Nečekaná solidarita mezi zvířaty: Hroch chrání koně před krokodýlem

Krokodýly nemá nikdo moc v lásce a hroši nejsou výjimkou. Ačkoli jsou sami velmi obávanými živočichy, projevují nebývalou solidaritu, když nějaké menší zvíře napadne krokodýl. Podívejte se na velice zajímavé video, které je toho důkazem.

Hroši nesnesou, když někdo brouzdá v jejich vodách. Tato třítunová zvířata jsou doslova postrachem pro všechno živé, co se k nim přiblíží, i když patří k býložravcům. Nezabíjejí, aby se najedli, ale aby ochránili své teritorium. Stádo mírumilovných pakoní přitom nechají v poklidu ze svých vod napít.

Jakmile se ale na scéně objeví krvelačný krokodýl, hroši si jeho přítomnost nenechají líbit. A už vůbec jim není po chuti, když se jeho ostré zuby zakousnou do bezbranné kořisti a vyvolají v poklidné říční zátoce nebývalé drama. Krokodýl se hned tak někoho nezalekne, ale před hrochy obvykle prchá.

Čím však video skutečně překvapuje, je chování hrochů poté, co byl pakůň z krokodýlích čelistí osvobozen. Zraněný sudokopytník vypadá, jako by mu bolest bránila doplavat ke břehu a začíná se topit. Jeden z hrochů ho popostrčí a jako by nadzdvihne, čímž mu pomůže udržet se nad hladinou a najít správný směr z vody ven. Ostatní hroši jen tiše přihlížejí, nikdo z nich na pakoně nezaútočí. Je možné, že s ním soucítili?

Bohužel příroda je nelítostná a pokousaný pakůň nemá v divočině velkou šanci přežít o mnoho déle - buď uhyne v důsledku zanícení ran, nebo si ho najde jiný predátor. V každém případě je ale pozoruhodné, jak hrochům záleží na životě jiného druhu. Nebo je to snad jen zdání? Co myslíte?

Související články