Ostrov zakreslený na mapách i na Google Earth neexistuje. Jak se na mapy dostal?

Sandy Island, tak se jmenuje ostrov, který nikdy neexistoval. A přitom se objevoval na mapách. Co se stalo?

Ostrov zakreslený na mapách i na Google Earth neexistuje. Jak se na mapy dostal?
Ostrov zakreslený na mapách i na Google Earth neexistuje. Jak se na mapy dostal?
Zdroj: archiv

Poměrně velký ostrov zvaný Sandy Island, který je zakreslen v řadě námořních i dalších map, jakož i v mapové službě Google Earth, neexistuje. Podle zprávy serveru BBC News to dokázala expedice australských vědců, která se do jižního Pacifiku na místo údajného ostrova vypravila.

Proč musíme chránit oceány? Jak jejich záchrana může ovlivnit naše životy?

Nezanedbatelný pruh pevniny pojmenovaný Sandy Island je v mapách umístěn mezi Austrálií a francouzskou Novou Kaledonií. Když tudy ale geologové z univerzity v Sydney při jedné ze svých vědeckých cest proplouvali,
našli na daném místě jen modré vody Korálového moře. Kartografové přitom přízračný ostrov do svých publikací zahrnovali minimálně posledních deset let.

Někde je, někde není

"Chtěli jsme to prověřit, protože navigační mapy na palubě lodi ukazovaly v tomto místě hloubku 1400 metrů," uvedla expertka Maria Setonová, která byla v posádce plavidla. "Ten ostrov je na Google Earth a na dalších
mapách, tak jsme to jeli zkontrolovat, a nenašli jsme ho. Jsme pořádně zmateni. Jak se ostrov mohl na ty mapy dostat?" dodala.

Podle francouzského tisku měl ostrov ležet ve francouzských teritoriálních vodách, ve francouzských vládních mapách ale zaznamenán není. Australský hydrografický úřad, který vytváří námořní mapy Země, uvedl, že zakreslení neexistujícího ostrova do některých oficiálních map a na Google Earth může být jednoduše důsledkem lidské chyby opakované řadu let.

Mluvčí úřadu australskému tisku sdělil, že zatímco někteří tvůrci map do nich záměrně přidávají imaginární ulice, aby zamezili porušování autorských práv, u námořních map to zvykem nebývá, protože by to snižovalo důvěru jejich uživatelů.

A co na to říkal Google? Postavili se k věci čelem a přivítali tuto zpětnou vazbu a prohlásili, že jsou vděční za novou informaci a že s ní samozřejmě náležitě naloží. "Pracujeme s rozmanitými veřejnými a komerčními odbornými informacemi, a snažíme se tak svým uživatelům nabídnout nejpřesnější a nejaktuálnější mapy, " sdělil mluvčí Googlu agentuře AFP. A nezapomněl dodat, že na mapách a geografii je fascinující to, že se snaží zachytit něco, co prochází neustálou proměnou.

 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články