Expedice Antarktida 2012: Odjezd z Chile a cesta do Antarktidy

Čeští vědci právě teď míří na českou vědeckou stanici J.G. Mendela v Antarktidě a my můžeme být při tom.

Expedice Antarktida 2012: Odjezd z Chile a cesta do Antarktidy
Expedice Antarktida 2012: Odjezd z Chile a cesta do Antarktidy
Zdroj: archiv

Setkání v Punta Arenas

Česká vědecká expedice mířící na stanici J.G. Mendela se dne 5. 1. 2012 konečně objevila v plném počtu v patagonském městě Punta Arenas (Chile). Zde se její účastníci připojili k vedoucímu expedice Pavlu Kaplerovi a prvnímu technikovi stanice J.G. Mendela Petru Šrámkovi, kteří v součinnosti s místním agentem již od 26.12. 2011 pilně pracovali na přípravě logistického zabezpečení přesunu expedice a přípravu veškerého jejího nákladu na cestu do Antarktidy.

 

Sestava vědeckého týmu

Členové vědecké expedice jsou letos výhradně z Masarykovy univerzity (ačkoli pedolog Vítězslav Vlček působí současně i na Mendlově univerzitě v Brně a geochemička Jitka Míková na České geologické službě v Praze). Čeští vědci z přírodovědecké fakulty MU navážou na probíhající dlouhodobé výzkumy klimatologické a glaciologické (Kamil Láska, Zdeněk Stachoň), botanické (Miloš Barták, Peter Váczi a Olga Bohuslavová) a pedogeochemické (Jitka Míková, Ondřej Zvěřina a Vítězslav Vlček).

Novými výzkumy budou výzkum vlivu extrémního prostředí a zátěže na lidský organismus (povede lékař výpravy, Kristián Brat z lékařské fakulty MU) a výzkum parazitů ryb, ptáků a dalších antarktických živočichů (Šárka Mašová z fakulty přírodovědecké).

Argentinští  hosté

Téměř na poslední chvíli projevila zájem o využití stanice skupina šesti argentinských vědců, kteří budou na ostrově Jamese Rosse pobývat přibližně ve stejnou dobu jako česká expedice.

Argentinská výprava v těchto dnech stále čeká na transport na ostrov Jamese Rosse ze stanice Marambio (Seymourův ostrov). Důvod zdržení - Rallye Dakar na který argentinská armáda zapůjčila své vrtulníky. Zajímavost - členkou tohoto týmu je česká studentka doktorského studijního programu Univerzity Karlovy, Kateřina Kopalová, která zde pracuje na česko-argentinském projektu.

Cesta na stanici

Plánovaný přesun z Jižní Ameriky na stanici J.G. Mendela bude tradiční - chilským armádním ledoborcem Almirante Oscar Viel. Odplutí z Punta Arenas je naplánováno na 7.1. 2012.

Ledoborec se na své zásobovací cestě zastaví u chilské vědecké základny Escudero a americké základny Copacabana (obě na ostrově Krále Jiřího - souostroví Jižní Shetlandy), s další zásobovací zastávkou na americké základně Cape Shirreff (Livingstonův ostrov - Jižní Shetlandy).

 

Pak už bude následovat cesta k naší stanici. Poslední fáze transportu, vylodění, proběhne dvěma armádními vrtulníky, které přepraví všech 13 členů expedice (šest vědců, lékaře, správce stanice, tři studenty doktorských studijních programů a dva techniky) a téměř šest tun vědeckého a technického nákladu.

Část nákladu, výkonné bezúdržbové akumulátory pro napájení vědeckých přístrojů, bude třeba /vzhledem k jejich vysoké hmotnosti/ transportovat přímo z paluby ledoborce na ledovec Davies Dome, jehož změny objemu jsou českými glaciology dlouhodobě monitorovány.

Předpokládaný příjezd expedice na stanici bude přibližně 15.1. 2012 a další zprávy už odešleme prostřednictvím komunikačního systému Bender III sestaveného na míru antarktické misi odborníky z Českého vysokého učení technického v Praze.

 

Autor fotografií: Jan Košler (jaro 2010)

 

Z Punta Arenas Pavel Kapler
(redakčně upraveno – Hynek Adámek)

Související články