ŠTÍTEK: Republikánská strana

Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu podepsal zákon uvolňující dodatečných 61 miliard dolarů (přes 1,4 bilionu Kč) na vojenskou a ekonomickou podporu Ukrajiny a zemí v regionu. Dokument zároveň uzákonil další výdaje ve výši přes 30 miliard dolarů na podporu Izraele, asijských partnerů či na humanitární pomoc ve světě a potvrdil přijetí opatření, které by teoreticky mohlo příští rok vést k zákazu sociální sítě TikTok ve Spojených státech.
14 fotografií

Biden podepsal dodatečnou podporu Kyjeva. USA obnovují vojenskou pomoc

Svět
Republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy a demokratický prezident Joe Biden
Republikán Kevin McCarthy přišel o funkci předsedy americké Sněmovny reprezentantů, když návrh na jeho odvolání vedle hrstky stranických rebelů podpořili všichni hlasující kongresmani Demokratické strany. McCarthy byl teprve třetím šéfem zákonodárné komory, který byl v jejích 234 let dlouhých dějinách vystaven pokusu o odvolání, a jako první z této bitvy odchází poražený, napsal list The New York Times.

Puč v Kongresu. Republikáni odvolali McCarthyho z funkce šéfa americké sněmovny

Svět
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden definitivně potvrdil, že se bude v roce 2024 ucházet o znovuzvolení. Po týdnech spekulací zahájil předvolební kampaň zveřejněním klipu, v němž hovoří o „extremismu“ Republikánské strany pod vedením exprezidenta Donalda Trumpa a o potřebě postavit se za demokracii a základní svobody. Zároveň vyzývá Američany, aby mu pomohli dokončit práci zahájenou v současném volebním období.
5 fotografií

Biden spustil kampaň za znovuzvolení. Dejte mi možnost dokončit práci, žádá

Svět
Evakuace žáků křesťanské školy v americkém městě Nashville, kde 27. března 2023 došlo ke střelbě
Mladá žena ozbrojená dvěma poloautomatickými puškami zabila tři děti a tři dospělé v křesťanské škole v americkém městě Nashville, načež ji zastřelili zasahující strážníci, oznámila místní policie. Možný motiv útoku není známý, podle vyšetřovatelů však podezřelá byla bývalou žákyní dané školy. Bílý dům v reakci na krveprolití znovu vyzval republikánské zákonodárce, aby podpořili zákaz prodeje „útočných zbraní“.
11 fotografií

Střelba na škole v Nashvillu: Mladá žena zabila šest lidí, z toho tři děti

Svět
Bývalý americký prezident Donald Trump
Kandidát na amerického prezidenta a miliardář Donald Trump čelí kritice od zástupců Republikánské i Demokratické strany kvůli svým výzvám ke zrušení částí americké ústavy. Trump v pátek znovu připomněl své nepravdivé tvrzení o vítězství v prezidentských volbách v roce 2020 a uvedl, že „podvod takového rozsahu je základem pro zrušení zákonů i pravidel“, a to i těch ústavních, napsala v neděli agentura AP.
12 fotografií

Trump vyzval ke zrušení části ústavy. Sklízí kritiku od republikánů i demokratů

Svět
Pohled na budovu Kapitolu ve Washingtonu na snímku z 3. listopadu 2020.  Vlevo část, v níž sídlí Sněmovna reprezentantů
Americká Republikánská strana dnes získala většinu ve Sněmovně reprezentantů, vyplývá z projekcí televize CNN a dalších médií. Republikánské vítězství v dolní komoře přináší změnu rozložení moci ve Washingtonu, kde měli dva roky demokraté kontrolu nad oběma komorami Kongresu. Současná šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes bude se svými spolupracovníky mluvit o plánech do budoucna.

Volby v USA: Republikáni získali většinu ve Sněmovně reprezentantů

Svět
Republikánský guvernér Ron DeSantis na Floridě obhájil ve volbách mandát, 8. listopadu 2022
Ve Spojených státech po úterních volbách stále není jasné, která strana získala většinu v Senátu a ve Sněmovně reprezentantů, tedy dvou komorách amerického Kongresu. Předvolební průzkumy předpovídaly velký úspěch Republikánské strany. Podle amerických médií je ale už teď zřejmé, že se „rudá vlna“ nekonala. Zatím je situace spíš vyrovnaná a je možné, že si demokraté nakonec vedli lépe, než se předpokládalo.
16 fotografií

Rudá vlna se nekonala. Volby do amerického Kongresu stále nemají jasného vítěze

Svět
Policie stojí před vchodem do sídla Mar-a-Lago bývalého prezidenta Donalda Trumpa v Palm Beach na Floridě 9. srpna 2022
Agenti amerického federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) prohledali rezidenci někdejšího amerického prezidenta Donalda Trumpa na Floridě, odkud odnesli několik krabic. Trump vzápětí akci označil za „obležení“ a politický útok. Zdroje blízké vyšetřování i Trumpovi uvedly, že věc se týká údajného špatného zacházení s dokumenty Bílého domu včetně utajovaných materiálů.
12 fotografií

