ŠTÍTEK: asteroid

Sonda Osiris-Rex, která má prozkoumat planetku Bennu.
Rok 2135 má být podle některých vědců pro planetu Zemi osudným. V tento rok přesně 22. září má totiž dojít ke srážce s půlkilometrovou planetkou Bennu, která může mít fatální následky. Podle serveru Washington Post však odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pracují na projektu, který by mohl tento asteroid vychýlit. Plánují zkonstruovat vesmírné plavidlo, které by mohlo vypálit na objekty blížící se k Zemi nukleární střelu.
13 fotografií

Hrozba z vesmíru? NASA pracuje na odklonu asteroidu, má zasáhnout Zemi

Magazín
Sonda Osiris-Rex, která má prozkoumat planetku Bennu.
Rok 2135 má být podle některých vědců pro planetu Zemi osudným. V tento rok přesně 22. září má totiž dojít ke srážce s půlkilometrovou planetkou Bennu, která může mít fatální následky. Podle serveru Washington Post však odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pracují na projektu, který by mohl tento asteroid vychýlit. Plánují zkonstruovat vesmírné plavidlo, které by mohlo vypálit na objekty blížící se k Zemi nukleární střelu. 
13 fotografií

Armageddon v reálu? NASA pracuje na odklonu asteroidu v roce 2135

Svět
Ilustrační foto
Střední Čechy – Pozoruhodné publikaci, která se má stát nejen zdrojem jedinečných informací o důležitosti vody v krajině i o způsobech, jak se vyrovnávat s jejím nedostatkem, ale rovněž inspirací pro ostatní regiony k rozumnému nakládání s vodou, pomohl na svět Středočeský kraj. Hejtmanství podpořilo vydání knihy nazvané Voda a krajina, již připravil autorský kolektiv kolem renomovaných odborníků Václava Cílka st., Tomáše Justa a Zdenky Sůvové. 

Od pásu asteroidů až k pohledu do WC. Kraj pomohl na svět knížce o vodě

Z okolí
Ilustrační foto.
Hongkong - Stavba školy v jihočínském městě Kan-čou se minulý týden proměnila v paleontologické naleziště. Po jednom z výbuchů při odstraňování zeminy se před dělníky objevila více než 60 milionů let stará zkamenělina dinosaura. Ukázalo se, že jde o první exemplář svého druhu. "Bylo to opravdu o vlásek," řekl paleontolog Univerzity v Edinburghu Stephen Brusatte pro web amerického National Public Radio. "Chybělo málo a proměnila by se v prach a my bychom se o existenci druhu nikdy nedozvěděli," dodal.

Čínští dělníci dynamitem odkryli zkamenělinu neznámého dinosaura

Svět
Petr Horálek se podíval i do Číny.
Brno /FOTOGALERIE/ - Portrét Úplněk nad Brnem od astrofotografa Petra Horálka obletěl celý svět po tom, co získal ocenění Astronomy picture of the day, což v překladu znamená astronomický snímek dne. Je to však už jeho sedmá fotografie, která nese tento titul. Třicetiletý fotograf z Pardubic, který vystudoval Masarykovou univerzitu a pracoval kromě jiného v Astronomickém ústavu akademie věd, se už pět let věnuje fotografování astronomických úkazů.
5 fotografií

Oblohu fotí denně. Má na ní i svůj asteroid

Brněnsko
Ilustrační fotografie
Mys Canaveral (USA) - Na vůbec první misi svého druhu vypustil ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sondu, která bude po dobu příštích sedmi let sbírat vzorky z asteroidu. Sonda Osiris-Rex, která by podle plánu měla na Zemi přinést materiál z asteroidu Bennu, může podle vědců přispět k objasnění vzniku života na naší planetě.

NASA vypustila sondu Osiris-Rex mířící k asteroidu

Svět
Zpěvák kapely Queen Freddie Mercury.
Londýn - Zpěvák kapely Queen Freddie Mercury dostal ke svým dnešním nedožitým sedmdesátinám i jeden neobvyklý dárek: byl po něm pojmenován asteroid. Oznámil to na internetu jeho dřívější spoluhráč Brian May. Vesmírné těleso o průměru 3,5 kilometru se pohybuje na dráze mezi Marsem a Jupiterem a jeho nový název už oficiálně schválila i Mezinárodní astronomická unie (IAU).

