Jak pijí včely nektar? Jejich sosák je zblízka opravdu fascinující!

Vědce odjakživa přitahuje otázka, jakým způsobem zvířata přijímají tekutiny, když nepoužívají sklenice, brčka ani ruce. A nejtajemnější jsou pro ně v tomto ohledu včely…

Sací ústrojí včely medonosné je fascinující
Sací ústrojí včely medonosné je fascinující
Zdroj: Isifa

Shaoze Yan, profesor mechanického inženýrství na Univerzitě v Pekingu zkoumal se svými kolegy italské včely a především způsob, jakým pijí nektar. K výzkumu použili kombinaci vysokorychlostní fotografie s obrazy z rastrového elektronového mikroskopu, jenž odhalil složité ústní ústrojí včel.

Jazyk včely medonosné, tedy sosák, u tohoto druhu dosahuje délky asi 2,5 mm. A údajně z velké blízkosti připomíná mop, asi proto, že je pokryt dlouhými chlupy. Když je včela připravena vypít nektar z květu, části jejího ústního ústrojí kolem jazyka vytvoří jakousi sací trubici. Následně se sosák natáhne dolů skrze trubici a ponoří se do kapaliny.

Vědci též zjistili, že chlupy na jazyku jsou aktivní – když se sosák natahuje, vytočí se chlupy směrem ven a dokonce podivuhodně synchronizovaným způsobem: nejprve se postaví ty u kořene jazyka, pak ty ve střední části a nakonec se vytočí i chlupy na špičce. Ve chvíli, kdy včela opět jazyk stáhne, chlupy se zas pěkně položí, aby udržely sladký nektar, jenž se na ně zachytil. Celý tento proces – od vysunutí jazyka, přes postavení chlupů až po jejich opětovné ulehnutí a zatažení sosáku – trvá pouhých 400 milisekund. Celý proces je zachycen na videu:

Zdroj: Youtube

Související články