku vstupu do atmosféry v posledních několika mikrosekundách zkreslí,“ řekl Paul Jolley, manažer strojírenského a kryogenického vývoje observatoře ESO. „E-ELT nám pomůže toto světlo znovu složit a studovat vzdálený vesmír tak detailně, jak to nikdy v historii nebylo možné. Software nám šetří náklady na navrhování a školení, protože naše týmy rychleji a efektivněji porovnávají a vizualizují své 3D návrhy.“ 

Astronomické výhody digitálních prototypů

Konstruktéři ESO využívají  při navrhování parametrů optického systému dalekohledu E-ELT software Autodesk. Nástrojem, který pomáhá při navrhování „prostorových pouzder“ okolo různých mechanismů, je Autodesk Inventor. Autodesk Navisworks pak pomáhá návrhářům a ne-CADovým uživatelům porovnávat různé CAD výkresy, vizualizovat je a prověřovat kolize ve 3D. 

Největším optickým dalekohledem světa je Gran Telescopio Canarias (GTC) s průměrem zrcadla 10,4 metrů, umístěný na observatoři Roque de Los Muchachos na ostrově La Palma.

Přestože je ESO evropská organizace, dalekohled E-ELT se bude nacházet v poušti Atacama v Chile, kde dochází k častým zemětřesením. Některé přístroje budou fungovat v kryogenických komorách podchlazených na -196 °C, což je teplota tekutého dusíku. U dalekohledu bude postavena také budova pro ubytování lidí pracujících na projektu a vědeckých pracovníků, kteří budou pomocí E-ELT studovat vesmír. Teleskop se bude nacházet v krytu o průměru 86 metrů a výšce 79 metrů.

O Evropské jižní observatoři

Evropská observatoř ESO je přední mezivládní astronomická organizace v Evropě a nejefektivnější astronomická observatoř světa. Podporuje ji 15 zemí: Belgie, Brazílie, Česká republika, Dánsko, Francie, Finsko, Německo, Itálie, Nizozemí, Portugalsko, Rakousko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Velká Británie. ESO realizuje ambiciózní program zaměřený na návrh, výstavbu a provoz výkonných pozemních pozorovacích zařízení, která umožňují astronomům realizovat důležité vědecké objevy. ESO také hraje vedoucí roli v prosazování a organizaci spolupráce v oblasti astronomického výzkumu. ESO provozuje tři jedinečná pozorovací pracoviště v Chile: La Silla, Paranal a Chajnantor. V Paranal provozuje ESO zařízení VLT, nejvyspělejší astronomickou observatoř světa zaměřenou na pozorování viditelného světla. VLT je seskupení čtyř dalekohledů, každý o průměru 8, 2 metrů - jejich jména jsou Antu, Kueyen, Melipal a Yepun, známé také jako UT 1-4.

VLT je jedním z největších teleskopů určených k pozorování oblohy ve viditelném světle a v blízké infračervené oblasti. ESO je také evropským partnerem revolučního astronomického dalekohledu ALMA, což je největší existující astronomický projekt. Aktuálně plánovaný dalekohled E-ELT se stane „největším okem našeho světa pro pozorování oblohy“. Další informace naleznete na webu http://www.eso.org/public/.

Poděkování: Jana Poledniková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články