ŠTÍTEK: asteroid

Ilustrace kosmické lodi NASA Lucy
Americká sonda Lucy, která je od roku 2021 na cestě k asteroidům na dráze kolem planety Jupiter, poslala na Zemi snímky malého vesmírného tělesa nazvaného Dinkinesh, jež má dokonce svou vlastní menší oběžnici. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Asteroid Dinkinesh se nachází na oběžné dráze Marsu a v nejširším místě měří jen zhruba 800 metrů.

Sonda Lucy poslala na Zemi snímky malého asteroidu. Má svůj vlastní měsíc

Vesmír
Asteroid krátce předtím, než do něj záměrně narazila vesmírná raketa NASA
Experti vyhodnocují první pokus americké NASA o přípravu obrany Země před asteroidy. Sonda DART úkol splnila, úspěch však podle vědců provází nové riziko. Jak se totiž ukázalo, cílený náraz družice do asteroidu vypustil vesmírné smetí v podobě suti a četných balvanů. Jejich případný náraz by uvolnil energii srovnatelnou s atomovou bombou svrženou na Hirošimu.
4 fotografie

Obrana proti asteroidu má háček. Zásah sondy uvolnil balvany o síle jaderné pumy

Vesmír
Planetka Ryugu
Každý člověk alespoň jednou za život přemýšlel nad tím, zda existují mimozemšťané. Vědci jsou nyní o krok blíže pochopení vzniku života a toho, zda se procesy, které k němu vedly, mohou opakovat i jinde ve vesmíru. Podle nejnovějších výsledků analýzy vzorků z asteroidu Ryugu se totiž zdá, že organické stavební kameny života pocházejí z vesmíru, nikoliv ze Země. 

Jak vznikl život na Zemi? Vědcům se zřejmě podařilo najít ve vesmíru odpověď

Vesmír
Průlet asteroidu kole Země. Ilustrační foto.
Kolem naší planety v uplynulých hodinách proletělo vesmírné těleso o velikosti menšího nákladního auta. V jistou chvíli se pohybovalo pouhých 3600 kilometrů nad zemským povrchem. Jde o jedno z největších přiblížení dráhy asteroidu v historii. Průlet může nyní lidstvu sloužit jako výstraha, že v blízkosti Země je stále velké množství ještě neobjevených asteroidů. A některé z nich mohou být i nebezpečnější.

Kolem Země proletěl asteroid velký jako náklaďák. Byl blíž než některé satelity

Vesmír
Tady Petr
V úterním historickém momentu vesmírná agentura potvrdila, že poprvé v historii se lidstvu podařilo změnit dráhu letícího asteroidu ve vesmíru, a naznačila tím, že máme k dispozici nástroj, který lidstvu poslouží, bude-li to potřebné a bude v přímém ohrožení. NASA ve spojení s mezinárodními partnery toho dosáhla minulý měsíc při testování projektu DART, plavidlo narazilo do asteroidu přezdívaném Dimorphos v rychlosti 6.1 kilometru za sekundu.

VIDEO: NASA ukázala, že umí změnit směr letu asteroidu v případě ohrožení Země

Sociální sítě
Asteroid krátce předtím, než do něj záměrně narazila vesmírná raketa NASA.
V noci na úterý lidstvo se zatajeným dechem sledovalo vesmírnou misi, která v naší historii nemá obdoby. Družice DART cíleně narazila do asteroidu Dimorfos vzdáleného 11 milionů kilometrů od planety Země. Půltunový projektil z dílny expertů z americké NASA měl za úkol vychýlit dráhu giganta, a připravit tak půdu pro budoucí planetární obranu Země v případě, že ji někdy skutečně asteroid ohrozí. Italští astronomové nyní odhalili nejnovější snímky ze sesterské družice LICIACube, která masivní srážku v hlubinách vesmíru pozorovala zpovzdálí.
4 fotografie

Detailní pohled na Armageddon. NASA ukázala nové fotky srážky lodi s asteroidem

Vesmír
 Ilustrace kosmické lodi DART přibližující se k asteroidům Dimorphos a Didymos
Jde o další přelomový okamžik v historii dobývání vesmíru. V úterý 27. září 2022, hodinu a patnáct minut po půlnoci středoevropského letního času, došlo k naplnění účelu mise NASA DART (Double Asteroid Redirection Test, tedy zkouška vychýlení dvojice asteroidů). Vesmírná loď vyslaná z naší planety vůbec poprvé v historii záměrně a měřitelně změnila pohyb jiného významného tělesa v naší Sluneční soustavě. Jinými slovy, šlo o první úmyslný náraz do asteroidu.
9 fotografií

Vesmírná loď NASA se srazila s asteroidem. A to vše v přímém přenosu

Vesmír
Ilustrace sondy DART před dopadem na binární systém Didymos/Dimorphos.
NASA chystá cosi jako vesmírný kulečník - vlastně spíš cvrnkanou - a Češi budou u toho. Realitou se má stát vědecké dobrodružství, jaké dosud znali spíš jen příznivci sci-fi příběhů. Na pondělí 26. září se chystá test reálné schopnosti lidstva posunout vesmírným tělesem - což má být příprava na odvrácení případně hrozícího střetu většího útvaru z kosmu se Zemí, pokud někdy v budoucnu bude naši planetu ohrožovat.

