ŠTÍTEK: Jerevan

Z návštěvy prastaré čtvrti Kond v arménském Jerevanu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Přijměte pozvání do Jerevanu, hlavního města Arménie, nazývaného „Paříž Kavkazu“. Nebude to však procházka moderním velkoměstem se širokými bulváry, okružními třídami a impozantními vládními budovami, ale místem, kterému se běžní turisté vyhnou obloukem. Ne tak Havlíčkovi z Čáslavi, na které takovéto lokality naopak působí jako magnet.
95 fotografií

Z Čáslavi do prastaré čtvrti Kond v Jerevanu. Turisté se místu vyhnou obloukem

Čtenář reportér
Boje o Náhorní Karabach. Ilustrační snímek
Ázerbájdžán za jediný den splnil zadání své operace v Náhorním Karabachu a obnovil tam svou svrchovanost, prohlásil ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev podle tiskových agentur. V projevu k národu také uvedl, že ázerbájdžánská vojska zničila většinu sil a výzbroje arménských separatistů, kteří horskou enklávu po desítky let ovládali. Arménské jednotky již skládají zbraně, dodal Alijev.
5 fotografií

Cíl splněn. Obnovili jsme svou svrchovanost nad Karabachem, tvrdí Ázerbájdžán

Svět
Arménští policisté hlídají vchod do vládní budovy během střetů s demonstranty v centru Jerevanu. Protestující vyzývajícími arménského premiéra k rezignaci
Úřady Náhorního Karabachu oznámily, že přistoupily na ruský návrh příměří, které má ukončit boje s Ázerbájdžánem. Ten v úterý zahájil v regionu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu, přičemž podle místních úřadů zemřely desítky lidí a stovky jich byly zraněny. Baku dohodu, která hovoří také o odzbrojení karabašské armády, následně potvrdilo. Boje měly utichnout ve 13:00 místního času (11:00 SELČ), informovala média. Ve čtvrtek mají zástupci obou stran jednat o budoucnosti Náhorního Karabachu a etnických Arménů, kteří tam žijí.
5 fotografií

Náhorní Karabach přistoupil na návrh příměří. Souhlasil i se svým odzbrojením

Svět
Trosky sestřeleného letadla USAF C-130
Dnes je tento incident skoro zapomenutý, ale ve své době představoval prakticky nejmedializovanější konfrontaci mezi sovětskými a americkými vojenskými posádkami během studené války. 2. září před 65 lety zaútočily čtyři sovětské stíhačky MiG-17 na neozbrojený americký průzkumný letoun, který vletěl do sovětského arménského vzdušného prostoru. Jeho následné sestřelení si vyžádalo 17 lidských životů.
4 fotografie

Čtyři migy proti lockheedu. Zapomenutý incident studené války vyvolal skandál

Svět
Na snímku z YouTube, který zveřejnilo arménské ministerstvo obrany, jsou vidět vojáci Ázerbájdžánu, jak překračují hranici s Arménií 13. září 2022
Arménie a Ázerbájdžán se v noci na čtvrtek dohodly na příměří, které má ukončit dvoudenní boje. Informoval o tom tajemník arménské rady bezpečnosti Armen Grigorjan. Klid zbraní měl začít platit ve středu ve 20:00 místního času (18:00 SELČ), podle Jerevanu je zatím dodržován. Ministerstvo obrany v Baku dnes oznámilo, že při střetech zemřelo 71 ázerbájdžánských vojáků, Jerevan hlásí přes sto padlých.

Arménie a Ázerbájdžán se dohodly na příměří. Zatím se dodržuje

Svět
Poprvé vystavuje Ašot Arakeljan své obrazy v Dolním Němčí
Bezmála sedm desítek návštěvníků dorazilo v neděli 13. března po poledni do knihovny v Dolním Němčí na vernisáž výstavy malíře Ašota Arakeljana, původem z Arménie, který už tři desítky let žije a tvoří v Horním Němčí. Až do pátku 18. března tam je k vidění jeho 25 obrazů převážně ze současnosti, menší část z toho tvoří průřez jeho starší tvorbou.
27 fotografií

Ašot Arakeljan poprvé vystavuje v Dolním Němčí

Slovácko
Ukrajinský velvyslanec v Arménii, Denys Avtonomov.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ V hlavním městě Arménie, v Jerevanu, přišly vyjádřit podporu Ukrajincům stovky lidí. V této malé zakavkazské zemi, která je tradičním vazalem Ruska, většina lidí sleduje ruská média. Místní však mají v živé paměti konflikt o Náhorní Karabach, který se rozhořel znovu před dvěma lety a válku povětšinou odmítají. O postoji a situaci v bývalé sovětské republice hovořil Deník přímo v arménské metropoli s ukrajinským velvyslancem v Arménii, Denysem Avtonomovem.
4 fotografie

