ŠTÍTEK: asteroid

Znázornění astroidu Itokawa
Ze Slunce pochází skoro vše, co známe, tak proč ne i voda, že? Mezinárodní tým vědců přišel s odvážnou hypotézou o původu pozemské vody. Zveřejnil ji v nejnovějším vydání odborného magazínu Nature Astronomy. Poslední hypotéza o původu vody v pozemských oceánech se opírá o studii mikroskopických prachových částic, které nasbírala japonská vesmírná sonda Hajabusa na asteroidu Itokawa a dopravila je v roce 2010 zpět na Zemi.
5 fotografií

Překvapení z asteroidu Itokawa. Voda v oceánech pochází ze Slunce

Věda a technika
Raketa se sondou Lucy připravená ke startu.
K asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce vyrazila nedávno sonda Lucy. Na misi se ale nevydala sama. Vědci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) na sondu připevnili také tabulku, která v sobě ukrývá odkazy pro příští generace. Mimo jiné slova členů legendární kapely Beatles či báseň od poetky, která recitovala na inauguraci amerického prezidenta Bidena.
6 fotografií

Odkaz pro příští generace. Sonda Lucy do vesmíru nese i slova Beatles

Věda a technika
Umělecká představa meteoru s velkou silou, podobného, jaký mohl zničit i město Tall el Hammam
"Představte si město, na které zničehonic přiletí uprostřed noci smrt," prohlašuje fascinovaně v českém televizním filmu Tajemství ocelového města záporný hrdina profesor Janus. Starověké město Tall el-Hammam na Blízkém východě takovou zkušenost opravdu prodělalo. Jeho obyvatelé se před 3600 lety věnovali běžným věcem a neměli ani tušení, že se k nim právě blíží rychlostí 61 tisíc km/h ledová vesmírná skála.
5 fotografií

Dávné město Tall el Hammam zničil meteor. Exploze měla sílu 1000 jaderných bomb

Věda a technika
Asteroid - ilustrační foto.
Průzkum úlomků asteroidů. To je první unikátní projekt z Národního kosmického plánu, který dostal zelenou. Na misi označené zkratkou Slavia se podílí čeští vědci a firmy. „Má odhalit jaké minerály a další zdroje mohou skrývat stovky tisíc asteroidů v blízkosti Země,“ potvrdili nedávno zástupci SAB Aerospace, brněnské společnosti zaměřující se na kosmický průmysl. Firma projekt vede.
9 fotografií

Těžba na asteroidech? Napoví projekt Slavia a české družice

Věda a technika
Kapsle, která přinesla na Zemi vzorky z asteroidu Rjuga, po přistání na poušti v jižní Austrálii. Kapsle se předtím oddělila od sondy Hajabusa 2
Japonská vesmírná agentura oznámila, že její pátrací tým vybavený helikoptérou se dostal ke kapsli, která přinesla na Zemi vzorky z asteroidu Rjuga. Kapsle se předtím oddělila od sondy Hajabusa 2 a v sobotu SEČ přistála na poušti v jižní Austrálii, jak bylo plánováno. Materiál odebraný na asteroidu by mohl pomoci vysvětlit vznik života na naší planetě, napsala agentura AP.
5 fotografií

Kapsle se vzorky z asteroidu Rjuga se vrátila na Zemi. Vyzvedl ji pátrací tým

Věda a technika
Umělecké ztvárnění sondy Osiris-Rex blížící se k asteroidu Bennu
K Zemi se řítí asteroid schopný zničit vše živé, proto k němu NASA vyšle vesmírnou loď se skupinou vrtařů, aby na něm přistáli, navrtali ho a odpálili. Přistání je ovšem neobyčejně riskantní. Tak vypadala stěžejní zápletka filmového hitu z roku 1998 Armageddon. Teď chce NASA něco podobného zkusit doopravdy. Asteroid Bennu sice Zemi nijak neohrožuje, ale přesto i k němu míří loď, aby z něj odebrala vzorky hornin.
6 fotografií

