ČlánkyDivná potvora, tak se dá laicky označit v Brazílii nově objevený druh hmyzu z řádu srpic, protože zatím má jen latinské jméno Austromerope brasiliensis. Jsou známy jen další dva druhy, které pravděpodobně létaly už nad superkontinentem Pangeou před stovkami milionů let.
ČlánkyTým entomologů z University of Illinois našel možnou souvislost mezi rozšířenou praxí krmení včel komerčním fruktózovým sirupem a záhadným hroucení včelstev po celém světě. Tým popisuje svůj výzkum ve studii publikované ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.
ČlánkyPavoučí sítě s kapkami rosy a tu a tam lapenou muškou se možná stanou minulostí. Studie v časopise PLoS ONE upozorňuje na poměrně překvapivou skutečnost, že pavouci upouštějí od spřádání sítí, což je součást evoluční změny, která má i konkrétní fyzické projevy.
ČlánkyFerda Mravenec a mandelinka bramborová. Dva protichůdné postoje k hmyzu, který buď idealizujeme a „milujeme k sežrání“, nebo nenávidíme „do morku kosti“. Rozhodně však netvoří běžnou součást našeho jídelníčku…
ČlánkyMuzejní depozitáře ukrývají výstavní exempláře shromážděné vědci a badateli, které jsou nejen poučné, nýbrž i krásné, tvrdí Jeremy Berlin v reportáži pro lednové číslo časopisu National Geographic.
10 fotografií
ČlánkyOhrožení biodiverzity, tedy rozmanitosti živočišných a rostlinných druhů, bylo v uplynulých letech varovnou mantrou ekologů. Nová studie z univerzity St. Andrews však překvapivě uvádí, že za sledované období nebyl nikde na světě zaznamenán pokles počtu druhů.
ČlánkyOsm ze 109 druhů pavouků dokáže lovit ryby, které jsou i dvakrát větší než oni sami. Nenadále zaútočí a ochromí je vstříknutím smrtelné dávky jedu.
ČlánkyVítr se vytváří díky teplotním rozdílům v atmosféře. A vzhledem k tomu, že se s postupným globálním oteplováním zvyšují průměrné teploty na pólech než na rovníku, vede ke zpomalování dosavadních větrných proudů. Tohoto dosud opomíjeného faktoru si všímá nová studie z University of Wisconsin-Madison.
ČlánkyPavouci mají smůlu, protože málokdy ujdou pozornosti člověka. Nová studie ukázala, že jiní tvorové snadno unikají naší pozornosti při zběžném pohledu, pavouci ne. Evoluce se postaralo o to, že lidé mají na jejich tvar speciální vizuální radar.