Robot Curiosity narazil na Marsu na kámen nezvyklého složení

Americké vozítko Curiosity, které na Marsu pátrá po případných stopách života, narazilo na horninu v jiném složení, než na jaké byli vědci na rudé planetě zatím zvyklí.

Robot Curiosity narazil na Marsu na kámen nezvyklého složení
Robot Curiosity narazil na Marsu na kámen nezvyklého složení
Zdroj: archiv

Kámen jehlanovitého tvaru o velikosti fotbalového míče je tvořen prvky sopečného původu, které jsou na Zemi sice známé, ale přece jen poměrně vzácné, uvedly dnes agentury.

Sonda Curiosity použila k prozkoumání horniny robotickou paži a také na ni zaměřila laserový paprsek. Vědce podle agentury AP překvapilo, že obsahuje více sodíku a draslíku, než je obvyklé.

Jako na Havaji

Podle Edwarda Stolpera z technologického ústavu v kalifornské Pasadeně má kámen podobné složení jako skály sopečného původu například na Havajských ostrovech. Ty vznikají pod mohutným tlakem ve vlhkém prostředí hluboko pod zemským povrchem. Není ale jasné, zda kámen na Marsu vznikl za stejných podmínek.

Vědci zatím nezjistili stáří zkoumaného objektu, který už pojmenovali Jake Matijevic podle nedávno zemřelého inženýra NASA, jenž se podílel na vývoji podvozku Curiosity.

Robot od přistání počátkem srpna ujel zhruba půl kilometru. Tunové vozítko pohání radioizotopový termoelektrický generátor využívající přirozeného rozpadu plutonia 238.

FOTO: NASA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články