Freddie Mercury dostal k nedožitým narozeninám vlastní asteroid

Ostatní
Ilustrační fotografie.
Praha – Velmi jasný meteorit ozářil v neděli 6. března noční oblohu nad Rakouskem, Bavorskem a jihozápadem Čech. Bolid o hmotnosti 600 kilogramů a velikosti v průměru kolem 70 cm byl původem malou částí asteroidu. Díky výpočtům českých astronomů se podařila určit přesně jeho dráha, první úlomky byly nalezeny v Německu. Vyplývá to z informací Astronomického ústavu AV ČR.

Půltunový meteorit spadl v Německu, místo dopadu vypočítali Češi

Svět
Ilustrační fotografie
Mys Canaveral – Zemi s odstupem více než desetinásobku vzdálenosti mezi ní a Měsícem bezpečně minul asteroid 2013 TX68, který je pověstný svou nejistou trajektorií. Informovalo o tom Centrum pro planetky při Mezinárodní astronomické unii (IAU). Vědci do poslední chvíle neznali přesný čas největšího přiblížení a také nevěděli, do jaké blízkosti k Zemi se asteroid nakonec dostane. Nebylo totiž vyloučeno, že proletí níž než satelity na geostacionární dráze.

Zemi bezpečně minul asteroid s nejistou trajektorií

Česko
Ilustrační fotografie
Mys Canaveral - Planetka 2013 TX68, která měla při blízkém průletu v sobotu minout Zemi, potvrdila, že má velmi nejistou trajektorii. Podle upřesnění vědců se zpozdila a k Zemi se nejvíce přiblíží až v úterý. Nadále ovšem platí ujištění, že "nevypočitatelný" asteroid do naší planety nenarazí.

Blížící se asteroid nabral zpoždění, Zemi mine až v úterý

Svět
Ilustrační fotografie
Mys Canaveral – Kolem Země počátkem března proletí asteroid s velmi nejistou trajektorií. Podle amerických vědců planetu z astronomického pohledu těsně mine v menší vzdálenosti než satelity na geostacionární dráze, ale možná nakonec půjde až o několik milionů kilometrů. V každém případě prý nyní srážka nehrozí, ta však není zcela vyloučena při dalším průletu tohoto asteroidu v září 2017, ačkoli riziko střetu je jedna ku 250 milionům.

Kolem Země v březnu proletí asteroid s nejistou dráhou

Svět
Ilustrační fotografie
Paříž - Na Štědrý den proletí kolem zeměkoule asteroid o délce zhruba dvou kilometrů, a to ve vzdálenosti 28krát větší, než je Země od Měsíce. Podle astronomických měřítek jen „těsně" mine Zemi, ale ve skutečnosti pro ni nepředstavuje sebemenší ohrožení.

Na Štědrý den kolem Země proletí dvoukilometrový asteroid

Svět
Ilustrační foto
Praha - V sobotu kolem 18:00 středoevropského času proletí v blízkosti Země zhruba 400 metrů velký asteroid. Planetu Zemi mine v bezpečné vzdálenosti půl milionu kilometrů. Podmínky pro jeho amatérské pozorování však budou podle Petra Pravce z ondřejovské observatoře v Česku špatné.

Planetu Zemi mine několikasetmetrový meteorit

Česko
Ilustrační foto.
Washington - Poslední říjnový den proletí kolem Země 400 metrů velký asteroid přezdívaný „velká dýně", protože to bude v době svátku halloween. Těleso se však k naší planetě nepřiblíží na menší vzdálenost, než je 480.000 kilometrů. To je 1,3násobek vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem a podle expertů kosmické těleso nemůže Zemi ohrozit.

Zemi v bezpečné vzdálenosti mine velká planetka

Svět
Počítačová hra Astroneer.
Studio System Era, ve kterém nechybí veteráni světa vývoje her, připravuje hru Astroneer o prozkoumávání kosmu ve velkém stylu. Planety kromě prozkoumávání bude možné proměňovat, stavět na nich základny a také těžit vzácné suroviny pro zbohatnutí. Mimo obřích planet se objeví třeba průzkum asteroidů v prstencích plynných obrů. Na dobývání vesmíru ani nebudete muset být sami, v plánu jsou také bohaté možnosti pro hru více hráčů.

