Amazonský kmen Kayapó vede nekonečný boj. V minulosti odrazil rančery i zlatokopy, teď jeho vůdci musejí znovu bojovat, jinak riskují, že kmen přijde o svůj způsob života. O tom vypráví reportáž Chipa Browna a fotografa Martina Schoellera v lednovém čísle.
8 fotografií
ČlánkyV romské rodině se o Vánocích (o Karačoňa) udržuje nebo dříve udržovala řada starých obecně rozšířených lidových zvyků, které se v minulosti pojily s křesťanskými představami. Mnohé z nich Romové převzali od majoritní společnosti, z které se postupem času vytratily.
ČlánkyProjekt císaře Josefa II., týkající se usazování Romů na pozemcích zrušených klášterů, položil od konce 18. století na Moravě základy pro trvalá romská usídlení. U celé řady vesnic později postupně vznikaly velké romské osady, lidově nazývané „cikánské tábory“.
SPECIÁL: Romové – známí i neznámíStará kultura v čínském Altaji podle Marka Jenkinse napovídá, jak vzniklo lyžování. S fotografem Jonas Bendiksen se vypravili do odlehlé končiny za lovci, kteří na lyžích štvou jeleny wapiti. Jejich zážitek přibližuje reportáž v prosincovém čísle. Zde nabízíme krátkou ukázku.
8 fotografií
ČlánkyEvropská unie sahá dál, než si mnozí lidé myslí. Po vzoru vznešených královen se i Evropa zdobí náhrdelníkem tvořeným krásnými tropickými ostrovy. Jedním z těchto drahokamů je i francouzské souostroví Guadeloupe v Karibiku.
ČlánkyFerda Mravenec a mandelinka bramborová. Dva protichůdné postoje k hmyzu, který buď idealizujeme a „milujeme k sežrání“, nebo nenávidíme „do morku kosti“. Rozhodně však netvoří běžnou součást našeho jídelníčku…
ČlánkyZhruba od 14. století směřovali Romové z Byzantské říše dále na sever do dalších částí Evropy. Přicházeli ve skupinách čítajících od několika desítek mužů, žen a dětí až po skupiny stočlenné pod vedením jednotlivých vůdců, kteří byli v dobových pramenech titulováni jako králové, hrabata či vévodové.
SPECIÁL: Romové – známí i neznámíVyhrajte balíček tyčinek ORION a vychutnejte si kousek svého ráje i tyčinkou Margot a stylovou letní piknikovou taškou.
SoutěžeKorupce, sledování lidí, kmotři, hlasování o nedůvěře vlády … To je jen stručný výčet slov, která v poslední době hýbou naší společností, a jsou zároveň příznačná pro „společnost nedůvěry“.
ČlánkyRecepty na štěstí zažívají podobný mediální boom jako gastronomie. Na seznamu známých ingrediencí by však neměla chybět i zvídavost, otevřenost změně a nejistota.
ČlánkyArcheologové objevili na pět tisíc maleb v 11 jeskyních a stržích pohoří Sierra de San Carlos poblíž Tamaulipas Burgos. Obrazy s motivy antropomorfními, zoomorfními, astronomickými a abstraktními vytvořily podle vědců tři skupiny lovců sběračů, jejichž historie sahá až do předkolumbovské éry..
ČlánkyJedna z největších mayských pyramid v Belize, součást komplexu Nohmul starého 2300 let, byla nenávratně zničena buldozery. Materiál pyramidy posloužil jako drť do základů budovaného silničního projektu i přesto, že zdejší zákony mayské památky chrání.
ČlánkySvým způsobem důkaz pro pravdivost biblického příběhu o Babylónské věži přinesla nová lingvistická studie, která odhalila společné kořeny jazyků v Eurasii. Před 15 000 lety si prý lidé nejspíš poměrně dobře rozuměli napříč oběma kontinenty.
ČlánkySkotsko je inspirující země. Místní krajina, historie i kultura udělaly na stříbrném plátně pořádnou kostkovanou stopu. Snad každý viděl historickou „krvárnu“ Statečné srdce, zná kultovní Trainspotting nebo v mládí ocenil myšlenku nesmrtelného Highlandera.
7 fotografií
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czHřiště byla skryta pod nánosem půdy a odhalily je letecké snímky a scannery. Co nám tato místa odhalí o lidech, kteří tam hráli míčové hry před 1 000 lety?
ČlánkyVětšina lidí nejen u nás stále nahlíží na Romy pohledem zevšeobecňujících předsudků a představ, které nemají s realitou často vůbec nic společného. A přitom je toto etnikum nedílnou součástí evropských dějin a kultury již nejméně sedm století. I v tomto případě platí, že pochopit minulost nám může pomoci pochopit také současnost.