Trumpovu rezidenci prohledala FBI. Vloupali se i do trezoru, tvrdí exprezident

Svět
Bývalý americký prezident Donald Trump
Někdejší americký prezident Donald Trump loni 6. ledna celé hodiny sledoval v přímém přenosu útok na sídlo Kongresu, nekontaktoval špičky bezpečnostních složek a ignoroval prosby svých dětí a blízkých poradců, aby vyzval své příznivce k zastavení násilí. Takový obrázek o jednání končící hlavy státu vytvářejí svědectví prezentovaná v noci na pátek při dalším slyšení vyšetřovacího výboru Sněmovny reprezentantů. Bývalá pracovnice Bílého domu vyjádřila názor, že Trump „dal zelenou“ účastníkům nepokojů.
24 fotografií

Nová svědectví: Trump nedbal proseb, aby vyzval k ukončení násilí u Kapitolu

Svět
Ozbrojené složky před základní školou v texaském městečku Uvalde, kde bylo při střelbě zabito několik dětí.
Nejméně 19 dětí a dva dospělé zabil v úterý střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní škole v texaském městečku Uvalde, které se stalo dějištěm další z dlouhé řady hromadných vražd na veřejných místech ve Spojených státech. Informovala o tom místní policie, která předtím útočníka zabila. Motiv činu, který je v tuto chvíli druhou nejhorší střelbou na základní či střední škole v dějinách USA, není jasný. Americký prezident Joe Biden v emotivním projevu apeloval na regulaci zbraní a tázal se, proč jsou Američané ochotni tyto "masakry" tolerovat.
7 fotografií

Tragédie v Texasu. Střelec na základní škole zabil nejméně 19 dětí

Svět
Helikoptéra společnosti Blackwater pomáhá zajistit americkým vojákům místo výbuchu v Bagdádu v roce 2004.
S angažmá amerických vojsk v Iráku od roku 2003 se pojila i řada kontroverzí. Za mnohými z nich stály soukromé vojenské a bezpečnostní společnosti, které do země přišly společně s armádou a se kterými USA spolupracovaly. Zřejmě nejdiskutovanější incident se odehrál 16. září před čtrnácti lety. Kontraktoři z tehdejší společnosti Blackwater Security Consulting postříleli sedmnáct Iráčanů.
5 fotografií

Krvavá neděle v Bagdádu: Bodyguardi najednou začali pálit do davu, šlo o masakr

Svět
Americký prezident Donald Trump
Dosluhující americký prezident Donald Trump a část společnosti dokázali, že jsou ochotni jít až na hranici občanské války. K středečnímu násilnému vpádu Trumpových příznivců do budovy Kapitolu, kvůli kterému byla společná schůze obou kongresových komor přerušena, to na dotaz ČTK uvedl analytik Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky. Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze byl útok na Kongres minimálně nepřímo, ne-li přímo podnícen Trumpovou rétorikou.
24 fotografií

Násilí v Kongresu bylo podníceno samotným Trumpem, shodují se odborníci

Svět
Americký prezident Donald Trump.
Jedenáct amerických republikánských senátorů nebo těch, kteří byli do Senátu nově zvoleni v listopadu, se pokusí zvrátit výsledek prezidentských voleb. V čele skupiny je texaský senátor Ted Cruz. Svůj krok plánují na středu, kdy má Kongres formálně sečíst hlasy volitelů a vyhlásit vítěze voleb. Tento akt se považuje za formalitu a pokus republikánských senátorů prakticky nemá šanci na úspěch, uvedla agentura Reuters.
6 fotografií

Stranická třenice. Výsledek prezidentských voleb v USA chce zvrátit 11 senátorů

Svět
Následky hurikánu Laura v Louisianě
Lidé v americkém státě Louisiana začali s úklidem v oblastech, které tento týden zasáhl hurikán Laura. Místní úřady je ale varovaly, aby počítali s tím, že v současném horkém a dusném počasí budou týdny bez dodávek vody a elektrického proudu. Do Louisiany dnes dorazil americký prezident Donald Trump, který se chystá navštívit i místa zasažená hurikánem v sousedním Texasu, informovala agentura AP.
7 fotografií

Týdny bez dodávek vody a proudu. Hurikán Laura zpustošil americkou Louisianu

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump dnes přijal republikánskou nominaci do boje o Bílý dům. O druhý mandát se v listopadu utká s demokratickým vyzyvatelem Joem Bidenem, kterého ve svém projevu ostře kritizoval. Vítězství demokratů by podle něj prohloubilo rasové nepokoje v zemi a zhoršilo vývoj epidemie covidu-19. S Bidenem by podle šéfa Bílého domu do USA přišel chaos, nejistota a násilí v ulicích.
12 fotografií

