Ženská inteligence roste, už jsou chytřejší než muži, ukazují vědecké výzkumy

Ženy dnes musejí více přemýšlet, a jejich inteligence se tak zlepšuje. Právě se jim podařilo porazit muže v testu inteligence.

Zdroj: www.profimeidia.cz

Ženy měly letos poprvé lepší výsledky testů IQ než muži. Za posledních více než 100 let tomu bylo naopak. S odvoláním na novozélandského výzkumníka a psychologa Jamese R. Flynna to dnes uvedl francouzský zpravodajský server France Soir.

Ekonomie vztahů. Nejatraktivnější jsou ženy s ospalým, přiopilým a tupým výrazem

Zásadní obrat? 

Po mnoho desetiletí získávali muži v testech inteligence IQ o zhruba pět bodů více. Náskok se postupně snižoval a nyní se situace úplně otočila. Ženy tak lze podle uznávaného výzkumníka amerického původu Flynna obecně považovat za inteligentnější než muže.

Průměrné hodnoty IQ ve společnosti neustále stoupají, přibližně o tři body za deset let. Tento fenomén se nazývá Flynnův efekt. Není dosud jasné, zda jeho příčiny leží ve skutečně se zvyšující inteligenci lidské společnosti (ať již díky lepšímu vzdělávání nebo výživě), nebo jinde. Další možné důvody tohoto navyšování jsou metodologické změny v testování IQ a větší obeznámenost lidí s druhem úkolů, jaké se vyskytují v IQ testech. (Wikipedia)

Flynn si výsledek vysvětluje především tím, že ženy začaly dělat více úkonů denně než muži. Jejich různé a souběžné aktivity jako například péče o děti, zaměstnání, péče o domácnost a vzdělávání nutí ženy více přemýšlet, což rozvinulo jejich inteligenci, soudí odborník na IQ. "V posledních sto letech IQ žen a mužů rostlo, u žen však rychleji. "Ovlivňuje to náš životní styl. Moderní svět je složitý a nutí naše mozky k adaptaci a zvedá nám IQ," uvedl Flynn.

Inteligenční kvocient, zkráceně IQ, je veličina používaná jako výstup standardizovaných IQ testů k popisu inteligence člověka v poměru k ostatní populaci. Mnozí vědci mají ale výhrady k jeho používání…

Proč mají ženy velká prsa? Může za to změna sexuálního chování pravěkých primátů

FOTO: Thinkstock 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články