Jako z filmu Armageddon. NASA vysílá sondu k asteroidu, má důležitý úkol

Věda a technika
První vesmírná loď NASA určená k vychýlení vesmírné dráhy asteroidu zamíří ke kamennému asteroidu pojmenovanému jako Dimorphos. Loď by do něj měla přímo narazit, a tím změnit jeho trajektorii
Malý kamenný asteroid, jemuž Mezinárodní astronomická unie přiřkla 23. června oficiálně jméno "Dimorphos", dostal na záda velký terč. Stal se totiž cílem plánované výpravy vesmírné lodi NASA, která má vůbec poprvé v dějinách prakticky ověřit, zda lze nárazem asteroid vychýlit z jeho dráhy. Test by mohl v budoucnosti pomoci v případě, kdy by trajektorie nějakého vesmírného tělesa kolidovala se Zemí.
5 fotografií

NASA plánuje vesmírnou lodí narazit do asteroidu a vychýlit ho

Věda a technika
Oumuamua
Před více než dvěma lety vzrušila svět. Nikdo nevěděl, o co jde. Vesmírná loď? Neznámý asteroid? Tajemné těleso ve tvaru doutníku, pojmenované jako Oumuamua, nakonec vědci označili za první zaznamenanou mezihvězdnou kometu, ale i o tom se stále diskutuje. Nyní nový výzkum poodhalil, jak asi tento záhadný objekt vznikl a proč vypadá, jak vypadá.
9 fotografií

Záhadné mezihvězdné těleso poodkrylo své tajemství. Tvar získalo násilnou cestou

Věda a technika
Vědci objevili nejstarší kráter, který vznikl dopadem asteroidu. Nachází se v Austrálii
V průběhu jejího bouřlivého vývoje dopadly na planetu Zemi desítky asteroidů, které na jejím povrchu zanechaly větší i menší stopy. Většina kráterů však v průběhu času podlehla erozi. O to zajímavější je objev, který učinili vědci na západě Austrálie. Domnívají se totiž, že právě zde se nachází nejstarší struktura obdobného typu – přibližně 2,2 miliardy let starý kráter Yarrabubba.
7 fotografií

V Austrálii našli nejstarší kráter světa. Asteroid mohl ukončit dobu ledovou

Věda a technika
Japonská sonda Hajabusa 2
Japonská sonda Hajabusa 2 po roce a půl odlétá od asteroidu Ryugu a vrací se zpět na Zemi, kam do konce roku 2020 dopraví odebrané vzorky. Aparát dnes úspěšně opustil oběžnou dráhu kolem asteroidu, který je nyní vzdálen od Země přes 252 milionů kilometrů, a do pěti dní se vymaní z jeho gravitačního vlivu. Na twitteru o tom informovala japonská kosmická agentura JAXA.
5 fotografií

Úspěšná mise. Japonská sonda Hajabusa se vrací se vzorky na Zemi

Věda a technika
Srážka s vesmírným tělesem může mít pro Zemi katastrofální následky.
Před 66 miliony let zažila Země opravdu špatný den. Obří asteroid o průměru až 81 kilometrů dopadl na pobřeží dnešního Mexika, kde vytvořil obrovský dopadový kráter široký zhruba 180 kilometrů. Vědci odhadují, že právě tato událost spustila vlnu hynutí přírodních druhů, při níž pomřelo 75 procent veškerého života na Zemi. Geologové nyní zrekonstruovali, jak soudný den probíhal.
7 fotografií

Poslední den dinosaurů. Vědcům se podařilo rekonstruovat dávný Armagedon

Věda a technika
Japonská sonda Hajabusa 2 podruhé úspěšně dosáhla povrchu asteroidu Ryugu, který je aktuálně vzdálen od Země 244 milionů kilometrů. Na snímku počítačová animace sondy.
Japonská sonda Hajabusa 2 podruhé úspěšně dosáhla povrchu asteroidu Ryugu, který je aktuálně vzdálen od Země 244 milionů kilometrů. Tentokrát bylo úkolem aparátu odebrat vzorky materiálu, který byl v dubnu vyvržen při vytváření umělého kráteru. O dnešním úspěchu mise na twitteru informovala japonská kosmická agentura JAXA. Vědci věří, že sonda dnes i při prvním sestupu v únoru získala vzorky, které později dopraví na Zemi.
4 fotografie

