Místo pravdy pod El Kurnem

Hora zvaná Roh stráží příbytky největších faraonů Egypta, které neměly být nikdy objeveny. Je jich tu víc než šedesát.

Místo pravdy pod El Kurnem
Místo pravdy pod El Kurnem
Zdroj: archiv

Hora El-Kurn (Roh) stráží Údolí králů. Arabové jí také říkají \’ta, která miluje ticho\’. Hlídá poslední příbytky největších faraonů Egypta, které neměly být nikdy objeveny. Je jich tu víc než šedesát. Pro staré Egypťany to nebylo Údolí králů, ale "místo pravdy".

Klid ani pravdu tu však nehledejte. "Ingliš srrr! Fransé mesijé? Dojč…,?" ozývají se výkřiky průvodců, kteří se už těší na výdělek. Slunce svítí nejen z doběla rozžhavené oblohy, ale odráží se i od okolních skal.

Branou do světa mrtvých je "ulička pokušení", kde se k turistům vyvrhávaným autobusy sbíhají stánkaři a nabízejí suvenýry: "zaručeně pravé" a "velmi levné" sošky, nefritové skaraby, orientální hábity, kopie sfing a papyrů.

Prodavač s otráveným výrazem odhání mouchy a prodává vstupenky, jednu navíc, když chcete navštívit nejslavnější hrobku – Tutanchamónovu A pokud nehodláte odevzdat fotoaparát do úschovny u vstupu, musíte zaplatit příplatek, za kameru ještě větší. Teprve pak se můžete vydat do nitra Údolí králů, které se rozbíhá do vedlejších větví.

Údolí vytvořené erozí stále může skrývat tajemství. Cedule označují nenápadné vchody odkrytých hrobů, které se zavrtávají do nitra hor. Některé se zarývají chodbami přes sto metrů dlouhými až třicet metrů pod povrch.

Hrobka za hrobkou, kde v horké a vlhké atmosféře přízračné světlo reflektorů osvětluje stěny s výjevy oslavujícími mrtvého a bohy, kteří budou soudit jeho duch "Ka", který má na konci své cesty splynout s nejvyšším bytím – Ra.

A tak tu vidí návštěvníci na stěnách faraona s bohyní Ísis, faraona v paprscích boha Ra, faraona lovícího kachny nebo faraona pokořujícího barbary. A na konci místnost se sarkofágem pro staré Egypťany to však nebyl hrob, ale síň znovuzrození. Původně tato místa neměl nikdo, kromě umělců a těch, kdo ukládali tělo nebožtíka, vůbec spatřit.

Většina hrobů byla však vykradena už před více než dvěma tisíci lety. Nepomohly bloky skal, které kryly hroby králů, ani hluboká studna vybudovaná například v hrobce Setiho I. na cestě do nitra krypty, které skrývalo cennou výbavu velkého vládce.

Dosud turisticky nejzajímavějším úlovkem archeologů zůstává malý hrob, v němž došel na konec své cesty mladý a nevýznamný faraon Tutanchamón.

Ten, kdo viděl pozlacené sochy, šperky a drahými kameny zdobené sarkofágy a pohřební masky v egyptologickém muzeu v Káhiře, ani neuvěří, že se všechny ty věci mohly do čtyř nevelkých místností vůbec vejít. Zároveň však rozbouří fantazii: Co asi muselo být v hrobkách mnohem větších vládců – jako byl Ramesse II., Tuthmosis III. nebo Ramesse III. ?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články