ČlánkyVědci odhalují léčivý potenciál jedu. 100 000 tisíc živočichů je schopno vytvářet jed. Jediným kousnutím umí do těla nepřítele vpravit desítky, nebo dokonce stovky různých toxinů. Ty okamžitě zabíjejí, ale mohou i vyléčit dosud nevyléčitelné nemoci. Jsou doslova dvojsečnými zbraněmi…
11 fotografií
ČlánkyJak se rodí v DR Kongu? Podívejte se přímo na místo s Danielou Hranaiovou, která rok a půl působila v Kongu, a s fotografkou Lucií Pařízkovou.
16 fotografií
ČlánkyMnohé rutinní rady lékařů už neplatí, a proto se možná stojí za to zamyslet nad vlastním vzděláváním. Poučit se o vlastní DNA a pochopit její fungování znamená odhalit její užitek pro vaše vlastní zdraví.
ČlánkyPřed 140 lety, 3. dubna 1873, se narodil neurolog a psychiatr Jan Janský, který je považovaný za objevitele čtyř základních krevních skupin. K revolučnímu objevu se Janský dostal úplnou náhodou při studiu vztahu mezi duševními poruchami a srážlivostí krve.
ČlánkyNa každém člověku je jedinečná nejen kresba linií na prstech, dlaních a ploskách nohou. Otiskem svého druhu je i dech, protože funguje jako nezaměnitelný chemický podpis, což dokazuje nová studie zveřejněná v časopise PLoS One.
Články„Přes hranice“ se v sobotu 25. května vydá v pražské hale Na Folimance více než 900 diváků konference TEDxPrague. Hranicemi v tématu akce jsou míněny naše mentální i fyzické limity, vnitřní bloky, i zdánlivě nepřekonatelné hranice kolem nás. Přednášky šestnácti osobností z Česka i ze zahraničí doplní bohatý doprovodný program.
ČlánkyAmerickým vědcům se podařil toužebně očekávaný průlom v oblasti klonování. Vyprodukovali kmenové buňky z klonovaných lidských embryí, což by mohlo vést k nové cestě, jak účinně pokročit v léčbě například Parkinsonovy choroby nebo cukrovky. IO svém úspěchu informovali v odborném časopise Cell.
ČlánkyVe skupině 25 studentů zvýšily elektrošoky v průměru o 27 až 28 % jejich schopnost řešit matematické úlohy. Vědci z Oxfordské univerzity o svém úspěchu informují v novém čísle odborného časopisu Current Biology.
ČlánkyImunoložka Blanka Říhová a matematik Aleš Pultr v pondělí v pražském Karolinu převzali od Učené společnosti ČR medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová byla oceněna za významné objevy v imunologii v oblasti směrovaných polymerních léčiv, profesor Pultr za mimořádné výsledky v teorii matematických struktur.