Tajemná megalitická stavba na dně Galilejského jezera vyvolává otazníky

Neví se proč, ani kdy byla postavena nově objevená stavba na dně Galilejského jezera. Jediné, co je u zřejmé u objektu velkého jako válečná loď, je úctyhodná odhadovaná hmotnost 60 tisíc tun.

Tajemná megalitická stavba na dně Galilejského jezera vyvolává otazníky
Zdroj: archiv

Tajemná struktura má kuželovitý protáhlý tvar. Podle citovaných na serveru LiveScience archeologů nemůže jít o přírodní úkaz, protože byla sestavena navršením čedičových balvanů. Na základě snímkování bylo dosud zjištěno, že objekt nyní dosahuje výšky deseti metrů a v průměru 70 metrů.

Profil monumentální mohyly. ZDROJ: Shmuel Marco

Tyto rozměry jsou monumentální. Například známý Stonehendge má jen poloviční průměr a jeho nejvyšší kameny nedosahují ani pěti metrů. 

Sonarový snímek monumentu na dně jezera.

Nabízí se samozřejmě vysvětlení, že jde o jednoduchou mohylu postavenou z navršených kamenů k uložení ostatků, tak jako v jiných částech světa. Nicméně, zda se uvnitř skrývá nějaké pohřební komora nebo lidské ostatky není zatím jasné.

Stavba byla odhalena od roku 2003 a od té doby ji v tichosti zkoumali potápěči. Závěry průzkumu byly nyní zveřejněny v novém vydání časopisu  International Journal of Nautical Archaeology.

"Potápěčský průzkum odhalil, že stavba je postavena z čedičových balvanů až 1 m dlouhých. Balvany mají přirozený tvar bez známek řezání nebo tesání. Nenašli jsme žádné známky uspořádání nebo stěny, které vymezují tuto strukturu," uvádí se v článku.

Na druhou stranu je zřejmé, že jde o výtvor lidských rukou, který byl vybudován na vybraném místě, které až s časovým odstupem zalily vody jezera. "Tvar a uložení nepřipomíná žádný přírodní jev. Dospěli jsme tedy k závěru, že jde o lidskou stavbu, kterou můžeme označit za mohylu," vysvětluje zpráva.

 

Stáří přes 4000 let?

Další odpovědi by mohly poskytnout jen "podvodní" výkopy, které by se pokusily odhalit artefakty a určit stáří objektu. Jicchak Paz z Izraelského památkového úřadu však odhaduje stáří stavby na více než 4000 let. "Nejlogičtější bude možnost, že objekt vznikl někdy ve třetím tisíciletí před naším letopočtem, protože tehdy vznikly i jiné megalitické stavby, které se nacházejí poměrně blízko," řekl serveru Paz s tím, že tyto stavby byly většinou spojeny s hradišti. 

Příkladem podobné lokality je 30 kilometrů vzdálená Khirbet Beteiha, které se skládá ze tří soustředných kamenné kruhy, z nichž největší má 56 metrů v průměru.

Starobylé město

Objevený megalitický objekt leží přibližně půldruhého kilometru od dávného města Bet Yerah (Khirbet Kerak), které bylo ve 3. tisíciletí jedním z největších v této oblasti a nejspíš i v celém Izraeli.

Archeolog Raphael Greenberg na základě vykopávek, tvrdí, že šlo o opevněné město s dlážděnými ulicemi na ploše kolem 30 hektarů, kde žilo kolem 5000 lidí. To svědčí o organizované společnosti se schopností plánovat a hospodařit.

 

Související články