Ukrajinský velvyslanec v Arménii Denys Avtonomov: Vážíme si české podpory

Z okolí
Ukrajinský velvyslanec v Arménii, Denys Avtonomov.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE/ V hlavním městě Arménie, v Jerevanu, přišly vyjádřit podporu Ukrajincům stovky lidí. V této malé zakavkazské zemi, která je tradičním vazalem Ruska, většina lidí sleduje ruská média. Místní však mají v živé paměti konflikt o Náhorní Karabach, který se rozhořel znovu před dvěma lety a válku povětšinou odmítají. O postoji a situaci v bývalé sovětské republice hovořil Deník přímo v arménské metropoli s ukrajinským velvyslancem v Arménii, Denisem Avtonomovem.
4 fotografie

Ukrajinský velvyslanec v Arménii Denys Avtonomov: Vážíme si české podpory

Státy mimo EU
Joel Kayamba z Viktorie Plzeň přeloboval brankáře Brestu Stěpanova a po tomto nádherném fotbalovém okamžiku doletěl míč do sítě běloruského klubu.  
Svoji šanci vyřešil excelentně. Záložník Viktorie Plzeň Joel Kayamba se ve 12. minutě čtvrteční odvety 2. předkola Konferenční ligy s Dynamem Brest v Jerevanu řítil sám na brankáře Stěpanova. Běloruský gólman Kayambovi zmenšil střelecký úhel, ale konžský fotbalista brankáře přeloboval a balon doletěl do sítě Brestu.

Kayamba slavil s kustodem. Je můj takový šamánek, řekl záložník Viktorie

Fotbal
Plzeňská Viktoria vyhrála nad běloruským Dynamem Brest 2:1
Opět 2:1. Plzeňská Viktoria vyhrála nad běloruským Dynamem Brest 2:1 i v odvetě 2. předkola Konferenční ligy. Po stejném výsledku z prvního zápasu hraném minulý týden v Plzni zpečetila postup do dalšího předkola soutěže čtvrtečním vítězstvím na neutrálním hřišti v arménském Jerevanu.
13 fotografií

Viktoria veze z odvety s Brestem výhru a postup

Fotbal
Muž si ve městě Stěpanakert v Ázerbájdžánu prohlíží svůj automobil zničený ostřelováním
Arménie a Ázerbájdžán se již vzájemně obvinily z "hrubého porušování" nového příměří v bojích o Náhorní Karabach, které mělo začít platit od dnešního rána. Tento humanitární klid zbraní v Karabachu domluvili v pátek a v sobotu zástupci Arménie, Ázerbájdžánu a Spojených států ve Washingtonu. Ázerbájdžánský prezident v projevu k národu opět podmínil ukončení konfliktu stažením arménských sil ze sporné enklávy.
5 fotografií

Příměří nemělo dlouhého trvání. Baku a Jerevan se obvinily z jeho porušování

Svět
Gevorg Avetisjan (vpravo) se synem Nshanem.
S arménským zakladatelem a majitelem frýdecko-místecké společnosti Marlenka international, vyrábějící medové dorty dle staré rodinné receptury, se známe již řadu let. Naše pracovní setkání byla vždy plná pohody, Gevorg Avetisjan nadšeně vyprávěl o tom, jak se firmě daří, o připravovaných investicích, povídali jsme si o historii – nikdy neopomněl poznamenat, že jeho vlast je kolébkou křesťanství – o umění. V těchto dnech je pro rodáka z Jerevanu Marlenka až na druhém místě  
34 fotografií

Gevorg Avetisjan, šéf Marlenky: Arménský národ má opravdu velké srdce

Podnikání
Ašot Arakeljan v Atriu v Uherském Hradišti.
ROZHOVOR/ Válečná vřava už druhý týden otřásá Náhorním Karabachem, hrdou enklávou na úpatí Kavkazu s většinovým arménským obyvatelstvem, jež se po krvavém konfliktu před čtvrt stoletím odtrhla od Ázerbajdžánu. Čtenářům Deníku pomůže v rozhovoru vysvětlit příčiny a podobu tamních válečných hrůz Ašot Arakeljan, historik, malíř a výtvarník, jehož znám už patnáct roků jako člověka vybaveného dobrými znalostmi světových dějin. 

Arménský historik ze Slovácka: Spojení Ázerbajdžán-Turecko by ohrozilo i Evropu

Slovácko