Za vulkány Chile (I.): Descabezado Grande

Divný to koníček, šplhat postupně ke kráterům vzdálených chilských sopek, řeknete si. Když však pak vidíte tu krásu, musíte se těm, kdo to dělají, omluvit. A hlavně – závidět.

Za vulkány Chile (I.): Descabezado Grande
Za vulkány Chile (I.): Descabezado Grande
Zdroj: archiv

Chile je nejpříjemnější zemí na světě, říká profesor Miloslav Druckmüller. Když byste ho potkali, jak se svojí ženou Zuzanou šplhají do čtyřtisícových výšek této jihoamerické země, sotva byste do nich řekli, že on vyučuje matematiku na Vysokém učení technickém v Brně a ona informatiku a fyziku na brněnském gymnáziu. Jenže asi nepotkali. Tam, kam oni chodí, nenarazí skoro nikdy na jediného živáčka.

Málokdo se odváží proniknout až do jejího středu.

V prvním díle jejich unikátních obrazových svědectví nás zavedou do And středního Chile.

Velká bezhlavá hora

Téměř čtyřtisícový vulkán Descabezado Grande (česky „Velký bezhlavý“) leží ve středním Chile.  Ze všech stran je obklopen pemzovou pouští, která krajině dodává zvláštní tajemnou atmosféru a málokdo se odváží proniknout až do jejího středu.

Descabezado Grande

 

Vrcholová homole vulkánu Descabezado Grande výrazně ční nad okolní krajinu. Pozorovali jsme ji, růžově vyparáděnou zapadajícím sluncem, a doufali, že nám umožní nahlédnout shora do svého kráteru.

 

 

Descabezado Grande

Po zdolání dvou tisíc metrů do výšky od našeho stanu se nám podařilo stát na vrcholu nejvyšší sopky středního Chile ve výšce 3 953m a mít chvíli na pohledy kolem sebe. Nad námi už jen blankytně modrá obloha, pod námi pole tajuplných špičatých sněhových útvarů, kterým se pro jejich tvar říká „kajícníci“. Na pemzových dunách tušíme svou výstupovou trasu a mírně pod sebou (na obrázku hřeben vlevo) nakukujeme do kráterů vulkánů Quizapú – ten tmavší a bližší, a Cerro Azul – ten vzdálenější a vyšší.

Vulkány Chile: Descabezado Grande

Cestou z vrcholu Descabezada Grande obdivujeme jeho nižší sousedy – vulkán Quizapú 2928m a  Cerro Azul (česky „Modrou horu“) 3788m. Tam, kde už vítr odvál a voda z tajícího sněhu odplavila vrstvy pemzy, odkrývají se v sopečné poušti bizarní útvary z černé lávy.

 

Descabezado Grande

V rákosí Laguny del Blanquillo skřehotají žáby, ale neruší tím noční majestát vulkánu Descabezado Grande, zrcadlícího se v měsíčním svitu na hladině. Koukáme na nádhernou černou jižní oblohu posetou tisíci hvězdami a užíváme si klidu hor kolem nás.

 

 

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články