Astroneer nás vezme prozkoumávat a měnit cizí planety

Hry
Ilustrační foto.
Praha - Na úplné zatmění Měsíce se mohou pozorovatelé těšit v pondělí 28. září. Vzácný úkaz nastane v časných ranních hodinách před rozbřeskem a pozorovat ho mohou téměř celý. Měsíc bude podle astronomů mít netradiční načervenalé zabarvení. Fáze úplného zatmění potrvá jednu hodinu a 12 minut. Kromě zatmění nastane i takzvaný superúplňek, uvedl Astronomický ústav Akademie věd na svém webu.

Úplné zatmění Měsíce a "superúplněk" bude příští pondělí

Česko
Pět finalistů soutěže Expedice Vesmír při plnění soutěžních úkolů. Jakub Zemek třetí zprava.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Jedním z nejúspěšnějších účastníků 3. ročníku populárně naučné soutěže Expedice Vesmír se stal student uherskohradišťského gymnázia Jakub Zemek. Pětice vybraných kosmonautů z řad talentovaných českých studentů v neděli 23. srpna splnila fiktivní vesmírnou misi v budovách ELI Beamlines a HiLASE v Dolních Břežanech nedaleko Prahy, jejímž úkolem bylo zachránit planetu Zemi před střetem s asteroidem.
3 fotografie

VIDEO: Student gymnázia zachránil svět před srážkou s asteroidem

Slovácko
Ilustrační foto.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice ještě nemá konkrétní plány pro výpravy lidí po roce 2021, už ale začal pracovat na sérii misí v cislunárním prostoru (prostor mezi Zemí a dráhou Měsíce), které se uskuteční ve dvacátých letech a budou přípravou pro pozdější výpravy na Mars. Tyto plány, které mohou zahrnout účast mezinárodních i komerčních partnerů, se týkají vyzkoušení obytných modulů a dalších technických prostředků a technologií při letech kolem Měsíce. Půjde o lety, které mají trvat několik týdnů až jeden rok.

NASA se pečlivě připravuje na výpravu k Marsu

Svět
Marek Janáč ukazuje „kosmickou stravu“.
Praha – Školáci z celé republiky se chystají zachránit Zemi. Vybraní z nejlepších se stanou posádkou kosmické rakety a doletí ke čtyřkilometrovému asteroidu, aby zabránili srážce s naší planetou v roce 2045. Zachrání tak lidstvo. Tedy alespoň v Expedici vesmír, soutěži, jejíž třetí ročník netradičním způsobem popularizuje vědu dětem.
6 fotografií

Srážku s asteroidem odvrátí děti, použijí k tomu laser

Česko
Ilustrační fotografie
Washington - Loď se slunečním pohonem by chtěl předběžně za pět let vyslat k asteroidu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Projekt v hodnotě 1,25 miliardy dolarů (31,6 miliardy korun) má otestovat možnosti potřebné pro výpravy lidských posádek do hlubokého vesmíru, včetně Marsu, ale i pro ochranu Země před vesmírnými tělesy.

NASA chce do 5 let vypustit k asteroidu loď se slunečním pohonem

Svět
Planetka Ceres byla poprvé pozorována už v roce 1801, informací o ní je ale stále málo.
Washington – Americká sonda Dawn se kvapem blíží ke svému druhému cíli badatelské výpravy do pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru, k planetce Ceres. Dorazit k ní má už začátkem března a snímky, které pořídila před osmi dny, jen znásobily napjaté očekávání odborníků – k dosavadním záhadám tohoto vesmírného tělesa přibyly tajemné jiskřivě jasné body.

Nová záhada planetky Ceres. Zářivé body vědce matou

Svět
Ilustrační fotografie
Mys Canaveral (USA) - Asteroid, který v pondělí proletěl v mimořádné blízkosti kolem Země, měl s sebou souputníka. Radarové snímky, které pořídil americký Národní úřad pro letectví a vesmír, ukázaly, že planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovází malý měsíc.

Asteroid, který v pondělí proletěl kolem Země, má souputníka

Svět
Ilustrační fotografie
Washington – Obrovskou rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl dnes vpodvečer relativně těsně kolem Země velký asteroid. Nejvíce se přiblížil v 17:20 SEČ, kdy nás od něj dělilo „pouhých" 1,2 milionu kilometrů, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Nebezpečí ale nehrozilo, vesmírné těleso z dráhy propočtené astronomy nevybočilo.

