Vědecký svět doposud považoval dinosaury za ryze suchozemské živočichy. Nový výzkum pod vedením paleontologa Nizara Ibrahima jim nyní představil výjimku: obřího Spinosaura, který uměl plavat pod vodou a možná i lovil ryby stejným stylem jako krokodýl. Delší než dospělý Tyrannosaurus rex, sedmitunový predátor Spinosaurus aegyptiacus se vyznačoval rozměrnou plachtou na zádech a podlouhlým čenichem připomínajícím čelist krokodýla. Po celá desetiletí končily rekonstrukce jeho objemného těla dlouhým zúženým ocasem, jako mívalo i mnoho jeho příbuzných.
ČlánkyVědci vyvinuli kuřecí embryo s dinosauří tlamou namísto zobáku. Poprvé se tak dostali v realitě na cestu zfilmované příběhu Michaela Crichtona Jurský park.
ČlánkyNově objevený dinosaurus z Jižní Ameriky se zařadil mezi teropody stejně jako T.rex nebo Velociraptor, či Spinosaurus. Na rozdíl od nich byl však překvapivě býložravec.
ČlánkyNa počátku osmdesátých let bylo vyhubnení dinosaurů a dalších obřích tvorů velkou záhadou. Na konci dekády však bylo toto tajemství odhaleno: do Země narazil asteroid nebo kometa a následkem této srážky bylo ochromení planety silným mrazem. Objev masivního kráteru, a tedy i místa dopadu, u pobřeží Mexika byl pro většinu vědců pádným důkazem. Ovšem ve stejném čase se odehrála další katastrofa globálních rozměrů: řada sopečných erupcí, které zastíní vše, co lidstvo doposud zažilo.
ČlánkyObjev fosilií v Jižní Dakotě přidává důležitý článek do mozaiky éry dinosaurů, v tomto případě těch největších býložravců - mezi něž patřil s malinkatou hlavou v kontrastu ke kolosálnímu tělu brachiosaurus nebo diplodok s ocasem připomínajícím bič. Dosud nepojmenovaný kolos vědce překvapil, protože se proháněl po pláních dnešní Ameriky před 139 miliony lety.
ČlánkyJurský park se má 12. června 2015 dočkat obnovené premiéry po 22 letech. Tento týden byl zveřejněn první oficiální trailer z připravovaného filmu Jurassic World/Jurský svět, který za necelý den vidělo přes 14 milionů lidí.
0 fotografií
ČlánkySe čtyřmi až šesti metry délky, výškou kolem metru osmdesáti a váhou pod pět tun nepatřil Concavenator corcovatus k největším dinosaurům, ale vědce překvapil hrb a zřejmě i peří, kterým se pyšnil.
SPECIÁL: DinosauřiOhromní pterosauři měli rekordní dolet mezi létavci, kteří kdy žili na Zemi. Stvoření vysoká jako žirafy podle větců dokázala uletět až 16 000 kilometrů.
ČlánkyV období Jury vládli Jižní Americe carnotosauři. Hrůzní predátoři měřili na délku přes 8 metrů – a jak teď nově zjistili paleontologové, byli jedni z nejrychlejších lovců své doby.
SPECIÁL: DinosauřiVídeňské Naturwissenschaftliches museum se možná inspirovalo filmovým trhákem Noc v muzeu. Po shlédnutí jeho videa je hřích tam nejít.
5 fotografií
ČlánkyVulkán Cerro Alto del Padre patří do stejné vulkanické oblasti jako Tinguiririca. Nachází se nad termálními lázněmi Termas del Flaco, které leží na východ od města San Fernando.
12 fotografií
SPECIÁL: Za vulkány ChileS novou teorií možné příčiny vyhynutí dinosaurů i dalších živočišných druhů v oceánech v důsledku dopadu asteroidu před více než 65 miliony let přišli vědci z univerzity v severošpanělské Zaragoze.