OBRAZEM: MDŽ v Pompejích. Takhle si užívaly v lázních Římanky

Antické lázně byly středobodem života v celém římském impériu. Na Mezinárodní den žen v Pompejích otevřely restaurované Stabijské lázně, konkrétně jejich ženskou část. Při pohledu do 2000 let vzdálené minulosti můžeme jen tiše závidět, čeho si Římanky mohly užívat.

Zdroj: archiv

Lázně mohli v římských městech využívat zpočátku muži i ženy společně – a trvalo několik století, než se to pokazilo. Teprve v době vlády císaře Hadriána, tedy právě v době, kdy Pompeje zanikly, se začaly lázně dělit na mužské a ženské. Příčinou bylo promiskuitní chování některých žen, které přesahovalo míru vulgarity trpěnou i otrlými Římany. 

V lázních se scházeli lidé prakticky všech společenských vrstev, bohatí i chudí. Především pro majetné to bylo oblíbené místo, kde se uzavíraly obchody, probíraly se nejnovější společenské drby i výsledky gladiátorských zápasů. Každý bohatý patricij měl sice vlastní lázně, ale návštěva těch veřejných byla nepsanou povinností. 

Od cvičení k masážím

Zpočátku se v nich hlavně relaxovalo a koupalo, k tomu se velmi rychle přidalo i cvičení a sport. Později se stala také místem, kde se vystavovala nejrůznější umělecká díla. Uměleckým dílem však byly přímo samotné lázně – bývaly zdobené nádhernými mozaikami a sochami. 

Proč vlastně Římské impérium zaniklo? Důvody jsou podobné našim dnešním problémům.

Kdo na to měl, přicházel do lázní doprovázen otroky. Ti, často speciálně vyškolení, potírali těla žen vonnými oleji, masírovali je a všemožně se starali o jejich blaho. 

Spoustu vymožeností si mohli dovolit i nejchudší obyvatelé římské říše. Vstupné totiž bývalo spíše formální a v některé svátky bylo vstupné dokonce zcela zdarma. 

Lázně byly i pozoruhodným technickým zázrakem své doby. Aby v nich fungovala teplá voda, místnosti, které sloužily k ochlazování apod., byly lázně vybavené složitým a promyšleným systémem vodovodů a ohřívadel. Ty se staraly o distribuci vody a tepla po prostoru lázní. Teplá voda byla ve starověku velkým luxusem, takže se využívaly často termální prameny. 

Stabijské lázně v Pompejích jsou vůbec nejslavnějšími antickými lázněmi světa.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články