Myčka nádobí má 125 let. Podívejte se na to, jak vypadaly ty první

Myčka nádobí nevznikla proto, aby ušetřila čas. Ale daří se jí to víc než dobře.

Zdroj: archiv

První myčku postavila vnučka vynálezce parníku.

Dne 28. prosince uplynulo 125 let ode dne, kdy si v roce 1886 dala Američanka Josephine Cochranová patentovat první automatickou myčku na nádobí.

Bohatá panička z Illinois vlastně neměla důvod k tomu, aby něco jako myčku vynalézala. O nádobí se jí staralo služebnictvo, takže netrpěla nedostatkem času jako většina dnešních žen. Měla ale jiný problém: zejména po větších večírcích bylo špinavého nádobí tolik, že služky často něco rozbily nebo poničily. ,A protože paní Cochranová pocházela z rodiny samých vynálezců (její dědeček vymyslel parník), pustila se přemýšlení, jak to vyřešit.  

Začala velmi netypicky, dalo by se říct ženským přístupem. Zatímco mužský vynálezce by přišel nejprve s celkovým konceptem nebo s pohonem, paní Cochranová začala detailem - držáky na talíře. Teprve poté, co vymyslela, jak talíře a hrníčky uchytit do drátěných držáků tak, aby pevně držely i v silném proudu, umístila držáky na kruh. 

Ten byl napojen na motor, který kruhem otáčel; voda pak na nádobí padala shora. Paní Cochranové trvalo několik let, než to všechno vyzkoušela a sestrojila, ale odměnou jí bylo nejvyšší ocenění na světové výstavě v Chicagu roku 1893. Jakmile se na trhu objevily první cenově dostupné myčky, chtěl je každý. Zpočátku se objevovaly hlavně v restauracích a na lodích, ale o pár desítek let zamířily i do domácností. 

Vynález byl výsledkem řady nákresů a prototypů. Letité snažení Cochranové vyústilo patentem v roce 1886. Myčky našly uplatnění v hotelích, restauracích či armádě. Jejich cesta do domácností byla ale trnitější - kvůli vyšší ceně i kvůli tomu, že služkám "braly" práci. Cochranová (1839 až 1913) se rozhodla založit továrnu a výroba se dobře rozběhla. Posléze patent i továrnu výhodně prodala.

Mezi průkopníky strojů na mytí nádobí se již roce 1850 zařadil jistý Joel Houghton, který přihlásil patent na jednoduchou myčku - prostý dřevěný sud, v němž se nádobí očistilo ručně proudem vody. V roce 1924 William Howard Livens vymyslel malou myčku nádobí, která byla vhodná pro domácí použití. Plně automatická myčka se sušením se objevila o 20 let později, masivního rozšíření do kuchyní (tedy spíš těch západních) se tento pomocník dočkal až v 50. letech minulého století.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články