O Franciscu Pizarrovi se dá bez váhání říct, že byl jedním z nejlepších válečníků všech dob. Ve výsledku to ovšem znamená, že pro zlaté cetky zničil fascinující civilizaci.
Byl posledním mužským členem mocného rodu Habsburků, po něm převzala otěže vlády jeho dcera Marie Terezie. Řeč je o římskoněmeckém císaři Karlu VI., který skonal ve Vídni 20. října 1740 coby pětapadesátiletý patrně v důsledku požití jídla z jedovatých hub. Jiná verze hovoří o selhání srdce po nachlazení při lovu.
Letos je to 1017 let, co násilně zahynul při šíření slova Božího svatý Vojtěch, jeden z patronů české země. Podle tradice zemřel daleko od své domoviny 23. dubna 997.
Před 400 lety, 7. dubna 1614, zemřel významný představitel španělského manýrismu a pozdní renesance, malíř, sochař a architekt Doménikos Theotokópoulos. Při vyslovení tohoto jména bude asi většina lidí tápat, ale co třeba El Greco, jak ho nazvali v jeho druhé vlasti – ve Španělsku?
Jan Kašpar, který zahájil éru českého letectví, se narodil před 130 lety, 20. května 1883, v zámožné pardubické rodině. Odmalička měl slabost pro jízdu na koni, kolo a motocykl, později ho ale okouzlilo letectví.
100. výročí od tragické smrti Hanče a Vrbaty při lyžařském závodě v Krkonoších je i možností připomenout osobnost Emericha Ratha, českého Němce, který se snažil Hanče s heroickým úsilím zachránit. Člověka, který nebyl po válce odsunut, protože u sebe za války ukrýval v Praze známého židovského původu. Komunistickému režimu se nehodil.