Expedice Antarktida 2012. Čeští vědci už balí kufry

Tady nastává zima, v Antarktidě propuká léto a naši vědci už balí zavazadla.

Expedice Antarktida 2012. Čeští vědci už balí kufry
Expedice Antarktida 2012. Čeští vědci už balí kufry
Zdroj: archiv

Na začátku ledna 2012 odjede na Českou vědeckou stanici J.G. Mendela, ostrov Jamese Rosse, Antarktida osm vědců (jeden z nich je zároveň lékařem výpravy), dva odborní asistenti (technici výzkumné infrastruktury), správce stanice (který je zároveň vedoucím expedice) a dva technici zodpovědní za údržbu a provoz stanice. V rámci tzv. "dobrovolnického programu" se k výpravě na část pobytu přidá fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba.

 Průliv Prince Gustava

Plavba vědeckého týmu na zodiacích po průlivu Prince Gustava. FOTO: Pavel Kapler, Masarykova univerzita

 

Dohromady bude na stanici pobývat celkem 14 osob. Vědecká náplň expedice bude přímo odvislá od zaměření vědců, kteří výzkum povedou:

 

Vědečtí pracovníci expedice:

  • Prof. Ing. Miloš Barták, CSc. - botanika (lichenologie, bryologie, algologie)
  • MUDr. Kristián Brat - humánní fyziologie
  • Mgr. Kamil Láska, Ph.D. - klimatologie, meteorologie, glaciologie
  • RNDr. Šárka Mašová - parazitologie, zoologie
  • Mgr. Jitka Míková, Ph.D. - geochemie, geologie
  • Mgr. Olga Bohuslavová - lichenologie
  • Mgr. Ondřej Zvěřina - analytická chemie
  • Mgr. Bc. Zdeněk Stachoň, Ph.D. - geografie, kartografie, geodézie
  • Mgr. Peter Váczi, Ph.D. - botanika (bryologie, lichenologie)
  • Ing. Vítězslav Vlček, Ph.D. - pedologie, mikrobiologie, geologie, glaciologie

 

Ledoborec Almirante Oscar Viel

Správce stanice (Pavel Kapler) a dva techničtí pracovníci (Petr Šrámek a Peter Palka) se budou věnovat podpoře provádění vědeckých aktivit a zdokonalování infrastruktury stanice. Bude nainstalován nový systém oddělování půdních plavenin z pitné vody (pitná voda je jímána z ledovcového potoka, přičemž zvláště v teplých dnech, kdy teplota vystoupá nad 3 °C, znemožňuje zákal její přímé použití).

Dalším technickým vylepšením bude instalace nového bloku baterií pro zásobování stanice energií v době, kdy je odstavena od sluneční a větrné energie.

Expedice vyráží v prvním lednovém týdnu 2012, let Praha - Frankfurt - Santiago de Chile - Punta Arenas (Patagonie), odkud se přeplaví chilským armádním ledoborcem Almirante Oscar Viel do blízkosti ostrova Jamese Rosse.

Poslední etapa cesty, vylodění, proběhne v závislosti na povětrnostních podmínkách vrtulníkem, nebo na plovoucím pontonu.

Tábor geologů

Na stanici stráví účastníci expedice asi dva měsíce, návrat zpět bude letecky přes argentinskou základnu Marambio. Předpokládaný návrat do republiky bude přibližně v polovině března 2012.

Spojení se stanicí již několik let zajišťuje a stále vylepšuje Katedra telekomunikační techniky ČVUT v Praze. Polárníci budou podávat zprávy veřejností prostřednictvím tiskového odboru  Masarykovy univerzity. Budete je mít možnost si je přečíst na stránkách Polárního výzkumu MU www.polar.sci.muni.cz,  nebo třeba zde na stránkách National Geographic.

 

 

Autor je správcem stanice J.G. Mendla

Související články