ŠTÍTEK: Afrika

Trenér Miloslav Brožek
Poté, co se dosavadní kouč sigmáckého béčka a strůjce loňského zázraku Tomáš Janotka přesunul na lavičku prvoligového áčka, na jeho místo přišel zkušený Miloslav Brožek. Tento 49letý kouč, který si mimo jiné vyzkoušel i roli asistenta u jemenské reprezentace a nedávno pracoval jako skaut pražské Slavie, přichází na Hanou z Opavy, které v předminulé sezoně pomohl druhou nejvyšší soutěž udržet a nyní s ní dokráčel na konečné šesté místo a také do semifinále MOL Cupu.

Nový kouč béčka Sigmy: Laťka je tak vysoko, jako když už Duplantis skáče sám

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA
Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.
Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Zdravotnictví
Fiat Grande Panda
V únoru letošního roku překvapil italský Fiat pěticí konceptů, postavených kolem designu originálního Fiatu Panda z osmdesátých let. Cíl je jasný – představit postupně několik různých vozů z rodiny „Panda“ a odstartovat tak novou éru praktických rodinných vozů z Itálie. Protože co si budeme – je to právě Panda, kterou mnoho lidí vnímá jako synonymum ke značce Fiat.

Fiat Grande Panda: kompaktní SUV s retro tvary a prostorem pro celou rodinu

Autosalon
ZOO Dvorec otevřela nový pavilon, zabydlují se v něm krokodýli.
/VIDEO/ Teplo jako v Africe, palmy, stromová kapradina, banánovník, říčka s vodopádem. Na břehu odpočívá samice krokodýla nilského, její partner občas vykoukne z nedaleké tůňky, o kousek dál se ve stínu schovává jejich bratranec, krokodýl nilský jihoafrický. V bezpečí akvária se prohánějí exotické ryby. Tak to vypadá v Tropickém světě, zbrusu novém pavilonu, který o víkendu otevřela ZOO Dvorec nedaleko Borovan.
18 fotografií

Krokodýli ve Dvorci dostali nový domov, vlastní pavilon mají jako jediní v zemi

Českobudějovicko
Vystoupení kolínského Dance Clubu v Městském společenském domě.
/FOTO, VIDEO/ Velký sál Městského společenského domu v Kolíně zaplnili ve středu odpoledne tanečníci sdruženi v kolínském Dance Clubu Inferno, aby se prošli choreografiemi, které za uplynulý školní rok vznikly a spousty z nich si odnesly i ceny v různých republikových kláních. Více jak hodinový program zahájili ti úplně nejmenší ve skupině pidi s choreografií pojmenovanou Afrika.
118 fotografií

Tanečníci Dance Clubu Inferno se příbuzným předvedli na Závěrečném vystoupení

Volný čas
Tereza Švábíková byla největší osobností mistrovství republiky v Českých Budějovicích
/ROZHOVOR/ Český badminton bude mít na olympiádě v Paříži své zastoupení. Na sportovní událost roku se kvalifikovala Tereza Švábíková. Čtyřiadvacetiletá sympatická klimkovická rodačka v rozhovoru pro Deník popsala, jak složitá cesta v tomto sportu před ní byla a co musela absolvovat. „Trvá to rok a do žebříčku se počítá deset nejlepších výsledků. Zejména turnaje v Africe nebo Jižní Americe nejsou jednoduché,“ líčí Švábíková s tím, že velkou roli hrálo i zranění zad, nebo prodělaný covid. Přesto ale měla také podíl na stříbrné medaili B.O. Chance Ostrava v extralize.
12 fotografií

Ostravský badminton na olympiádě. Švábíková: Cesta? Tvrdá. Paříž si nejedu užít

Ostatní sporty
Cestovatelka Monika Benešová. Archivní foto z cesty po turistické trase na západě Spojených států.
Přešla Pacifickou hřebenovku a o svém putování vydala před pěti lety knihu. Za sebou má cestovatelské přednášky po celé republice. Navzdory Crohnově chorobě, autoimunitnímu chronickému onemocnění trávicího traktu, také pokořila nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. A nyní má za sebou další úspěch, výstup na nejvyšší horu světa.