Vesmírný kulečník: Lidé zkusí posunout měsíček, dohlídnou na to čeští vědci

Z okolí
Asteroid, jehož dopad zabil dinosaury, mohl mít podle vědců více fragmentů. Kráter po dalším z nich možná nyní objevili na dně Atlantského oceánu. Ilustrační foto
Přestože se nachází na naší vlastní planetě, je mnohem méně známé a prozkoumané než povrch Marsu. Dno Atlantského oceánu překvapuje lidstvo už řadu let a nyní odhalilo další tajemství. Tým vědců totiž při posledním průzkumu mořského dna a usazenin pod ním objevil něco, co vypadá jako obří kráter po dopadu asteroidu. Objev může potenciálně proměnit náš pohled na zánik dinosaurů.
5 fotografií

Vědci našli na dně Atlantského oceánu obří kráter. Je důležitější, než se zdá

Objevy
Asteroid letící kolem Země. Ilustrační foto.
Malý asteroid, přibližně o velikosti autobusu, se dnes (ve čtvrtek 7. července) extrémně přiblíží k Zemi, a to zhruba ve vzdálenosti pouhých 90 tisíc kilometrů, což je asi 23 procent průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Podobné události sice nejsou nikterak neobvyklé, na celém objevu je však nejvíc překvapivé to, že ještě před několika dny vůbec nikdo netušil, že se těleso k planetě blíží.

Malý asteroid dnes proletí blízko Země. Vědci ho objevili na poslední chvíli

Vesmír
Vizualizace sondy DART (NASA) na níž spolupracuje tým Petra Pravce z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Za detailním poznáním menších vesmírných těles, která se objevují v blízkosti Země, se lze v úterý 28. června vypravit na hvězdárnu v Ondřejově na Praze-východ. Observatoř od 18 hodin pořádá Asteroid Day – nikoli pozorování, ale debatu s odborníky v knihovně hvězdárny. Přesné téma? Blízkozemní asteroidy – nebezpečí i příležitost. Akce je zdarma.

Vědci představí výzkum asteroidů, ale i své vlastní životy

Z okolí
Pradávné asteroidy odhalují počátky sluneční soustavy, ilustrační foto
Představte si dopravní špičku, v níž vozidla všech možných tvarů i velikostí uhánějí obrovskou rychlostí, ale naprosto chaoticky bez dodržování sebemenších pravidel. Srážka střídá srážku, aniž by to provoz jakkoli zpomalilo. Asi tak vypadala na svém počátku sluneční soustava, kde do sebe opakovaně narážely vesmírné skály, balvany i planetesimály. Časovou osu tohoto zmatku nyní prozkoumala nová studie.

Pradávné asteroidy vydaly tajemství o rané sluneční soustavě: Byla plná chaosu

Vesmír
Vymírání dinosaurů. Ilustrace.
Masivní dopad asteroidu před 66 miliony let způsobil katastrofu, která zcela vyhladila tehdejší obyvatele planety. Nedávný objev amerických vědců možná změní pohled na tuto významnou událost. Na nalezišti ve Spojených státech totiž vůbec poprvé objevili výjimečně zachovalou končetinu dinosaura, který zřejmě zemřel přímo v okamžiku dopadu planetky. A spolu s ní možná i pozůstatky asteroidu samotného.

Vědce překvapila končetina dinosaura. Tvor zřejmě zemřel při dopadu asteroidu

Objevy
Planetka Ryugu.
V roce 2014 vypustila japonská vesmírná agentura JAXA sondu Hajabusa 2 s cílem detailně prozkoumat asteroid Ryugu. K vesmírnému tělesu dorazila v červnu 2018 a více než rok jej studovala z oběžné dráhy. Dokonce vyslala na povrch asteroidu čtyři rovery pro získání vzorků. Ty pak v prosinci roku 2020 přivezla zpátky na zemi. Vědci nyní odhalili, že Ryugu možná není asteroid, nýbrž pozůstatek komety.
4 fotografie

Vědci zřejmě rozluštili záhadu asteroidu Ryugu. Není tím, čím se myslelo

Vesmír
Bolid, ilustrační obrázek
V pátek 11. března 2022 kolem půl desáté večer koordinovaného světového času (UTC), vstoupil do zemské atmosféry malý asteroid. To samozřejmě není nic neobvyklého, protože vesmírné kameny vstupují do zemské atmosféry neustále. To, co však dělá tento asteroid tak výjimečným, je fakt, že ho astronom zahlédl ještě předtím, než se setkal s hranicí atmosféry.

Zemi zasáhl asteroid. Vědci si ho všimli jen dvě hodiny před dopadem

Věda a technika
Kráter Hiawatha v Grónsku. Prohlubeň je zhruba uprostřed snímku, jde o kruh bleděhnědé barvy. Snímek je simulací, ve skutečnosti je kráter překrytý vrstvou ledu.
Vědci odhalili další tajemství záhadného kráteru Hiawatha, který se nachází v Grónsku. Už dříve věděli, že prohlubeň skrytá pod vrstvou ledu patří mezi největší dopadové krátery na planetě a vznikla zřejmě po nárazu asteroidu. Nyní k tomu navíc odhadli, jak starý může kráter být. Podle všeho vznikl mnohem dříve, než se dosud myslelo.
5 fotografií

Vědce dál udivuje kráter v Grónsku. Je o desítky milionů let starší, než mysleli

Věda a technika
Počítačová animace dopadu asteroidu. Podle odborníků takový scénář nehrozí
Šestého ledna letošního roku se astronomové z observatoře Mount Lemmon v Arizoně ohlásili s hrozivým zjištěním: objevili asteroid o průměru 70 metrů, který působil tak, že může při svém dalším průletu potenciálně zasáhnout Zemi - a k tomuto průletu mělo dojít již 4. července 2023. Sedm po sobě jdoucích nocí se zdálo, že nebezpečí opravdu hrozí. Nakonec ale vědci oznámili, že objekt naši planetu mine.
9 fotografií

Hrozilo, že v roce 2023 narazí do Země. Obávaný asteroid nakonec planetu mine

Věda a technika