České stopy v Keni

Za nosorožci a druhou vlastí Joy Adamsové.

České stopy v Keni
České stopy v Keni
Zdroj: archiv

Cesta do Keni pořádaná ve spolupráci s CK Adventura se koná v rámci cyklu „České stopy ve světě“ – navazuje na mediálně silně podpořený projekt na záchranu a návrat nosorožců tuponosých (bílých) do původní divočiny – „Poslední šance na přežití“ organizovaný ZOO ve Dvoře Králové a navazuje také na původ Joy Adamsové, která je rodačka z Opavy.

K projektu jsme přizvali i RNDr. Danu Holečkovou, ředitelku Zoo Dvůr Králové, která se zasadila o unikátní projekt ‘Poslední šance na přežití“ na záchranu severní formy nosorožce tuponosého (bílého). V prosinci 2009 byli poslední 4 reprodukce schopní nosorožci chovaní v lidské péči posláni do Keni s cílem jejich rozmnožování v přirozeném biotopu a tím zachování svého druhu pro další generace. Část výtěžku z našeho zájezdu je určena na podporu tohoto projektu.

Máma lvice Elzy

Zatímco ‘čeští“ nosorožci své stopy v rezervaci Ol Pejeta na úpatí Mt. Keni zanechávají právě teď, Joy Adamsová – rodačka z Opavy – se zde v minulém století významně zasloužila o popularizaci a ochranu ohrožených afrických zvířat, mimo jiné i o založení NP Samburu, v místě, kde žila a kde se odehrával slavný Příběh lvice Elsy. Kmen Samburu, který dal parku své jméno, zase můžeme znát z knihy Bílá Masajka i ze stejnojmenného filmu. Specialitou tohoto NP jsou antilopa žirafí a přímorožec oryx.

Dalšími parky, které během naší výpravy navštívíme, budou jezera Nakuru a Naivasha ve Velké příkopové propadlině, kde budeme pozorovat celé spektrum afrických zvířat, a na závěr sopečný Národní park Hell´s Gate. Většinu parků budeme poznávat prostřednictvím klasického safari zvaného game drive v terénním autě. V několika případech bude program okořeněn pěším safari v doprovodu ozbrojeného strážce parku (rangera).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články