Lidstvo opouští sluneční soustavu. Venku potkáme jen tmu a chlad

Data, která přišla v polovině června z družice Voyager 1 ukazují, že sonda se dostala do oblasti, kde výrazně přibylo částic přicházejících z míst mimo naši sluneční soustavu. Podle NASA to naznačuje, že Voyager právě sluneční soustavu opouští.

Lidstvo opouští sluneční soustavu. Venku potkáme jen tmu a chlad
Lidstvo opouští sluneční soustavu. Venku potkáme jen tmu a chlad
Zdroj: archiv

Vesmírem letí už 34 roků…

Je obtížné stanovit, kde přesně končí sluneční soustava. „Zákony fyziky říkají, že jednou se Voyager stane prvním člověkem vyrobeným předmětem, který kdy opustil sluneční soustavu. Zatím však přesně nevíme, kdy tento okamžik nastane,“ řekl Ed Stone, projektový vědec zodpovědný za misi Voyageru. „Poslední údaje nám říkají, že se sonda právě dostala do oblasti, kde se vesmír rychle mění. Blížíme se hranici!“ 

Voyager je teď od Země vzdálený 17,8 miliard kilometrů – signál od něj tedy k Zemi putuje dlouhých 16 hodin a 38 minut. Sonda v pravidelném vysílání informuje o počtu nabitých částic, které měří pomocí dvou vysokoenergetických teleskopů. Družice stará 34 let jich s tím, jak se blíží k hranici sluneční soustavy, zaznamenává stále víc a víc. 

Podívejte se na krátký dokument o Voyageru:

„Od ledna 2009 do ledna 2012 jsme detekovali o 25 procent více vyzařování tohoto typu. Pochází z erupcí supernov, proto je u něj jasné, že nemůže vycházet z naší sluneční soustavy,“ doplňuje Ed Stone. „Ale jen od 7. května do dnešního dne přibylo tohoto záření na senzorech Voyageru o devět procent.“ 

Co bude tam venku?

Vědci z NASA by samozřejmě nevěřili jedinému údaji, jenž by mohl být ovlivněn poruchou přístrojů nebo nepřesností měření. Mají však hypotézu podpořenou údaji z dalších dvou měření. Jedno z nich dokazuje, že s tím, jak stoupá počet nabitých částic z vnějšku sluneční soustavy, tak ubývá počet zachycených částic pocházejících z našeho Slunce. Zatím je však tento úbytek poměrně pomalý, nikoliv zlomový, jaký by se dal čekat, kdyby už byl Voyager za hranicí.

Posledním měřením, jež dokazuje, že lidstvo se blíží důležité hranici, jsou údaje o magnetickém poli, které obklopuje Voyager. Na poslední měření tohoto druhu se však ještě čeká, sonda by měla na Zemi dorazit do konce měsíce. „Když Voyager odstartoval, byli lidé ve vesmíru teprve 20 let. On je však už na cestě v podstatě dvojnásobek této doby,“ vysvětluje jedinečnost družice Ed Stone. „Tehdy jsme ještě neměli přístroje ani počítače, které by nám řekly, jak dlouho vlastně bude jeho cesta trvat.“

Roku 1977 vyrazily za hranice sluneční soustavy rovnou dvě družice Voyager – Voyager 1 a Voyager 2. Obě jsou ve velmi dobrém stavu a obě jsou nejvzdálenějšími zástupci lidstva ve vesmíru. Postavila je laboratoř NASA Jet Propulsion Laboratory v Pasadeně, dodnes je tam umístěné kontrolní i výzkumné středisko projektu. 

 

Sondy Voyager jsou tak slavné, že se dostaly i do pop-kultury. Objevily se například ve filmové sérii Star Trek, kde jedna z nich málem způsobila konec lidstva…Více informací se o obou Voyagerech dozvíte na http://www.nasa.gov/voyager nebo na http://voyager.jpl.nasa.gov

FOTO: NASA 

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články