Trump oficiálně přijal nominaci na prezidenta. V boji o Bílý dům ho vyzve Biden

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump v situaci, kdy klesá jeho podpora mezi voliči, vyměnil manažera své volební kampaně. Čtyři měsíce před tím, než Američané budou rozhodovat o dalším Trumpově osudu v Bílém domě, Brada Parscaleho nahradil dlouholetý činitel Republikánské strany Bill Stepien, který nynějšímu prezidentovi pomáhal ke zvolení už před čtyřmi lety.  
12 fotografií

Trump vyměnil manažera volební kampaně. Kvůli klesající podpoře

Svět
Sněmovna reprezentantů v americkém Kongresu. Ilustrační foto
Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila rezoluci, která stanoví další průběh vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. Pro bylo 232 zákonodárců, všichni republikáni byli proti. Je to poprvé, co postoj k procesu vedoucímu k případnému sesazení prezidenta (impeachmentu) vyjádřila celá sněmovna a ne jen příslušné výbory či hlasití Trumpovi kritici. Šéf Bílého domu na hlasování okamžitě zareagoval na twitteru, kde napsal, že jde o "největší hon na čarodějnice v americké historii".

Trumpovo údajné zneužití pravomoci: Sněmovna schválila další průběh vyšetřování

Svět
Americký prezident Donald Trump
Wiliam B. Taylor je ve svých dvaasedmdesáti, po padesáti letech v diplomatické službě USA všechno jiné, jen ne nějaký podjatý levicový šílenec, který by měl jakýkoli zájem na očernění prezidenta Donalda Trumpa. Proto jeho výpověď při slyšení před výbory americké sněmovny, kde Taylor potvrdil, že americký prezident Donald Trump podmínil svůj souhlas s vojenskou pomocí Ukrajině zahájením vyšetřování syna svého demokratického rivala Joe Bidena, je pro Trumpa těžkou ranou.  
12 fotografií

Trump vydíral Ukrajinu, vypověděl diplomat. A co na to voliči?

Svět
Americký prezident Donald Trump
Bílý dům už připravuje formální námitku proti zahájení procedury ústavní žaloby na prezidenta. Uvedl to Donald Trump, který se ale zároveň domnívá, že demokraté mají ve Sněmovně reprezentantů dost hlasů k tomu, aby jeho vyšetřování prosadili. Trump také řekl, že ještě neví, zda bude ve věci ústavní žaloby s Kongresem spolupracovat a hájil své kroky, které demokraty k zahájení impeachmentu vedly. V telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským mu prý rozhodně nešlo o politický prospěch, ale o vyšetřování korupce.
12 fotografií

Proti ústavní žalobě vznesu námitku, demokratům se vymstí, hrozí Trump

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního prezidentova vyslance pro záležitosti rukojmích. Trump to dnes napsal na twitteru. O'Brien nahradí Johna Boltona, který na prezidentovu žádost post nejdůležitějšího prezidentova poradce opustil minulý týden. Prezident zároveň na twitteru informoval, že plánuje rozšířit sakce vůči Íránu.
12 fotografií

Trump si vybral nového bezpečnostního poradce. Zpřísní také sankce vůči Íránu

Svět
Vzpomínka na Súchovskou republiku
Hodonínsko - Po zralé úvaze jsme se rozhodli zahrnout do sborníku z kolokvia všechny zpracované příspěvky bez jakýchkoliv zásahů, napsal JUDr. Jaroslav Krempl, v úvodu kolektivního díla nazvaného Otakar Bystřina a současná doba. To bylo v roce 2006 v Korvínském domě Muzea Komenského v Přerově u příležitosti 145. výročí narození slavného věrovanského rodáka.

K desátému výročí republikánských pochodů přes doliny a kopce Bílých Karpat

Čtenář reportér
Severní Irsko, ilustrační foto
Přesně před padesáti lety vypukla vlna násilí v Severním Irsku, která donutila Velkou Británii nasadit v této části Spojeného království armádu. Ta se mohla stáhnout až v roce 2007. Včerejší výročí vyvolává otázky, zda se násilí, které stálo tři tisíce životů, s brexitem nevrátí.

