Medicína
Přední odborníky na onemocnění AIDS v poslední době znepokojily výsledky nových testů u prvního člověka, kterého se podařilo vyléčit z nákazy smrtícím virem HIV.
Vysoké dávky kokainu spouštějí v mozkových buňkách sebezničující proces. Testy na myších ukázaly, že droga vede k hyperaktivní autofagii, kdy buňka doslova stráví vlastní vnitřnosti. Nebezpečný proces se přitom neomezuje na samotného konzumenta drogy. Autofagie se projevila i u potomků myší, jejichž matky dostávaly kokain během těhotenství.
Na konopí samozřejmě není nic nového. Lidé je znají vlastně odpradávna. Na Sibiři byla nalezena zuhelnatělá semena konopí v pohřebních mohylách starých asi 2500 let. Jak se to má s trávou dnes, se pokusil rozebrat v reportáži pro červnový National Geographic Hampton Sides s fotografiemi Lynn Johnsonové.
Malá modrá pilulka léku Viagra poskytuje od roku 1998 na požádání vzrušení i výdrž uvadajícím penisům. Je to však poměrně drahý a v některých případech i neúčinný stimulant, proto se švýcarští vědci snaží modré tablety nahradit modrým světlem.
V extra panenském olivovém oleji existuje složka, která má schopnost likvidovat celou řadu nádorových buněk v lidském organismu. Zázračná látka se jmenuje oleocanthal a podle závěrů výzkumu zveřejněných v časopise Molecular and Cellular Oncology vědci poodhalili mechanismus účinků oleocanthalu i důvod proč neničí zdravé buňky.
Tilapie patří historicky mezi nejdéle lovené ryby, jejich podobu zachycuje i staroegyptský hieroglyf a právě tyto ryby lovil z jezera Galillejského i apoštol Petr. V Evropě i Americe se tyto ryby dodnes podávají nejčastěji smažené s hranolky. Nově však mají mít zásluhu na rychlejším hojení ran.
Poranění mozku způsobená výbuchem sužují tisíce vojáků. Reportáž Caroline Alexanderové a fotografky Lynn Johnsonové odhaluje v únorovém čísle jeden z méně patrných následků války.
Jako bod obratu v boji proti virovým infekcím vypadá předběžně vydaná zpráva o výzkumu vědců z univerzit v Leedsu a Yorku: Podařilo se jim rozluštit kód patogenů rýmy a dalších onemocnění. S jistou nadsázkou se dá říci, že za vším je specifická sekvence v řetězci RNA, kterou měli genetici již delší dobu před očima, ale netušili, že její narušení, viry deaktivuje.
Masově užívaný Ibuprofen (u nás prodávaný i jako Ibalgin) ve formě růžových pilulek nejen tlumí bolesti při migrénách, ale možná prodlužuje i život. Dříve než začnete tabletek hltat ještě víc, tak si uvědomte, že nová studie zatím platí jen pro jednodušší laboratorní organismy a nic nemění na vedlejších negativních účincích medikamentu, který je k dostání bez předpisu.
Místo antibiotik, která mají někdy i nepříznivé vedlejší účinky, a bakterie jsou vůči nim navíc stále častěji odolnější, připravují vědci elektronický boj s bakteriemi. S pomocí na dálku ovládaného čipu v těle pacienta hodlají původce infekce "usmažit".
Krátkodobé účinky kouření trávy jsou zřejmé: vrávorání, neukojitelné chuť na chipsy a smíření třeba i s tím, že jste momentálně na dně. Nicméně už řadu let trvají ve vědeckých kruzích přestřelky na téma, zda konzumace měkké drogy má trvalé následky. Nová studie v prestižním Proceedings of the National Academy of Sciences varuje, že ano.
Nemůžete si vzpomenout? Ať už to jsou klíče nebo vtipná replika z filmu nebo… naše paměť selhává a někdy nepomůže ani Google. Přitom podle nové studie je klíčem k odemknutí super-paměti jediná molekula, stačí ji prý odstranit.
Stačí jeden polibek, dostatečně vřelý a dlouhý alespoň 10 sekund, a mezi dvěma lidmi se přenese kolem 80 milionů bakterií. Vyplývá to z nové nizozemské studie zveřejněné v časopise Microbiome.