Další úspěch. Japonská sonda podruhé dosáhla povrchu asteroidu Ryugu

Věda a technika
Ilustrační foto
Asteroid zhruba o velikosti fotbalového hřiště se v září letošního roku přiblíží k Zemi. Upozornila na něj Evropská kosmická agentura (ESA), podle níž jde o jeden z 870 objektů, které vede v seznamu možných rizik. Toto vesmírné těleso se na něm nachází na čtvrtém místě. Vědci nicméně uklidňují, že hrozba zkázy pro planetu je v tomto případě velmi nízká. 
5 fotografií

Na Zemi se řítí asteroid. Dopadnout by mohl v září letošního roku

Věda a technika
Vizualizace asteroidu.
Co znělo dříve jako scéna ze sci-fi filmů, může být již brzy skutečností. Americká vesmírná agentura NASA totiž představila obranný program Země před srážkou s vesmírným tělesem, které by případně mohlo ohrozit život na planetě. Testovací mise Double Asteroid Redirection Test (DART), při které narazí kosmická loď do malé planetky Didymos a pokusí se změnit její dráhu, je naplánována na září 2022. NASA o tom informovala na svých stránkách. 
5 fotografií

Mise jako z Armageddonu. NASA chce otestovat ochranu Země, odkloní asteroid

Věda a technika
Asteroid - Ilustrační foto
Že některé asteroidy ve sluneční soustavě obsahují minerály s podílem vody, zjistili vědci již v minulosti. Nejnovější výzkum však napovídá, že vesmírem v okolí Země putuje daleko více takových těles, než se doposud předpokládalo. Pokud by přitom vědci dokázali vodu z asteroidů využít, mohli by z ní vyrábět palivo do satelitů i vesmírných raket. Díky tomu by se výrazně snížily náklady letů do kosmu.
8 fotografií

Asteroidů s vodou je víc, než vědci předpokládali. Mohly by pohánět satelity

Věda a technika
Vizualizace sondy Hajabusa 2
Japonská vesmírná sonda Hajabusa 2 se během pátečního rána chystá odebrat vzorky z asteroidu Ryugu, který je od Země vzdálen úctyhodných 280 milionů kilometrů. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by pomoci s vyjasněním otázky týkající se počátku sluneční soustavy a života na naší planetě. Na svém twitterovém účtu o tom informovala japonská vesmírná agentura JAXA.
5 fotografií

Sběr vzorků povolen. Japonská sonda může objasnit vznik naší soustavy a života

Věda a technika
Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.
Liberec – Když vyrostete v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna nejlepší vyhlídky. Všechno ale může změnit pozvánka na palubu mezihvězdné lodi. A velké vesmírné dobrodružství může začít… Dlouhých pět let psal pedagog Technické univerzity Václav Dvořák sci-fi knihu pro děti nazvanou Písečníci a bludný asteroid. A stejně jako jeho hlavní hrdinové Tomáš a Lucka projdou dlouhou anabází, neměl před sebou jednoduchou cestu ani samotný román.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

Liberecko
Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.
Liberecký kraj – Když vyrostete v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna nejlepší vyhlídky. Všechno ale může změnit pozvánka na palubu mezihvězdné lodi. A velké vesmírné dobrodružství může začít… Dlouhých pět let psal pedagog Technické univerzity Václav Dvořák sci-fi knihu pro děti nazvanou Písečníci a bludný asteroid. A stejně jako jeho hlavní hrdinové Tomáš a Lucka projdou dlouhou anabází, neměl před sebou jednoduchou cestu ani samotný román.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

Českolipsko
Václav Dvořák a jeho kniha Písečníci a bludný asteroid.
Liberecký kraj – Když vyrostete v sirotčinci na zaostalé planetě Písečnice, nemáte zrovna nejlepší vyhlídky. Všechno ale může změnit pozvánka na palubu mezihvězdné lodi. A velké vesmírné dobrodružství může začít… Dlouhých pět let psal pedagog Technické univerzity Václav Dvořák sci-fi knihu pro děti nazvanou Písečníci a bludný asteroid. A stejně jako jeho hlavní hrdinové Tomáš a Lucka projdou dlouhou anabází, neměl před sebou jednoduchou cestu ani samotný román.

Pedagog z Technické univerzity Václav Dvořák napsal sci-fi pro malé čtenáře

Jablonecko