V Saudské Arábii můžou lidé zajít po více než 35 letech do kina

Vláda se rozhodla zrušit dlouholetý zákaz provozování kin a divadel. Vidět film na velkém plátně budou mít možnost obyvatelé hlavního města Rijádu už 18. dubna. Divadla si ale na své otevření ještě chvílku počkají.

Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán se rozhodl vrátit k umírněnému islámu. Jedním z kroků je i znovuotevření divadel a kin.
Korunní princ Saúdské Arábie Mohammed bin Salmán se rozhodl vrátit k umírněnému islámu. Jedním z kroků je i znovuotevření divadel a kin.
Zdroj: REUTERS/Amir Levy

Ještě v 70. letech minulého století bylo v Saudská Arábii otevřeno několik kin, ale mocní duchovní se rozhodli je nekompromisně zavřít, což v té době jen odráželo sílící islamistický vliv v celém arabském regionu.

Díky vlivu korunního prince Mohammeda bin Salmána se vláda v roce 2017 rozhodla v rámci hospodářských a sociálních reforem zrušit zákaz kin a divadel. Touhu po razantních změnách v králoství dokládá i fakt, že princ v současné době cestuje po Spojených státech, kde hledá způsob, jak posílit ekonomiku a snížit závislost země na ropě.

První kino se pro širokou veřejnost otevře už 18. dubna v Rijádu ve finanční čtvrti Kinga Abullaha. Nebude rozděleno podle pohlaví jako většina ostatních veřejných míst v hluboce konzervativním muslimském království.

První projekcí by měl být Black Panther, americký superhrdinský film ze studia Marvel.

Do roku 2030 chce Saúdská Arábie otevřít kolem 350 kin s více než 2500 sály, přičemž doufá, že jí tento krok přinese téměř miliardu dolarů z ročního prodeje vstupenek.

„Zrestaurování kin pomůže silně podpořit domácí ekonomiku zvýšením výdajů domácností na zábavu a navíc podporou při vytváření pracovních míst v království,“ uvedl ministr kultury a informací Awwad Alawwad.

V příštích pěti letech je v plánu otevřít i 40 divadel.

John Fithian, prezident americké národní asociace vlastníků divadel, se už v prosinci 2017 setkal s vládními představiteli, aby se s nimi domluvil, jaký typ her a filmů bude povolen. Po schůzce prohásil, že věří, že většina projektů v Hollywoodu projde, i když některé z nich budou vyžadovat úpravy.

Podle posledních zpráv kultura v Saudské Arábii opravdu brzy ožije naplno. V plánu je vybudování zábavního parku a 23. září poprvé do Rijádu zavítá Cirque du Soleil. Probíhají už i dohody ohledně dalších velkolepých představení, jako je rodinná lední revue Disney On Ice.

Mohlo by vás zajímat: