Exkluzivně pro National Geographic: Hojící se půda

Pozemní miny kdysi ochromovaly válkou zpustošenou Kambodžu. Dnes je tato země modelem, jak se z takové pohromy zotavit.

Zdroj: archiv

Jedna z nejzaminovanějších zemí na světě

Ve válečném konfliktu, který zuřil v Kambodži v letech 1970 až 1998, používaly pozemní miny všechny strany. Min je více než 30 různých typů a Kambodžané je pojmenovávají podle vzhledu překvapivě poeticky: žába, buben, betelový list, kukuřičný klas.

„Tohle je typ 69 skákavá Betty vyrobená v Číně,“ říká Aki Ra. Skákavá Betty je americká přezdívka šrapnelové pozemní miny. Dokáže roztrhat nohy celé četě. V polovině 70. let minulého století, když mu bylo pět, odvedli ho Rudí Khmerové od rodičů a unesli ho do džungle s dalšími sirotky. V té době předák Rudých Khmerů Pol Pot uvrhl zemi do chaosu: zavřel školy, nemocnice, továrny, banky a kláštery, popravil učitele a podnikatele a nahnal miliony obyvatel měst do sítě pracovních táborů.

 

Miny se zneškodňují holýma rukama

Když v roce 1992 konečně dorazily mírové sbory OSN, žil Aki Ra v džungli již 15 let. Přidal se k OSN jako odminovač. Dlouho pracoval vybavený pouze nožem a tyčkou jako neplacený likvidátor min, a obnovoval tak metr po metru svou zemi.

Sám odhaduje, že zneškodnil přibližně 50 000 nástražných zařízení. „Našel jsem spoustu min, které jsem sám položil,“ říká s rozporuplným pocitem pýchy a hanby.

Nyní je to snadnější a i něco rychlejší: odminovači používají speciální detektory kovů. Jako v mnoha zemích i v Kambodži se valná většina min likviduje ručně. Odminovací stroje jsou nesmírně nákladné. Využívají se pouze tři spolu s přibližně 50 psy vycvičenými k hledání min. Nakonec však miny stejně musí vyhrabat člověk. A práce je to nekonečná – miliony pozemních min jsou ukryty pod zemí v téměř 80 státech a regionech na celém světě. To je zhruba v každé třetí zemi.

Miss nášlapná mina

Dos Sopheap, mladá žena z provincie Battambang, přišla ve věku šesti let vinou miny o nohu. Její otec, tehdy voják, ji v noci nesl lesem v náručí, když tu někdo před nimi zavadil o nastražený drát.

 

V soutěži, jíž se zúčastnila spolu s dalšími ženami, které také přišly o končetiny, získala Sopheap v roce 2009 titul Miss nášlapná mina Kambodže. Zvítězila v internetovém hlasování na základě své fotografie a za vítězství dostala tisíc dolarů v hotovosti a nejmodernější protézu v hodnotě 15 000 dolarů.

„Cílem je upoutat pozornost na globální problém zamoření nášlapnými minami,“ řekl mi Traavik, norský zakladatel soutěže, „a přimět nás zamyslet se nad tím, jak se my, zdraví lidé, díváme na postižené, a také na to, jak zmrzačení lidé vnímají sami sebe a jak sami sebe prezentují.“

 

V Kambodži se už zase dá snít o novém životě

V Kambodži se nyní šíří nový pocit naděje. Země se stává místem, kde je možné snít o lepším životě – a kde se někdy tyto sny mohou vyplnit. V zemi existuje víc než desítka programů na odminování, na vzdělávání ohledně rizik pozemních min a na pomoc přeživším. Na školách se každý žák učí o nebezpečí výbušnin. Dokonce se konala i soutěž o nejlepší hiphopové písně na téma rizik nášlapných min…

Autor: Mark Jenkins
FOTO: Lynn Johnsonová

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články