Stromy

S cílem zjistit, jak daleko lýkohub oletí, Maya Evendenová z University of Alberta brouky uvazuje a nechává létat v kruzích. Průměrná vzdálenost v její laboratoři: 2-6 km v závislosti na věku. Rekord: 24 km.
Oteplování klimatu příznivě působí na škůdce, který se stal postrachem lesů Severní Ameriky. Boj lýkohuby popisuje v dubnovém čísle National Geographic Hillary Rosnerová. Reportáž z níž vám přinášíme ukázku, doprovodil fotografiemi Peter Essick.
14 fotografií

Hmyz, který požírá lesy

Články
Větry zpomalují následkem globálního oteplování
Vítr se vytváří díky teplotním rozdílům v atmosféře. A vzhledem k tomu, že se s postupným globálním oteplováním zvyšují průměrné teploty na pólech než na rovníku, vede ke zpomalování dosavadních větrných proudů. Tohoto dosud opomíjeného faktoru si všímá nová studie z University of Wisconsin-Madison.

Větry zpomalují následkem globálního oteplování

Články
Afrika stokrát jinak
Afrika je pro nás Středoevropany kompletně jiným světem. A to ještě navíc jiným od místa k místu. Vydá-li se našinec na putování africkým kontinentem od jihu k severu, zažije snad sto údivů nad proměnou „černého kontinentu“ nežli stačí doputovat z Cape Townu na jih Namibie.

Afrika stokrát jinak

SPECIÁL: To nejlepší z HedvabneStezky.cz
Tam, kde se propadla Angelina Jolie
Angkor – světoznámá archeologická památka starobylého khmerského impéria se dlouho skrývala před očima turistů. Dnes se stala jednou z nejpopulárnějších turistických destinací na světě. V tomto roce ji má navštívit ke třem milionům lidí.
16 fotografií

Tam, kde se propadla Angelina Jolie

Články
Strom samotář. Vyrůstá na hrobech lovců mamutů
PŘÍBĚH FOTOGRAFIE A JEJÍHO AUTORA: Tady někde se začínal slavný příběh Lovců mamutů. To dávno překryl čas i hladina Novomlýnských nádrží. Jen kdesi uprostřed trčí poslední strom, který jako by vyrůstal odkudsi ze dna dávných věků.

Strom samotář. Vyrůstá na hrobech lovců mamutů

Články