První česká expedice NG

Výprava za poklady a krásami Egypta odstartovala 29. října. Prvních 12 zájemců vyráží do země faraonů, poznají ji tak, jako zatím málokdo mohl.

Zdroj: archiv

Naše redakce připravila ve spolupráci s renomovanou cestovní kanceláří Adventura ojedinělou výpravu směřující do míst, která jsou běžným cestovatelům obvykle zcela zapovězena. Tato expedice je určena přednostně předplatitelům české verze NG. Listopadová expedice je zcela naplněna, v dubnu 2011 chystáme další. 

Náplň expedice

V malé skupině za doprovodu české egyptoložky PhDr. Hany Vymazalové a šéfredaktora české edice National Geographic Tomáše Turečka navštívíme jinak uzavřená místa archeologických vykopávek v Abúsíru.

Následující část programu výpravu zavede do oblasti oáz v Západní poušti, kde se čeští egyptologové opět podíleli na významných objevech. Účastníci prožijí i noc pod otevřeným nebem v oblasti Bílé pouště a pak zamíří do dalšího centra starověkého Egypta – Luxoru.

Omezený počet účastníků umožňuje zaručit všem nadstandardní služby a individuální přístup. Navíc se ovšem všichni účastí na výpravě spolupodílejí na financování vědeckých výzkumů, protože část výtěžku bude věnována přímo na činnost českých egyptologů.

Galerie snímků z Egypta. Foto: Martin Frouz. Fotografie z expedic 2006-2008. 

Podrobný program expedice – 29. října až 8. listopadu 2010

 1. Odlet z Prahy ve večerních hodinách a let do Káhiry.
 2. Přílet do Káhiry, odbavení a transfer do hotelu, odpočinek, pozdní snídaně, informační koktejl, odjezd na českou archeologickou koncesi do Abúsíru, prohlídka naleziště s odborným výkladem českého egyptoložky Hany Vymazalové; návrat do Káhiry a večeře.
 3. Sakkár a Dahšúr – prohlídka s egyptoložkou Hanou Vymazalovou, návštěva běžně nepřístupných pyramid a hrobek; večeře a nocleh v hotelu.
 4. Časně ráno odjezd do oázy Bahríja, po příjezdu návštěva expedice českých archeologů v El-Hézu spojená s prohlídkou a výkladem egyptoložky Hany Vymazalové: hrobky velmožů, zlaté mumie, muzeum a Alexandrův chrám; prohlídku zakončíme návštěvou staré vesnice s palmovými háji; večeře a nocleh v hotelu.
 5. Odjezd do Černé a Bílé pouště, kde vystoupáme na padesátimetrové duny; při cestě do oázy Faráfra navštívíme Krystalovou horu, oblast opředenou zázraky a pověstnou nálezy pouštních růží; ubytování v poušti ve stanech a večeře formou grilování.
 6. 6. Oázy Faráfra s prohlídkou staré části a horkých pramenů; po koupeli a osvěžení v teplých pramenech přesun do oázy Dáchla obklopené růžovými útesy, cestou zastávka u římského chrámu Dér el-Hagar, návštěva středověkého města Qasr a římského osídlení v Kellis (pochází odtud nejstarší kniha na světě); staroegyptské pohřebiště velmožů v Ballátu; ubytování a večeře v hotelu v Dáchle.
 7. Přejezd do oázy Chárga, návštěva muzea a římského chrámu v El-Hibe, raně křesťanského hřbitova v Bagavátu s unikátními nástěnnými malbami a římská pevnost Nadúra; večeře a nocleh v hotelu.
 8. Odjezd do Luxoru a návštěva Západního břehu: Údolí králů, chrám královny Hatšepsut, Medínet Habu, Memnonovy kolosy; ubytování a večeře v Luxoru.
 9. 9. Prohlídka jednoho z nejvýznamnějších a nejimpozantnějších chrámů v Luxoru, poté návštěva velkého Amonova chrámu v Karnaku: největší chrámový komplex a památník, seskupení zdí se symboly a znaky faraonského Egypta, sloupů, obelisků, posvátného jezera a alejí sfing; na závěr prohlídka Luxorského Muzea; transfer na nádraží a odjezd lůžkovým vlakem do Káhiry, večeře a snídaně ve vlaku.
 10. Příjezd do Káhiry, celodenní prohlídka města: Egyptské muzeum, Citadela, mešita Mohameda Aliho, bazar Chán El Chalíli a další; večer transfer na letiště a odlet Prahy.
 11. Přílet do Prahy v 6:00 ráno.

 

O průběhu expedice vás budeme informovat. Účastníci také budou zasílat zprávy přímo z terénu. Sledujte tento web a naši stránku na Facebooku.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články