Dědictví Mayů v ohrožení. Za vším hledej ropu... a člověka

Další předkolumbovské město nejspíš padlo za oběť místnímu bezohlednému těžařskému průmyslu. Mexičtí novináři a odborníci bijí na poplach a upozorňují, že v chiapaském Tortugueru pravděpodobně přímo před zraky úřadů dochází k nevratné devastaci kulturního dědictví.

Dědictví Mayů v ohrožení. Za vším hledej ropu... a člověka
Dědictví Mayů v ohrožení. Za vším hledej ropu... a člověka
Zdroj: archiv

Tortuguero je známé především jako místo, odkud pochází „monument 6“, slavná reliéfní hieroglyfická deska s jedinou doloženou zmínkou o konci třináctého b’ak’tunu (viz článek v NG). Jde o poměrně malé naleziště v Chiapasu ležící nedaleko nepoměrně většího a slavnějšího Palenque, kde naopak už desítky let probíhá pečlivý a odborný archeologický výzkum.

 

Odlesňování ohrožuje i naší historii

Tortuguero však mělo tu smůlu, že se nachází v oblasti, kde se těží ropa – podle odborníků tu dochází k masivnímu odlesňování, které ničí památky, protože tyto nerestaurované pamětihodnosti vystavuje nemilosrdnému vlivu povětří. Navíc používání dynamitu výrazně komplikuje stabilitu okolních jeskyní.

Co by řekli Mayové, kdybychom se jich zeptali na rok 2012

Tím jsou v ohrožení nejen dosud neznámé živočišné druhy, které zde mají žít, ale samy jeskyně měly obecně pro Maye velký význam jako střediska rituální aktivity a možná že se tak tedy nevratně zničí významné důkazy, které by mohly pomoci vrhnout světlo na mayské náboženství a uctívání podsvětních bohů.

 Památky ohrožuje i klima

Bohužel to není poprvé, kdy k něčemu podobnému dochází. Takto například zaniklo naleziště La Venta, jedno z nejvýznamnějších měst olmécké kultury, která se vyvinula v pralesích pobřeží Mexického zálivu. Stejně jako u Tortuguera zde obrovskou spoušť napáchalo už samotné klima – horké a vlhké bažinaté oblasti zásadně nepřejí zachování materiálů podléhajících rozkladu.

Když pak v La Ventě začaly operovat těžařské společnosti a zahájila se devastace, mexická vláda alespoň převezla nejvýznamnější sochařské památky z naleziště do nově vybudovaného parku v nedalekém městě Villahermosa. Je však otázka, jaké záchranné práce se udělaly v Tortugueru.

Pro mexickou vládu (a organizaci INAH, která zaštiťuje historické dědictví Mexika) je situace přirozeně obtížná – neprozkoumaných předkolumbovských nalezišť je v Mexiku obrovské množství a je velmi těžké je všechny uhlídat. Ničení v Tortugueru se navíc datuje už pár desítek let zpátky, do doby, kdy mexické úřady ještě neměly na věci tak silný vliv.

Ilustrační foto (Chiapas, Mexiko): Isifa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články