Před půlstoletím zasáhla v Severním Irsku armáda

Svět
Obchod se zbraněmi v USA, ilustrační foto.
Při reformě amerických zákonů o kontrole držení zbraní je třeba se řídit zdravým rozumem a přihlédnout k názorům Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. Debatu o zpřísnění liberálních zákonů vyvolal masakr v Ohiu a Texasu z minulého víkendu, kde při bezhlavé střelbě dvou mladíků přišlo o život jednatřicet lidí.
12 fotografií

Kontrola zbraní v USA? Trump sází na zdravý rozum

Svět
Víte, že v obci Rváčov nedaleko Hlinska se nachází jedno z nejděsivějších míst v ČR?
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Víte, že v obci Rváčov nedaleko Hlinska se nachází jedno z nejděsivějších míst v ČR? Většina lidí se mu vyhne velkým obloukem, těm odvážnějším stojí vlasy hrůzou na hlavě a to snad i plešatým! „Dům oběšených panenek“, jak místní toto hororové místo nazývají, někoho děsí a odpuzuje, jiné naopak přitahuje.
37 fotografií

Dům oběšených panenek se nachází ve Rváčově u Hlinska

Z okolí
Facebook - Ilustrační foto
Internetová společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu přibližně pět miliard dolarů (113 miliard korun) za porušení ochrany soukromí. Informoval o tom dnes list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje obeznámené s případem. Podle deníku o rekordně vysoké pokutě rozhodla Federální komise pro obchod (FTC). Firma ani komise se k trestu oficiálně nevyjádřily.

Facebook dostal v USA rekordní pokutu pět miliard dolarů

Ekonomika
Elizabeth Warrenová
Budoucnost zdravotního pojištění v USA byla ve středu večer hlavním tématem první besedy kandidátů na demokratickou nominaci o Bílý dům, která zahájila dlouhý proces výběru nejvhodnějšího soupeře pro obhajujícího prezidenta Donalda Trumpa. Po dvě hodiny v kongresové hale v Miami debatovalo deset kandidátů, stejný počet jich zasedne k další debatě dnes večer místního času (v pátek brzy ráno SELČ).

První debatě demokratických kandidátů dominovala Warrenová

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty dnes nedokázala přehlasovat republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který vetoval kongresovou rezoluci o ukončení jím vyhlášeného stavu nouze na hranici s Mexikem. Kauza bude mít ještě soudní dohru, neboť Trumpovo rozhodnutí vyhlásit stav nouze, které má obejít Kongres a získat peníze na stavbu pohraniční zdi, zažalovalo jako protiústavní vícero států USA.
12 fotografií

Trumpův stav nouze platí. Američtí poslanci prezidenta přehlasovat nedokázali

Svět
Hynek Kmoníček
/ROZHOVOR/ Český premiér Andrej Babiš v pátek ukončil třídenní návštěvu Spojených států amerických, které dominovalo setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Sešli se dva bývalí byznysmeni, z nichž Babiš je ten bohatší. Pozvání orazítkovalo dobré oboustranné vztahy, ale lze ho vnímat též jako pochvalu za postoje české vlády v bezpečnostní oblasti.
6 fotografií

Hynek Kmoníček: Z pohledu USA jsme po Polsku nejzajímavější v naší části světa

Česko
Bývalý osobní právník prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen
Nynější americký prezident Donald Trump vedl obchodní jednání v Rusku i po začátku stranických primárek před prezidentskými volbami v roce 2016. Dnes to pod přísahou před výborem Sněmovny reprezentantů pro dohled a reformu prohlásil Trumpův někdejší a nyní již odsouzený osobní právník Michael Cohen. Ten zároveň popřel, že by navštívil Prahu, kde měl navazovat kontakty s Kremlem.
12 fotografií

Trump lhal. S Ruskem jednal i během primárek, vypověděl jeho osobní právník

Svět
Kapitol, sídlo amerického Senátu a Sněmovny reprezentantů.
Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila rezoluci blokující vyhlášení stavu nouze na jižní hranici s Mexikem americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hlasovalo pro ni 245 zákonodárců, 182 bylo proti. Prezident už dříve oznámil, že hodlá tuto rezoluci vetovat, pokud projde oběma komorami Kongresu. Hlasovat má o záležitosti také Senát, kde mají na rozdíl od dolní komory většinu republikáni.  
9 fotografií

Boj o zeď v USA nekončí. Proti stavu nouze se vyslovila Sněmovna reprezentantů

Svět
Bernie Sanders.
Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders dnes oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených států. Do voleb v roce 2020 chce vstoupit jako prezidentský kandidát demokratů, o což neúspěšně usiloval již v roce 2016, kdy ho ve stranických primárkách porazila bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Další uchazeč o prezidentský úřad v USA. Bernie Sanders oznámil kandidaturu

Svět
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil ve Spojených státech výjimečný stav. Hodlá svou pravomoc využít k tomu, aby obešel americké zákonodárce v Kongresu a získal prostředky na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Situace na hranicích navíc podle něj vyžaduje spolupráci armády. Novinářům sdělil, že je připraven i na případné žaloby.
12 fotografií

Trump vyhlásil výjimečný stav. Na žaloby je prý připraven

Svět