7 fotografií
SPECIÁL: Romové – známí i neznámíPodívejte se s antropologem Michalem Josephym do nočních ulic kambodžského Pnom Penhu a vyslechněte příběhy žen, které pracují jako profesionální přítelkyně.
9 fotografií
ČlánkyPastviny plné koz a ovcí, ženy v příbytcích stloukají máslo, dojí kozy a tkají koberce, muži pečlivě dohlížejí na zvířata. Tak vypadal život jednoho z posledních tradičních tibetských kmenů, nomádů.
SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.czSociální sitě na vás prozradí skoro všechno. Mnohdy nic ani neskrýváme, a tak se lidé na druhé straně světa o nás mohou dozvědět, kde a s kým jsme byli na dovolené nebo kde a jak dlouho pracujeme. Sociální sítě však prozrazují i to, co si sami neuvědomujeme.
ČlánkyPřed několika dny francouzská a malijská vojska znovu dobyla starobylé město Timbuktu. Islamisté před odchodem spálili knihovny s rukopisy až z 13. století.
6 fotografií
ČlánkyPředkolumbovská Amerika byla útočištěm mnoha národů. Mnohé z nich dosud nejsou nijak prozkoumané. Na své okamžiky slávy se může těšit národ Tairona, který vybudovat v době svého panování stovky sídelních komplexů.
ČlánkyOd doby, kdy se zhruba před 60 000 let vydal lidský druh z Afriky, formovala jeho kulturu touha překračovat hranice známého, objevovat nové země a nové příležitosti. A tento impulz je stále velmi silný.
ČlánkyV průběhu roku jsme v jednotlivých dílech speciálu poznali jak mayskou kulturu a její skutečný názor na konec světa, tak vlastní vývoj „fenoménu 2012“ a hlavní postavy, které jej zformovaly. Nyní, když již magické datum stojí za dveřmi, zbývá zodpovědět poslední otázku: proč se lidstvo opět takto entuziasticky položilo do očekávání události.
ČlánkyDelta západně od řeky Mississippi byla kdysi místem, kde pachtýři sice žili v segregaci a chudobě, nicméně vytvořili dynamickou komunitu.
28 fotografií
ČlánkyO tom, co ženy skrývají pod čádorem a zda lze přežít „zlomené srdce“, si povídáme se Zuzanou Boehmovou, která pomáhá prosadit projekty veřejného zdraví v nejrůznějších světových kulturách.
ČlánkyTým australských výzkumníků v pondělí oznámil, že možná našel účinný způsob, jak zabíjet hvězdici trnitou, která ničí korálové útesy napříč Tichým a Indickým oceánem.
ČlánkyJak byly pro naše pravěké předky důležité nástroje? Co pro ně znamenaly? A když předměty dosloužily, pokoušili se je ještě nějak zachránit, nebo je využít jinak? Anebo je prostě odhodili a šli hledat další?
ČlánkyV minulém, sedmém díle jsme zkoumali, proč jsou Mayové často idealizováni. V osmém díle seriálu se budeme zabývat José Argüellesem, známým také pod jménem Valum Votan, který se do velké míry zasloužil o současnou podobu celé věci a propojil očekávání transformace s mayským kalendářem – nebo alespoň s tím, co sám za mayský kalendář považoval.
SPECIÁL: Osobnost týdneNenáviděně pondělky jsou ve skutečnosti mýtus. Alespoň v Americe. Ale na druhou stranu ten samý výzkum potvrdil, že jsou lidé šťastnější, čím víc se blíží víkend.
ČlánkyKaždý, kdo ví něco o dějinách (anebo viděl film Zacka Snydera 300), tuší, že nebýt řeckých vojáků, byla by dnes Evropa nejspíš pod vládou Peršanů a jejich potomků. Už méně se však ví, jak moc byla drsná sparťanská vojenská kultura založená na homosexuálních vztazích.
ČlánkyUž jste někdy studovali svůj obličej v zrcadle a přemýšleli, která polovina vašeho obličeje je krásnější? Konec otázek, definitivní odpověď přinesli psychologové.
ČlánkyV minulém, šestém díle seriálu jsme se začali zabývat tím, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V tomto díle se podíváme na vztah Mayů k psychedelickým drogám.
SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012Poslední dobou stoupá v souvislosti s předpověďmi o konci světa v roce 2012 zájem o staré mezoamerické kalendáře, zvláště o mayský a aztécký. Jaký byl mezi nimi vlastně rozdíl?
ČlánkyPohádky – řekl by člověk, když čte staré eposy. Statistici se teď ale na prastaré příběhy podívali okem moderní vědy a zjistili, že mezilidské vztahy v nich fungují mnohem reálněji než v moderní literatuře.