více >>

Video: Experiment na hraně. Jak může had zabít, i když mu useknete hlavu

Při setkání s prudce jedovatým hadem má člověk v panice tedenci popadnout sekeru a přeseknout to vražedné monstrum vejpůl. Může jít přitom o osudovou chybu. Zabít vás dokáže i hadí hlava oddělená od těla.

Hadí hlava kouše vlastní oddělené tělo

Pokud vám nevadí drastické záběry, podívejte se na video, ve kterém se přeseknutý ploskolebec snaží uštknout vlastní tělo. Video bylo kritizováno odbornou i laickou veřejností pro krutý způsob zabití zvířete, které po oddělení hlavy nečeká okamžitá smrt, ale dlouhé a zřejmě i bolestivé umírání.

Autoři videa se zřejmě domnívali, že jde pouze o reflex mrtvého těla, a tak nad přeseknutým plazem bezostyšně vtipkovali. Mezi vědci však existuje podezření, že hlava rozpůleného hada může žít a cítit bolest ještě hodinu poté, co byla oddělena od těla.

HŘÍČKY MATKY PŘÍRODY: ŽIVOTASCHOPNÉ ZVÍŘECÍ MUTACE. TITO TVOROVÉ EXISTUJÍ A ŽIJÍ

Biolog Clifford Warwick poukazuje na fakt, že orgány studenokrevných živočichů odumírají mnohem pomaleji, než jak je tomu u savců. Oči přeseknutého hada ještě hodnou chvíli sledují okolní předměty a snaží se zaměřit pohled na nepřítele, zorničky stále reagují na světlo.

Byly zaznamenány i mnohé případy, kdy hadí hlava oddělená od těla uštkla člověka. Kuriózní tragédie se odehrála před čtyřmi lety v Číně, kde kobra napadla kuchaře, který se z ní chystal uvařit polévku. K útoku kobry došlo přímo v kuchyni restaurace dvacet minut poté, co jí kuchař odsekl hlavu. Muž zkolaboval a zemřel během převozu do nemocnice.

Pokud byste se tedy někdy ocitli tváří v tvář jedovatému hadu, neberte na něj mačetu. Odborníci radí, zachovejte klid, v tichosti se od hada vzdalte a přivolejte ochránce přírody, aby ho přijeli odchytit.

VĚDCI VYTVOŘILI MRAVENČÍ SUPERVOJÁKY, KTEŘÍ OBÝVALI PLANETU PŘED MILIÓNY LET

Související články