Objevte nejslavnějšího českého velikána období secese: Mucha se vrací do Prahy

Do reprezentativních prostor Galerie GOAP na Staroměstském náměstí v Praze se vrací rozsáhlá výstava světoznámého českého malíře Alfonse Muchy. Na více než pěti stech metrech čtverečních je vystaveno přes tři stovky exponátů, od pověstných plakátů přes Documents Decoratifs až po první československé známky a bankovky, které Mucha designoval.

 Výstava je rozdělena do několika tematických celků a expozice zahrnuje nejen notoricky známé plakáty, ale i pohledy či první československé známky a první československé peníze, které jsou součástí Muchovy tvorby.
Výstava je rozdělena do několika tematických celků a expozice zahrnuje nejen notoricky známé plakáty, ale i pohledy či první československé známky a první československé peníze, které jsou součástí Muchovy tvorby.
Zdroj: Archiv

Výstava je rozdělena do několika tematických celků a expozice zahrnuje nejen notoricky známé plakáty, kterými autor na přelomu 19. a 20. století oslnil nejen Paříž, ale i zbytek Evropy a Spojené státy americké. „Velmi významnou součást expozice tak tvoří reklamní plakáty propagující francouzské výrobky a předměty denní potřeby," říká galerista Zdeněk Kočík.

Samostatnou kapitolou Muchovy tvorby jsou první československé známky tak i první československé peníze, které budou na výstavě k vidění. Další část výstavy tvoří také pohlednice. „Mucha vytvořil za svůj umělecký život na sto osmdesát pohlednic s různými motivy," vysvětluje Kočík a upozorňuje, že na výstavě je zastoupena jak francouzská, tak česká kolekce.

A jakou část výstavy považuje galerista osobně za nejpovedenější? „Návštěvníky jistě uchvátí kolekce Documents Decoratifs, ve které Mucha navrhoval nejenom předměty denní potřeby, jako jsou příbory, sklo, nádobí, tak i návrhy na dekory látek." Celá výstava se skládá z exponátů ze soukromých sbírek a představuje kompletní průřez tvorbou Alfonse Muchy, který je považován za vůdčí osobnost období secese.

Výstava je otevřena pro veřejnost od 18. 3. 2016. Otevřeno denně od 10:00 do 20:00.

Alfons Mucha
Známý český malíř a designér je pro svou tvorbu považován za vůdčí osobnost secese. Proslavil se jako dvorní výtvarník pařížské herečky Sarah Bernhardt a to mu otevřelo dveře k dalším zajímavým a lukrativním zakázkám. Kromě světoznámých plakátů, které umělce proslavily po celém světě, se Mucha zabýval také užitým uměním. Vedle reklamních plakátů tvořil i návrhy obalů pro předměty běžného života, ale i návrhy známek nebo bankovek. Jeho slavným dílem je také cyklus velkoformátových obrazů Slovanská epopej.

O co hrajeme?

Pět z vás získá vstupenku na výstavu Alfonse Muchy v Galerii GOAP na Staroměstském náměstí. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a mít trochu štěstí. 

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami. Pravidla soutěže najdete zde