Cestovatelka Monika Benešová z Velkých Bílovic zdolala Mount Everest

Břeclavsko
Cestovatelka Monika Benešová. Archivní foto z cesty po turistické trase na západě Spojených států.
Přešla Pacifickou hřebenovku a o svém putování vydala před pěti lety knihu. Za sebou má cestovatelské přednášky po celé republice. Navzdory Crohnově chorobě, autoimunitnímu chronickému onemocnění trávicího traktu, také pokořila nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro. A nyní má za sebou další úspěch, výstup na nejvyšší horu světa.

Rodačka z Nového Města zdolala Mount Everest, na ledopádu jí hrozila smrt

Žďársko
Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání
Je to už skoro třicet let, co je s kamarádem napadlo zajet se na kolech vykoupat do Chorvatska. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač byli netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval loni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. 
46 fotografií

Na kole do Afriky a zpět. Nadšenec zdolal za 73 dní přes sedm tisíc kilometrů

Regiony
U nás nepotřebné kolo umožní dětem v Africe cestu ke vzdělání.
Letovičtí se připojují k projektu „Kola pro Afriku“, který v České republice funguje již 12 let a dosud odeslal do tropické země přes 12 tisíc těchto dopravních prostředků. Cílem této iniciativy je sběr použitých bicyklů, které budou odeslány do Gambie, kde poslouží jako levný a často jediný dopravní prostředek, zejména pro děti dojíždějící do škol.

Ze starých kol radost v Gambii. Bicykly z Letovic zamíří do Afriky

Blanensko
Pavel Rýdl zažil cestou do Maroka a zpět mnoho zajímavého, cestu si užíval. Doma v Blatnici mu při návratu připravili na hřišti pěkné přivítání.
Je to už skoro třicet let, co je v hospodě napadlo s kamarádem zajet se vykoupat k moři do Chorvatska. Na kolech. Pořídili si bicykly, za pár dní vyrazili a cestu, ač netrénovaní cyklisté, zvládli. Pavla Rýdla z Blatnice na Plzeňsku výprava nadchla natolik, že ježdění po Evropě propadl a od té doby se vydává na kole do různých zemí. Při své dosud poslední cestě, kterou absolvoval vloni, dojel sám až do Afriky a poté šlapal zpět. A v hlavě už má plány na další cesty.
46 fotografií

Na kole do Afriky. Nadšenec z Plzeňska zdolal 7400 km za třiasedmdesát dní

Plzeňsko
Drobotina z čapího hejna.
V Horních Rakousích je obsazeno rekordních 19 čapích hnízd – loni jich bylo čtrnáct. Z toho v sedmi místech jsou letos poprvé - ve Pfarrkirchenu, Schenkenfeldenu, Mitterkirchenu, Riedau, Leonsteinu, Ulrichsbergu a Neukirchenu an der Vöckla. Jinde už “zdomácněli”.

Od sousedů: Horní Rakousy, země čápů

Českobudějovicko
Uprchlíci v bosenském Sarajevu - Ilustrační foto
Nahrazení původního obyvatelstva migranty z Afriky a Blízkého východu, řízená islamizace Evropy, plíživé nastolení nového světového řádu skrze bruselské elity. Kolem migrace a migrační politiky Evropské unie panuje více než desítku let velká spousta dezinformací i úplných nesmyslů. Pravdou ale zůstává, že pohyb na migračních trasách nejen z Afriky neustává a řada míst na mapě Evropy, třeba Itálie nebo Kanárské ostrovy, hlásí pod náporem uprchlíků migrační krizi. Jaké má Česká republika povinnosti, proč a jak s nimi zamíchalo přijetí migračního paktu, vysvětluje přehled Deníku.

Mýty a fakta o Evropské unii: Nutí nás přijímat uprchlíky?

Česko a EU
Na zahrádce si můžete vypěstovat melouny stejně, jako Ludvík Schonherr v Sobědruhách na severu Čech.
Je voňavý, šťavnatý a sladký a v létě umí skvěle osvěžit. I když se meloun tváří jako ovoce, je to zelenina. Vodní i cukrové melouny dovážené z jihu Evropy si sice můžeme koupit v obchodě, ale meloun, který si sami vypěstujete, vám bude chutnat mnohem víc. Nemusíte na to mít ani zahrádku, stačí vám květináč na balkoně. Přečtěte si, jak pěstovat melouny, kdy je vysadit a čím hnojit. Víte jak poznáte, že je meloun uvnitř zralý a je správný čas na to ho sklidit?
5 fotografií

Vypěstujte si vlastní melouny: potřebují jen dostatek vody, živin a tepla

Zahrádkaření