V blízkosti Země proletěl velký asteroid, nebezpečí nehrozilo

Svět
Laboratoře CEITECu.
Brno – Podle českých vědců můžou za vznik života na Zemi asteroidy. Výzkum sloučil metody výpočetní chemie a laserových experimentů. „Mnozí badatelé se domnívají, že dopady cizích těles ze Země odstranily život. Náš výzkum ukazuje, že to mohlo být jinak," řekla Judit Šponerová z Biofyzikálního ústavu. Na výzkumu se podíleli vědci z pražského Ústavu fyzikální chemie, brněnského Biofyzikálního ústavu a Středoevropského institutu Ceitec. Simulovali v experimentech podmínky, které na Zemi panovaly před čtyřmi miliardami let.

Život na zemi vznikl díky asteroidům, říká nová studie brněnských vědců

Brněnsko
Ilustrační fotografie
Washington/Praha - Život na Zemi nevznikl náhodou, ani nepřišel odjinud – umožnily jej podmínky, které na planetě způsobil náraz asteroidu. Naznačuje to studie českých vědců, kteří v laboratoři simulovali událost, jež před téměř čtyřmi miliardami let předcházela pravděpodobnému vzniku prvních živých forem na Zemi. Experiment neobjasňuje vývoj života na Zemi, ale vedl k získání základních dílů stavby života, informovala agentura AP.

Vědci rekonstruovali vznik života na Zemi při dopadu asteroidu

Svět
Ze základny na jihu Japonska dnes odstartovala raketa H-2A se sondou Hajabusa-2, která má v roce 2020 dopravit na Zemi vzorky z asteroidu. Na snímku je model sondy Hajabusa-2.
Tokio – Ze základny na jihu Japonska dnes odstartovala raketa H-2A se sondou Hajabusa-2, která má v roce 2020 dopravit na Zemi vzorky z asteroidu. Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA. Start ze základny Tanegašima byl kvůli špatnému počasí dvakrát odložen.

Japonská sonda odstartovala k asteroidu, vrátí se v roce 2020

Svět
Ilustrační foto.
Tokio – Japonsko vypustí 30. listopadu sondu Hajabusa-2, jež má dopravit na Zemi vzorky z dalšího asteroidu a využít přitom „vesmírné dělo" i dvě speciální pohyblivá zařízení. Rozhodnutí o termínu startu, které dnes podle agentury ITAR-TASS učinila japonská vláda, oznámil ministr pro vědu a techniku Hakubun Šimomura.

Japonsko vyšle "vesmírné dělo" pro vzorky z asteroidu

Svět
Kráter po meteoritu, které spadl poblíž letiště metropole Managua.
Managua – Úřady ve středoamerické Nikaragui oznámily, že silný výbuch, který v noci na neděli zaznamenali obyvatelé metropole Managua, způsobil malý meteorit. Ten dopadl v zalesněné oblasti nedaleko místního letiště, nikdo nebyl zraněn. Podle vládního mluvčího Rosaria Murilla byl meteorit „relativně malý" a nejspíš pocházel z asteroidu, který se v těchto dnech pohyboval v těsné blízkosti Země.

V Nikaragui spadl meteorit, obyvatele vyděsil silný výbuch

Svět
Šedesátikilogramový meteorit Muonionalusta je k vidění na hvězdárně Kleť.
Na hvězdárnu Kleť v Blanském lese vyrazily rodiny Keilova z Austrálie a Vachtova z Prachatic, aby si
 v rámci akce Dotkněte se asteroidu prohlédly šedesátikilogramový meteorit Muonionalusta, který byl nalezen ve Švédsku. Z bažiny ho se svými spolupracovníky vyzdvihl cestovatel Jiří Šimek z Prahy.

Na Kleti se dotkněte asteroidu

Cestujeme
Šedesátikilogramový meteorit Muonionalusta je k vidění na hvězdárně Kleť.
Kleť - Na hvězdárnu Kleť v Blanském lese vyrazily rodiny Keilova z Austrálie a Vachtova z Prachatic, aby si
 v rámci akce Dotkněte se asteroidu prohlédly šedesátikilogramový meteorit Muonionalusta, který byl nalezen ve Švédsku. Z bažiny ho se svými spolupracovníky vyzdvihl cestovatel Jiří Šimek z Prahy.

Na Kleti se dotkněte asteroidu

Z okolí